Вакцинуюся за їжу. Як прискорити щеплення проти COVID-19 — грошима та «смаженими биками»

В американському штаті Нью-Джерсі за щеплення проти коронавірусу дають безкоштовне пиво та шот міцного напою. Сербський ресторатор пригощає вакцинованих биком на рожні. У Румунії вирішили щеплювати проти COVID-19 у замку Дракули. Чому країни пішли на такі яскраві та витратні кампанії вакцинації? Чи може чек на $100 переконати тих, хто сумнівається в доцільності робити щеплення? Наші партнери з NewsMaker розповідають, як і чому в різних країнах світу населення стимулюють вакцинуватися.
США: безплатне пиво, пакет фруктів і чек на $100
Як триває вакцинація
На початку травня у США скасували попередній запис на щеплення: центри вакцинації відкрили для всіх, кому більше ніж 16 років. Згідно з офіційною статистикою, у США зробили понад 250 мільйонів щеплень. Обидві дози вакцини отримали вже понад 108 мільйонів американців (приблизно 36% населення). У Білому домі розраховують уже до Дня незалежності США 4 липня прищепити хоча б однієї дозою щонайменше 70% дорослого населення.
Попри такий, здавалося б, хороший темп вакцинації, у США орієнтовно 8% тих, хто отримав першу дозу препаратів Pfizer або Moderna, пропустили друге щеплення. А останні соціологічні дослідження некомерційної організації The Kaiser Family Foundation показали, що майже кожен четвертий або п'ятий досі не готовий або не планує робити щеплення проти коронавірусу. Більшість опитаних американців побоюються можливих побічних ефектів або сумніваються в ефективності вакцин.

Що робить влада
У кількох штатах одразу вирішили виправити ситуацію. У Нью-Джерсі запустили програму під назвою «Шот і пиво» (англ. Shot and a Beer). Вона передбачає, що всі жителі штату, щеплені у травні проти COVID-19, отримають сертифікати на безкоштовне пиво й чарку міцного алкоголю в деяких барах.
У Мериленді губернатор пообіцяв співробітникам бюджетних установ чек на $100, якщо ті зроблять щеплення проти COVID-19. У штаті Західна Вірджинія теж запропонували всім жителям від 16 до 35 років по $100 за укол. Влада Лос-Анджелеса вирішила безплатно видавати вакцинованим по пакету з фруктами та овочами.
Деякі компанії у США пропонують щепленим клієнтам промокоди, знижки й подарунки, а іноді доплачують власним співробітникам, які пройшли вакцинацію. Деяким категоріям працівників McDonald's нараховують за щеплення суму, яка дорівнює чотирьом годинам роботи.
Сербія: 25 євро, бик на рожні та багато їжі
Як триває вакцинація
Поки в багатьох країнах є проблема з нестачею вакцин, Сербія бореться за те, щоб переконати своїх громадян вакцинуватися. На 7 мільйонів жителів Сербія вже отримала 15 мільйонів доз вакцини: уряд Белграда забезпечив своїх громадян препаратами Pfizer, AstraZeneca, «Спутник V» та Sinopharm.
З грудня минулого року обидві дози в Сербії отримали майже 25% населення. Зараз у країні один із найвищих показників щеплення в Європі. Але місцева влада говорить, що скептицизм сербів щодо вакцин може перешкодити формуванню колективного імунітету.

Що робить влада
Сербська влада вирішила боротися зі скептиками за допомогою грошей. Президент Александар Вучич пообіцяв, що готовий заплатити жителям Сербії, які старші за 16 років і вакцинувалися проти коронавірусу до 31 травня, 3 тисячі динарів (25 євро, або $30). Держслужбовцям, які зробили щеплення й усе одно заразилися, нададуть оплачувану відпустку через хворобу, додав сербський президент.
«Я порадився з прем'єр-міністром. Ми погодилися, що не можемо ухвалювати насильницькі рішення про вакцинацію. Думали, як винагородити людей, що проявили відповідальність. І вирішили надати додаткову фінансову допомогу тим, хто отримав щеплення», — заявив Вучич в етері місцевого телеканалу.
Фінансову допомогу дають лише за вакцинацію одним із чотирьох схвалених у країні препаратів — Sinopharm, Pfizer, AstraZeneca та «Спутник V». Надати документи, які підтверджують щеплення, потрібно до 15 червня. Фінансову допомогу виплатять до 20 червня.
Пізніше президента підтримали й місцеві бізнесмени: власники кафе і торгових центрів теж готові робити знижки та навіть пропонувати безкоштовні обіди тим, хто вакцинується.
Власник кафе «Бібліотека поблизу Мілютіна» Ставро Раскович із міста Крагуєвця вже сім років проводить день відкритих дверей — коли всі охочі можуть прийти і здати кров. Цього року традицію не скасовували, але здавання крові замінили на щеплення проти коронавірусу. На всіх, хто прийшов, чекали вакцини та частування — бик на рожні та тушкована дичина. У вакцинному «меню» значилися Pfizer/BioNTech та китайська Sinopharm.
Не всі в країні однозначно сприйняли ініціативи бізнесу та влади. Наприклад, відомий сербський епідеміолог Зоран Радованович розповів AFP, що Сербія, імовірно, була першою країною у світі, яка запропонувала плату за щеплення проти COVID-19. Радованович зазначив, що ця ініціатива має і переваги, і недоліки, тому що може заохотити до вакцинації людей, які живуть бідно, але викликати відторгнення в інших. «Суть така: якщо держава платить мені за те, що, як стверджується, робиться для мого ж блага, це підозріло», — пояснив епідеміолог.
Румунія: щеплення в замку Дракули та екскурсія виставкою знарядь тортур
Як триває вакцинація
У Румунії з початку пандемії зареєстрували трохи більше ніж мільйон випадків зараження коронавірусом і майже 29 тисяч смертей. Населення Румунії — трохи менше ніж 19,5 мільйона людей. Вакцинація проти COVID-19 у країні почалася 27 грудня 2020 року, і відтоді лікарям вдалося щепити принаймні однієї дозою майже 19% населення. А обидві дози отримали 12% громадян Румунії.
У березні уряд Румунії казав, що поставив мету: до вересня вакцинувати 10 мільйонів людей. Але опитування соціологів із компанії Globesec свідчить, що майже половина (49%) румунів не планують щеплюватися. Це один із найвищих рівнів недовіри до вакцин у Європі.
За п'ять місяців із моменту опитування ставлення румунів до вакцинації суттєво не змінилося. У жовтні 2020 року 45% опитаних були готові зробити щеплення, а в березні цей показник становив 46%.

Що робить влада
На початку травня в Румунії вирішили підійти до проблеми креативно: замок Бран, також відомий як замок Дракули, перетворили на центр вакцинації. У травні під час вихідних усі охочі без попереднього запису можуть прийти до замку на екскурсію та безкоштовно переглянути виставку середньовічних тортур. Але тільки за умови, що відвідувач погодиться зробити щеплення проти коронавірусу.
Вакцинує відвідувачів мобільна бригада лікарів. Усі, хто щеплюється в замку, отримують грамоту, яка доводить, що відвідувач «довів свою сміливість та відповідальність — і вакцинувався». «Чекаємо на вас у замку Бран упродовж наступних 100 років», — ідеться в тексті грамоти.
Зазначимо, виставкою середньовічних знарядь тортур керівництво музею вирішило нагадати, як жилося за часів, коли не існувало ні шприців, ні вакцин. «Наша ідея полягала в тому, щоб показати, як мучилися люди в Європі 500-600 років тому», — розповів директор музею із маркетингу Александру Пришку.
Уряд Румунії та адміністратори замку також сподіваються, що акція привабить туристів у Карпати. Під час пандемії потік відвідувачів майже зійшов нанівець.
А що в інших країнах?
У деяких країнах місцева влада пропонує за вакцинацію подарунки. В Ізраїлі справи зі щепленням просуваються непогано — уже до лютого вакцинували понад 60% населення. Але в окремих містах усе одно роздають невеликі продовольчі набори або забезпечують пільгами.
Муніципалітет одного з ізраїльських міст оголосив «конкурс вакцинації» для учнів 11 та 12 класів: школи-переможці отримували квитки на культурні заходи та приблизно 5 тисяч квитків на футбольні матчі. Скористатися ними зможуть тільки ті, хто отримав щеплення.
У деяких містах Японії за кожну дозу вакцини видають подарункові сертифікати на 1 тисячу єн (приблизно $10). У префектурі Сайтама, наприклад, у бюджеті на 2021 рік для цих заходів передбачено приблизно 60 мільйонів єн (орієнтовно $570 тисяч).
Таким самим шляхом пішла влада деяких регіонів Росії. У Москві літнім людям за 60 років пропонували за вакцинацію подарункову карту на тисячу рублів. На Чукотці людям похилого віку обіцяли одноразову виплату двох тисяч рублів, у Хабаровському краї — десяток яєць безкоштовно.

А це працює?
Деякі країни поки що не підбивали підсумки й не знають, наскільки ефективними виявилися такі заохочувальні заходи. Однак велике соціологічне дослідження, опубліковане на початку травня Каліфорнійським університетом у Лос-Анджелесі, усе таки свідчить, що стимуляція працює, принаймні у США.
У дослідженні взяли участь приблизно 75 тисяч добровольців. Результати показали, що грошові виплати на третину підвищують готовність людей зробити щеплення проти коронавірусу. Найкраще такі винагороди сприймають серед прихильників демократів. Ідеться, нагадаємо, про $100 за щеплення. Водночас дослідження продемонструвало, що у 15% випадків грошові виплати, навпаки, зменшують бажання вакцинуватися.
За підтримки «Медиасети».
Автор: Денис Дерменжи, NewsMaker
- Поділитися: