Ватикан зробив перший крок на шляху до канонізації «батька» європейської інтеграції Робера Шумана. Чим він відомий?

Міністр закордонних справ Франції Робер Шуман (у центрі) підписує угоду. Квітень 1950 року
Міністр закордонних справ Франції Робер Шуман (у центрі) підписує угоду. Квітень 1950 рокуAP

Папа Римський Франциск у суботу, 19 червня, ухвалив декрет, яким «проголосив геройський вимір чеснот» Робера Шумана — одного з основоположників сучасної євроінтеграції. Це перший крок на шляху до канонізації історичного діяча.

Про це повідомляє Vatican News.

Рішення означає, що відтепер у межах католицької церкви Шуман має титул «преподобного». Якщо церква доведе, що він створив одне чудо, то його беатифікують (тобто зарахують до лику блаженних); а якщо два — зарахують до лику святих.

«За діями публічного діяча крилася внутрішність людини, яка жила таїнствами і яка, коли лиш могла, зверталася до монастиря, яка обмірковувала святе Слово, перш ніж знайти форму своїм словам політичним», — йдеться в заяві Ватикану.

Шуман народився у 1886 році в Люксембургу й пізніше отримав французьке громадянство. Нетривалий час він підтримував маршала Петена — колаборанта з нацистським режимом під час Другої світової. Після захоплення Франції Німеччиною у 1940 році Шумана арештували, але він через рік утік і переховувався до кінця війни.

У повоєнний час Шуман був прем’єр-міністром і міністром закордонних справ Франції. 9 травня 1950 року він запропонував ідею об’єднання Франції та Німеччини, за якої ті контролювали б ключові галузі економіки одна одної — виробництво сталі й вугілля. Так можна було б запобігти мілітаризації промисловості й новій війні в Європі.

Ідея, відома в історії як «декларація Шумана», призвела до створення Європейського об’єднання вугілля і сталі, до якого також долучилися Італія, Бельгія, Нідерланди й Люксембург. Це був прообраз сучасного Європейського Союзу. Дата проголошення «декларації Шумана» зараз святкується як День Європи.

Окрім цього, Шуман відігравав важливу роль у створення Північноатлантичного Альянсу в 1949 році й був першим главою прообразу сучасного Європейського парламенту у 1958 році. Через два роки, коли Шуман пішов у відставку за станом здоров’я, його нарекли символічним титулом «Батько Європи». Він помер у 1963 році.

Шуман також відомий як ревний католик і не раз схвально згадувався очільниками Святого Престолу. У 2020 році, на 70-річчя «декларації Шумана», Франциск заявив, що вона призвела до «тривалого періоду стабільності й миру, який приносить нам користь сьогодні», зазначає BBC.