Науковці дослідили «ідеальний космічний вибух» від злиття двох нейтронних зірок

Учені дослідили явище, яке може бути «ідеальним космічним вибухом». Він стався від злиття двох нейтронних зірок.

Про це повідомляє The Guardian, а дослідження опублікували у журналі Nature.

Учені досліджували зіткнення двох нейтронних зірок, загальна маса яких приблизно у 2,7 раза перевищує масу Сонця. Вони оберталися одна навколо одної мільярди років, перш ніж злитися на високих швидкостях і вибухнути. Це відбулося в галактиці під назвою NGC 4993, приблизно за 140-150 мільйонів світлових років від Землі.

Злиття двох нейтронних зірок призводить до потужного вибуху кілонової. Цей вибух створив найінтенсивніші магнітні поля у Всесвіті, а також вивільнив яскравість близько мільярда сонць. Після цього зорі перетворилися на чорну діру.

Існування кілонових припустили в 1974 році, а у 2013-му існування таких вибухів підтвердили, проте було невідомо, який вигляд має це явище. У 2017 році виявили злиття двох нейтронних зірок у NGC 4993. Кілонову досліджували за допомогою дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії в Чилі.

Дослідники очікували, що вибух буде виглядати як сплюснутий диск. Але натомість побачили сферу.

«Це ідеальний вибух за кількома аспектами. Він прекрасний як естетично, простотою форми, так і фізично», — сказав астрофізик та автор дослідження Альберт Снеппен.

За словами вчених, те, що вони виявили практично ідеальну сферу, яка утворилася внаслідок вибуху, перевершило всі їхні очікування.

«Те, що відбувається внаслідок вибуху кілонової, з огляду на всі екстремальні умови, величезну температуру, найсильніші магнітні поля, — найімовірніше, це фізика, яку ми ще не розуміємо», — каже Степпен.

Дослідники поки що не знають, унаслідок чого утворилася сфера, але припускають, що це може бути пов'язано з енергією, яка звільнилася з короткочасною появою однієї нейтронної зірки від злиття двох таких зірок. Але, можливо, у цьому зіграли свою роль загадкові частки під назвою нейтрино.

Авторка: Катерина Єсікова