Науковці спростували заяву про більшу смертоносність «британського» штаму коронавірусу. Мовляв, говорити про це зарано

Британські науковці заявляють про брак доказів того, що новий штам коронавірусу є більш смертоносним. За їхніми словами, про це говорити зарано, бо даних для вивчення недостатньо.

Про це повідомляє BBC з посиланням на вчених, які працюють над дослідженням «британського» штаму коронавірусу.

Трохи контексту: прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон 22 січня заявив, що попередні дані свідчать: «британський» штам коронавірусу може бути не лише заразнішим, але й більш смертоносним. Водночас він уточнив, що дані не є остаточними й очікується, що наявні вакцини діятимуть і проти нього.

Один зі співавторів дослідження, на яке посилався прем'єр-міністр, сказав, що смертельність варіанту залишається «відкритим питанням». Інший автор зазначив, що був здивований словами Джонсона, оскільки дані ще були «не до кінця точними». Третій сказав, що зарано робити такі заяви, щоб бути «абсолютно впевненим».

Водночас наукові експерти, які розглядали дані, кажуть про «реалістичну можливість», що новий штам є більш смертоносним. Однак вагомі висновки робити зарано, оскільки пропоновані підвищені показники смертності базуються на «порівняно невеликій кількості даних».

Звідки у Джонсона дані?

Він каже, що отримав їх від математиків, які порівняли рівень смертності серед людей, інфікованих новим і старим штамами коронавірусу. За попередніми висновками, новий штам поширюється на 30-70% швидше, ніж інші, і приблизно на 30% смертоносніший.

Наприклад, з тисячі 60-річних інфікованих старим штамом, за прогнозами, помирають 10 пацієнтів. «Британським» — 13. Ця відмінність виявляється, якщо брати до уваги всіх, у кого позитивний результат на коронавірус. Водночас аналіз лише даних із лікарень різниці не показав.

Що відомо про британський варіант коронавірусу?

Про новий різновид коронавірусу в середині грудня повідомив міністр охорони здоров'я Великої Британії Метт Генкок. На той час його виявили в понад тисячі людей у 60 адміністративних одиницях на південному сході Англії. Пізніше стало відомо, що новий штам в Англії виявили ще у вересні 2020 року в одного з пацієнтів, але тоді йому не надали належного значення.

Для стримування поширення нового штаму коронавірусу у Великій Британії ввели посилені обмеження. Проте штам уже встиг вийти за межі країни: за даними ВООЗ, його зафіксували принаймні в 60 країнах світу. В Україні про британський штам поки не повідомлялося.

Відомо, що новий штам коронавірусу є заразнішим, ніж інші. Водночас фармкомпанії та фахівці з питань охорони здоров'я стверджують, що вакцини від COVID-19, які вже використовують для вакцинації населення, є дієвими й проти «британського» штаму.