Дослідники з Microsoft і Вашингтонського університету продемонстрували першу повністю автоматизовану систему зберігання даних в штучно створеній ДНК з можливістю зчитування. Дослідження описали в оприлюдненій 21 березня в Nature Scientific Reports статті, йдеться на сайті Microsoft.

За словами вчених, їхнє дослідження — це ключовий крок на шляху до перенесення нової технології з дослідницьких лабораторій в комерційні центри обробки даних.

Розробники підтвердили концепцію за допомогою простого тесту: вони успішно закодували слово «hello» у фрагментах синтетичної молекули ДНК і перетворили його назад в цифрові дані, використовуючи повністю автоматизовану наскрізну систему.

Автоматизована система зберігання даних ДНК використовує програмне забезпечення, розроблене фахівцями Microsoft і Вашингтонського університету. Воно перетворює одиниці і нулі цифрових даних в послідовності нуклеотидів (A, T, C і G), що являють «будівельні блоки» ДНК. Потім система використовує недороге, в основному стандартне, лабораторне обладнання для подачі необхідних рідин і реагентів в синтезатор, який збирає виготовлені фрагменти ДНК і поміщає їх в ємність для зберігання.

Коли системі необхідно витягти інформацію, вона додає інші хімічні речовини для правильної підготовки ДНК і використовує мікрофлюїдні насоси для проштовхування рідин в ті частини системи, які зчитують послідовності молекул ДНК і перетворять їх назад в інформацію, зрозумілу комп'ютеру.

Дослідники кажуть, що метою проекту було не довести, що система може працювати швидко або дешево, а просто показати, що автоматизація можлива.

Одна з найбільш очевидних переваг автоматизованої системи зберігання ДНК полягає в тому, що вона звільняє вчених для вирішення складних завдань, дозволяючи не витрачати час на пошук пляшок з реагентами або монотонне додавання крапель рідини в пробірки.

Щоб цей метод зберігання даних мав сенс з комерційної точки зору, необхідно знизити витрати як на синтез ДНК — створення фундаментальних будівельних блоків зі значимими послідовностями, так і на процес секвенування, який необхідний для зчитування збереженої інформації.

Раніше ми писали, що учені зі США розробили алгоритм на основі штучного інтелекту, здатний інтерпретувати дані аналізу ДНК і передбачати зріст, щільність кісток і навіть інтелектуальні можливості людини.

Поділитись: