Міжнародна група вчених вперше розшифрувала всю генетичну інформацію 38 видів ракових клітин та склала перелік мутацій ДНК, які призводять до розвитку онкологічних захворювань.

Про це передає BBC.

За 10 років 1,3 тисячі науковців із 37 країн розшифрували генетичну інформацію ракових клітин 2,6 тисячі людей, які мали 38 різних видів онкологічних захворювань.

Науковці порівняли рак із пазлом з 100 тисячами частин. І досі вони мали лише 1% інформації для того, щоб зібрати загальну картину причин виникнення раку.

Рак — це мутація в ДНК, коли одна з клітин тканини мутує і починає швидко та безконтрольно ділитися, формуючи пухлину. Раніше мутацію намагалися проаналізувати лише в тій частині геному, в якій закодовані білки та яка становить лише 2% всієї спадкової інформації.

Іншу частину генетичного коду не вивчали через те, що в ній інформація не відповідала за виробництво білків — будівельних матеріалів клітини.

Натомість команда вчених вирішила розшифрувати всю генетичну інформацію, щоб відстежити зміни. У результаті науковці виявили тисячі генетичних мутацій та описали понад 80 процесів, які призводять до раку.

Так, вчені заявили, що один і той же вид раку можуть викликати різні набори мутацій. Наприклад, у клітинах раку легенів виявили 100 тисяч мутованих генів.

Натомість одна й та ж драйверна мутація може призвести до розвитку раку грудей у жінок та раку простати у чоловіків. Так, методи лікування для раку грудей можуть бути ефективними й у лікуванні раку простати.

Дослідники вважають, що їхні відкриття також допоможуть раніше діагностувати онкозахворювання. Вони з'ясували, що деякі види раку починають формуватися на генетичному рівні задовго до розвитку пухлини: за декілька років чи десятиліть.

Вчені підкреслюють, що розвиток раку є наслідком звичайного старіння клітин, але вони ще не знають, що саме впливає на розвиток та накопичення мутацій, які призводять до раку, — це потрібно вивчати надалі.

Поділитись: