Вакцина проти вірусу папіломи людини майже на 90% зменшує випадки раку шийки матки — дослідження
У Великій Британії у 2008 році розпочали програму вакцинації підлітків проти вірусу папіломи людини (ВПЛ). Вчені відзвітували, що вакцинація ефективна у запобіганні раку шийки матки та передракових змін у клітинах.
Дослідження опублікували у The Lancet, повідомляють BBC та The Guardian.
З 2008 року вакцину пропонують дівчаткам 11-13 років. З 2019 року програма поширилась і на хлопчиків. У дослідженні аналізували стан здоров'я дівчаток, яких вакцинували у 2008 році і яким зараз більш ніж 20 років.
Дослідження показало, що у цих дівчат рівень розвитку раку шийки матки був на 87% нижчий ніж у тих, хто щеплення не отримав. Вчені стверджують, що випадки захворювання у цій віковій групі стали рідкісними.
Крім того, вакцинація на 97% запобігала розвитку передракових змін у клітинах жінок, вакцинованих в 11-13 років.
У межах програми щеплення пропонували і старшим дівчатам: 14-16 років та 16-18 років. У цих вікових групах рівень розвитку передракових утворень і раку шийки матки зменшувався не так сильно.
Зокрема в тих жінок, які вакцинувалися у 14-16 років, ризик розвитку передракових утворень зменшився на 75%, а серед вакцинованих у 16-18 років — на 39%. А ризик розвитку раку шийки матки у вакцинованих у 14-16 років зменшився на 62%, а серед 16-18 років — на 34%.
Вчені зазначають, що бажано вакцинуватися до початку статевого життя.
Чому це важливо?
У 2019 році у світі 280 тисяч жінок у світі померли від раку шийки матки, з них приблизно 2 тисячі — в Україні. Згідно з рекомендаціями, жінки віком від 21 року мають кожні три роки робити діагностику на рак шийки матки.
За словами дослідників, завдяки вакцинації майже 36 тисяч жінок вдалося врятувати від передракових утворень. Вчені кажуть, що результати програми у Великій Британії є першим прямим доказом запобігання раку шийки матки за допомогою вакцини проти двох типів вірусу папіломи людини, який його викликає.
Завдяки вакцинації це онкологічне захворювання може стати рідкісним. До того ж вакцинованим жінкам не доведеться робити часті обстеження.
«Я сподіваюся, що ми повернемося з новою програмою обстежень два-три рази на все життя, і продовжимо скринінг жінок, які не були вакциновані», — сказав один із дослідників Пітер Сасієні.
Вчені також кажуть, що вивчення вакцини не припиняється. Оскільки залишаються питання до того, як довго триває захист і чи потрібні додаткові щеплення жінкам середнього віку.
У програмі у Великій Британії використовували вакцину, яка захищає від двох типів ВПЛ. Загалом існує понад 100 типів вірусів, вчені працюють над препаратом, що захищає від 9 типів. Ті типи вірусів, що викликають рак, призводять до небезпечних змін у ДНК інфікованих клітин, які перетворюють їх на рак.
99% випадків раку шийки матки викликані вірусами папіломи людини. Саме тому понад 100 країн почали використовувати вакцину у межах планів ВООЗ наблизитися до ліквідації захворювання.
В Україні вакцинація проти вірусу папіломи людини теж здійснюється, але не входить до Національного календаря профілактичних щеплень. Батькам радять самостійно потурбуватися про імунопрофілактику своїх дітей.
- Поділитися: