Британські лікарі випробовують аспірин у лікуванні агресивного раку грудей. Дослідження кажуть, що він полегшує терапію

Лікарі Національної служби охорони здоров’я Великої Британії розпочали клінічні дослідження терапії проти потрійно—негативного раку молочної залози з використанням аспірину. Попередні дослідження стверджують, що він робить ракові пухлини більш сприйнятливими до антиканцерогенних засобів.
Про це повідомляє BBC.
Низка досліджень протягом останніх років говорить про користь аспірину, приміром, для зниження ризику серцевого нападу чи інсульту. А з 2016 року у США препарат рекомендують і для запобігання раку товстої кишки. Тоді дослідження показали, що вживання аспірину протягом шести й більше років знижує ризик виникнення цього раку на 19%.
Є також попередні дані, що аспірин здатен запобігати розвитку раку шкіри, яєчників та підшлункової залози. Пов’язують це з протизапальною та знеболювальною дією препарату. Але, як наголошують науковці, поки зарано робити остаточні висновки; тим паче є свідчення, що аспірин може навіть збільшувати ризик виникнення раку.
Потрійно-негативний рак молочної залози трапляється в середньому в 10-20% жінок із цим діагнозом. Це особливо агресивна форма раку, за якої ракові клітини несприйнятливі до гормонів — а отже, не реагують на лікування частиною препаратів, чим ускладнюють ремісію.
У Великій Британії потрійно-негативний рак молочної залози діагностують у восьми тисяч жінок щороку — частіше в молодих і темношкірих. У межах дослідження, яке фінансуватиме організація Breast Cancer Now, частині з них під час терапії даватимуть аспірин під час терапії спільно з протипухлинним засобом авелумаб.
Потім жінки проходитимуть хірургічну й хімієтерапію. У разі, якщо аспірин справді полегшить лікування, клінічні дослідження можуть поширити на складнішу форму раку, під час якої ракові клітини поширюються з грудей на інші частини тіла.
Як пояснює керівниця дослідження Енн Армстронґ, перевага аспірину — в його доступності й дешевості виробництва. А отже, якщо цей препарат покаже свою дієвість разом з імунною терапією в лікуванні раку, він «зрештою може виявитися новим безпечним способом лікування раку грудей».
За даними Національного канцер-реєстру, у 2018 році в Україні рак молочної залози діагностували в понад 15 тисяч людей, зокрема 145 чоловіків, а 5 726 людей померли від цього раку. Водночас кожній четвертій жінці рак грудей діагностують уже на ІІІ-ІV стадіях, коли ефективність лікування значно знижується.
На І-ІІ стадіях рак молочної залози майже безсимптомний, але в разі виявлення може бути вилікуваний у 80-95% без болю. На рак можуть вказати такі симптоми: виділення з грудей; зміна кольору або форми грудей; ущільнення або утворення в районі молочних залоз; зміна форми або вигляду сосків тощо.
Лікарі радять постійно обстежуватися, якщо ви перебуваєте в групі ризику щодо раку молочної залози. Зокрема якщо маєте родичів, які хворіли на нього, мали ранню менструацію (до 12 років) або пізню менопаузу (після 55 років), тривалий час вживали гормональні контрацептиви тощо.
- Поділитися: