Вчені заявили, що зрозуміли як боротися із сивиною. Їм допомогли налякані миші

Вчені з університетів Гарварда і Сан—Паулу переконують, що визначили біологічний механізм посивіння через стрес. В перспективі відкриття допоможе зупиняти цей процес у людей.

Результати дослідження опублікували в журналі Nature.

Під час експериментів дослідники встановили, що за вироблення речовини меланін, яка відповідає за забарвлення волосся і шкіри, відповідають певні стовбурові клітини (меланоцити), і що вони інтенсивно руйнуються від стресу. Дотепер вчені не цілком розуміли, як саме він впливає на знебарвлення волосся.

Відкриття зробили випадково: проводячи досліди на мишах, вчені помітили, що темне забарвлення у гризунів, що піддавалися сильному страху або болю, змінилося на зовсім біле за кілька тижнів.

Дослідження підтвердили, що відбувається це через викид адреналіну і кортизолу у кров, від яких посилюється серцебиття, підвищується кров'яний тиск, а також гинуть меланоцити, що містяться в волосяних цибулинах. В мишей вони повністю відмирали у перші ж дні.

Миша до і після больвого стресуспівавтор дослідження Віліам Гонкальве

«Після того, як ці клітини повністю відмирають, відновити пігментацію вже неможливо», — сказали дослідники.

Водночас вони з’ясували, що меланоцити гинуть через наявність певних білків. Їх дію здатні заблокувати деякі препарати, які зазвичай використовують для зниження тиску.

Тепер вчені на їхній основі збираються створити ефективні «ліки проти посивіння», спричиненого як стресом, так і старінням. Водночас вони зазначають, що дослідження лише на ранньому етапі, а повернути природний колір волосся тим, хто вже посивів, скоріш за все, не вдасться.