Поверхнення Місяця, вкрита пилом (ілюстративне зображення)
Фото:

NASA

Науковці за допомогою електронного пучка змогли очистити скафандр та скло від місячного пилу. Спеціальний пристрій заряджає частинки пилу за допомогою пучка, що змушує їх відскакувати від поверхні.

Відповідне дослідження опублікували в Acta Astronautica.

Місячний пил не схожий на той, що збирається на Землі. Він постійно перебуває під впливом сонячного випромінювання, яке надає матеріалу електричний заряд. А це робить пил надзвичайно липким.

До того ж частинки пилу абразивні (його навіть порівнюють з уламками скла) і тому можуть пошкодити все що завгодно — скафандри, обладнання, космічні кораблі, місце, де проживатимуть астронавти.

Також ці частки можуть завдати шкоди здоров’ю астронавтів, якщо потраплять всередину організму, зокрема в легені.

Так виглядає пил на Місяці:

Що зробили вчені?

Вони створили власний розсіювач пилу. У лабораторії науковці створили аналог місячного пилу та нанесли його на скафандр і скло. Пристрій випускав пучок електронів на їхню поверхню, а між частинками пилу формувалися мікропорожнечі. Коли через них проходять електрони та фотони, вони зіштовхуються з пилинками, між ними виникає сила, яка змушує пил відскакувати від поверхні. За допомогою цього способі поверхні очистили на 75-85%.

Поки вчені кажуть, що цього результату недостатньо, щоб використовувати технологію масово. Вони продовжать вдосконалювати пристрій та сподіваються, що в майбутньому на станціях на Місяці будуть спеціальні кімнати, де електронний пучок очищуватиме скафандри астронавтів.

Проблема пилу на Місяці настільки серйозна, що NASA звернулася до студентів за допомогою. Вони мають запропонувати способи, як запобігти пиловому забрудненню й пом'якшити його наслідків під час посадки, збільшити пилестійкість скафандра, як видалити пил ззовні та контролювати його у місці проживання астронавтів.

Поділитись: