Ученим вдалося створити синтетичні людські ембріони без яйцеклітин і сперматозоїдів — The Guardian
Учені за допомогою стовбурових клітин створили синтетичні людські ембріони без використання яйцеклітин і сперматозоїдів.
Про це пише The Guardian із посиланням на професорку Кембриджського університету та Каліфорнійського інституту технологій Магдалену Жерницьку-Гьоц.
На зустрічі Міжнародної спілки дослідження стовбурових клітин у Бостоні вона розповіла, що це радше ембріоноподібні моделі, створені шляхом перепрограмування стовбурових ембріональних клітин.
Вони не мають серця, яке б’ється, і зачатків мозку, але містять клітини, що формують плаценту, жовтковий мішок і сам ембріон.
Учені кажуть, що ці моделі, які нагадують ембріони на ранніх стадіях розвитку людини, можуть допомогти у вивченні впливу генетичних відхилень і біологічних причин повторних викиднів.
Жерницька-Гьоц розповіла, що декілька модельних структур, які були вирощені з однієї стовбурової клітини, досягли моменту розвитку під назвою гаструляція. У цей момент ембріон перетворюється із суцільного шару клітин на окремі клітинні лінії. На цій стадії розвитку в ембріона поки що немає серця, що працює, кишківника або зачатків мозку, але модель має примордіальні зародкові клітини.
«Наша модель людини є першою моделлю людського ембріона з трьома лініями, яка визначає амніон і зародкові клітини, клітини-попередники яйцеклітини та сперми», — наголосила Жерницька-Гьоц.
Водночас ця робота також спричиняє серйозні етичні та юридичні проблеми, оскільки вирощені в лабораторії ембріони не підпадають під чинне законодавство Великої Британії та більшості інших країн.
У найближчому майбутньому синтетичні ембріони також не будуть використовуватися в клінічній практиці. Пересадка штучних ембріонів у матку пацієнтки була б незаконною і ризикованою, оскільки поки що невідомо, чи можуть вони дозрівати після ранніх стадій, зазначає The Guardian.
Раніше в Ізраїлі вчені імплантували синтетичні ембріони в утробу мишей-самок, але на живих тварин вони не перетворилися.
А в Китаї науковці пересадили синтетичні ембріони в лоно мавп. Деякі мавпи мали ознаки вагітності, але вона не розвивалася довше ніж кілька днів.
- Поділитися: