Велика Британія і Франція, схоже, вирішили суперечку щодо рибальства. Рибалки й військові кораблі попливли додому

Британський (праворуч) і французький рибальські човни в протоці Ла-Манш. Ілюстративне фото
Британський (праворуч) і французький рибальські човни в протоці Ла-Манш. Ілюстративне фотоPierre Guillaume/AP

Кількадесят човнів, що належать французьким рибалкам, полишили порт острова Джерсі, де вони протестували через, як заявляли, обмеження на виловлювання риби у британських водах. Через суперечку й загрозу блокади Джерсі Лондон направив два військові кораблі.

Про це повідомляють AFP та BBC.

Близько 60 французьких рибальських човнів перебували в порту Джерсі, блокуючи виїзд звідти для інших човнів. До такого кроку рибалки вдалися після того, як британська сторона висунула додаткові вимоги для рибальства у своїх водах.

Париж раніше заявляв, що ці вимоги порушують умови торговельної угоди, підписаної між Великою Британією та ЄС після Brexit. Таку саму оцінку їм надала і Європейська комісія, чий коментар наводить BBC.

Ситуація досягла напруження ввечері 5 травня, коли Лондон оголосив про направлення двох патрульних кораблів Королівських військово-морських сил до Джерсі, реагуючи на блокаду острова й можливе вимкнення там електрики.

Після цього сторони (влада Джерсі й французькі рибалки) провели перемовини. Представник влади Джерсі назвав їх «позитивними», але французькі рибалки заявляють, що прогресу досягти не вдалося.

«Ми дедалі глибше заходимо в глухий кут. Або ситуація якось розв'яжеться, або будуть вжиті заходи у відповідь», — заявив речник рибалок французького регіону Нормандія Г’юґо Легабі в коментарі Reuters.

Після того, як французькі човни полишили порт Джерсі, британський уряд заявив, що відкличе й свої військові кораблі. «Ми залишаємося напоготові, щоб надати будь-яку подальшу підтримку, про яку попрохає Джерсі», — йдеться в заяві.

Розташування острова Джерсі на мапіWikimedia Commons

Проблема рибальства була каменем спотикання в перемовинах ЄС і Великої Британії про торгівлю після Brexit. З одного боку, рибалки з ЄС щороку виловлюють у британських водах риби на понад 600 млн фунтів стерлінгів; з іншого, ринок ЄС — основний для збуту Лондоном свого вилову (три чверті у 2019 році).

Великій Британії так і не вдалося поки укласти угоду про правила рибальства із Норвегією (яка не є членом ЄС). Очільник професійного об'єднання рибалок UK Fisheries стверджував, що відсутність доступу до норвезьких субарктичних вод суттєво вдарить по галузі.