32-га річниця протестів на площі Тяньаньмень: під знаком репресій та онлайн-цензури. Згадуємо в архівних фото

Уже другий рік поспіль влада Китаю забороняє проведення в Гонконгу церемонії з ушанування пам’яті жертв протестів на площі Тяньаньмень у Пекіні. Офіційною причиною називають епідемію коронавірусу, тоді як активісти говорять про посилення репресій у Гонконгу.
4 червня 1989 року китайська влада жорстко придушила студентський протест на площі Тяньаньмень. Сотні або й тисячі людей загинули в обстрілах солдатів і танків. Дії Пекіна засудила міжнародна спільнота. Він же робив і робить усе, щоб замовчати обставини тієї події.
Відтоді щороку десятки тисяч людей у Гонконгу збиралися 4 червня в парку Вікторія, де запалювали свічки на згадку про загиблих 1989 року. У 2020 році захід уперше обмежили через епідемію коронавірусу. Попри це, люди все одно прийшли в парк, знісши барикади довкола нього.

У 2021 році захід уперше мав би відбутися після ухвалення так званого закону про національну безпеку Гонконгу. Він суттєво розширив повноваження китайських правоохоронців на території автономії. Відтоді близько 100 гонконгців арештували за підозрою в участі в несанкціонованих зібраннях чи закликах до повалення державного ладу Китаю.
Цього року за порядком у Гонконгу — тобто за відсутністю несанкціонованих зібрань — стежитимуть сім тисяч гонконзьких поліцейських. На вулицях будуть встановлені барикади, а правоохоронці посилено перевірятимуть всіх підозрілих людей, пише South China Morning Post.

Так влада реагує на заклики гонконгців, що з’явилися в мережі напередодні, з пропозицією зібратися на вшанування пам’яті жертв подій на площі Тяньаньмень не в заблокованому парку Вікторія, а деінде — наприклад, на Козвей-Бей, у комерційному центрі Гонконгу.
А вранці 4 червня поліція арештувала гонконзьку продемократичну активістку Чоу Хан Дун за підозрою в закликах до несанкціонованих зібрань. Чоу Хан Дун водночас є віцепрезиденткою Hong Kong Alliance — організації, яка і влаштовує проведення церемоній вшанування пам’яті загиблих під час подій 1989 року.

«Багато хто питає, чи зникне церемонія. Гадаю так: ми вже понад 30 років чинили спротив. Вона [церемонія] вже більшою чи меншою мірою в гонконгському ДНК», — розповідала Чоу Хан Дун в інтерв’ю BBC перед своїм арештом.
Крім того, як пише Insider, у найпопулярнішій китайській соцмережі Weibo користувачам заборонили публікувати емодзі свічок і тістечок, які раніше використовувалися для відзначення річниці подій на площі Тяньаньмень онлайн.
Ще раніше через обговорення подій на площі Тяньаньмень (а також незалежності Гонконгу) під опалу Пекіна потрапили Zoom і Clubhouse.
Більше про події на площі Тяньаньмень та їхнє історичне значення для Китаю і світу читайте в архівному матеріалі Владислава Кудрика: «"Бронетранспортери їздили по тілах знову і знову". 30 років протестам, які змінили Китай».
- Поділитися: