Венеційська комісія закликала Україну терміново створити Етичну раду, яка контролюватиме доброчесність суддів
Глава Венеційської комісії Джанні Букіккіо закликав Україну терміново створити Етичну раду — орган, який має контролювати доброчесність членів Вищої ради правосуддя.
Про це йдеться на сайті Венеційської комісії.
Букіккіо наголосив, що судова реформа має вирішальне значення для майбутнього України. Він нагадав, що міжнародні партнери уже висунули свої кандидатури до Етичної ради. Залишилось дочекатися аналогічного кроку від української сторони.
Очільник Венеційської комісії закликав всіх відповідальних за створення Етичної ради зробити все, щоб швидко створити ефективну Етичну раду.
«Я впевнений, що українські судді розуміють, що ця реформа необхідна не тільки для репутації і авторитету української судової системи, а й для України загалом і для всіх громадян України. Я закликаю їх взяти на себе відповідальність і підтримати реформу», — зазначив Букіккіо.
Усього в Етичній раді має бути шість членів: трьох обирає Рада суддів України, ще трьох — певні міжнародні організації.
Що передувало?
13 вересня Рада суддів України не змогла набрати достатньої кількості голосів, щоб обрати трьох членів Етичної ради — органу, який має контролювати доброчесність членів Вищої ради правосуддя. У «Центрі протидії корупції» назвали це блокуванням судової реформи.
21 вересня Рада суддів оголосила про старт нового відбору членів Етичної ради. Документи можна подати з 22 вересня по 21 жовтня включно.
Чим має займатися ВРП?
Це колегіальний незалежний орган суддівського врядування. Він складається з 21 члена, десятьох із них обирають на з'їзді суддів України серед суддів чи суддів у відставці.
По двоє членів обирають президент, Верховна Рада, з'їзд адвокатів, всеукраїнська конференція прокурорів та з'їзд представників юридичних вищих навчальних закладів і наукових установ. Також до складу ВРП входить голова Верховного Суду.
ВРП призначатиме членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), яких обиратимуть терміном на чотири роки за результатами конкурсу. Членів конкурсної комісії призначатиме теж ВРП.
ВККС, зі свого боку, займатиметься добором нових і переатестацією чинних суддів. Закон передбачає, що ВККС має складатися з 16 членів, і вісьмох обиратимуть з-поміж суддів або суддів у відставці.
- Поділитися: