Рада вперше підтримала планування держбюджету на три роки: парламент затвердив Бюджетну декларацію на 2022-2024 роки
Верховна Рада взяла до відома Бюджетну декларацію на 2022—2024 роки. Цей документ є баченням уряду бюджетної політики України на середньострокову перспективу та основою для формування проєкту держбюджету на наступний рік. Міністр фінансів України Сергій Марченко вже заявив, що це «історична подія».
За відповідну постанову №5765 15 липня проголосували 269 народних депутатів.
Депутати вирішили взяти до відома Бюджетну декларацію, схвалити рекомендації Верховної Ради щодо бюджетної політики, доручити уряду підготувати та подати до Верховної Ради проєкт закону про державний бюджет України на 2022 рік з урахуванням парламентських рекомендацій щодо бюджетної політики.
«Це дійсно історична подія. Ми вперше розглядаємо декларацію на 3 роки. До запровадження середньострокового бюджетного планування наша країна послідовно йшла останні 10 років», ㅡ сказав Сергій Марченко під час виступу у Верховній Раді.
Напередодні, 14 липня, бюджетний комітет Верховної Ради також уперше погодив Бюджетну декларацію на 3 роки. Так, згідно з документами, які поширив народний депутат Олексій Гончаренко, доходи держбюджету у 2022-му році повинні бути на рівні 1219,6 млрд грн, у 2023-му році ㅡ 1333,2 млрд грн, а у 2024 ㅡ 1451,6 млрд грн.
Окрім того, згідно з прогнозом, середньомісячна зарплата має зрости з 15 258 грн у 2022-му році до 19 063 грн у 2024.
Водночас народні депутати під час виступу у Раді 15 липня зазначали, що у фінансово-економічному обґрунтуванні до декларації не надано відповідні розрахунки, а тому неможливо проаналізувати наскільки реалістичними та обґрунтованими є зазначені там показники.
Що це за документ?
Бюджетна декларація ㅡ це документ, у якому викладаються плани й прогнози уряду щодо доходів і видатків бюджету на середньостроковий період (середньострокове бюджетне планування). Йдеться не про конкретні числа витрат ㅡ їх конкретизують у річних бюджетах, які ухвалює окремим законом Верховна Рада на основі Бюджетної декларації.
За словами міністра фінансів, запровадження середньострокового планування є важливим, оскільки бізнес планує свої процеси на 3-5 років, тому аналогічна ситуація має бути з державним управлінням.
У поданні щодо Бюджетної декларації на 2022-2024 роки вказано, що уряд спрямує свої зусилля на: стимулювання економіки після карантинних обмежень через COVID-19, посилення обороноздатності та безпеки держави; розвиток агропромислового комплексу, збереження та відновлення природних екосистем, сприяння розвитку ІТ-бізнесу, підвищення рівня цифрової грамотності українців, посилення енергонезалежності тощо.
- Поділитися: