Верховний суд США відмовився розглядати одну з трьох справ щодо позбавлення Трампа права балотуватися

Колишній президент США Дональд Трамп виступає на передвиборчому мітингу, 27 квітня 2023 року
Колишній президент США Дональд Трамп виступає на передвиборчому мітингу, 27 квітня 2023 рокуAP Photo / Charles Krupa

Верховний суд США не розглядатиме позов щодо позбавлення права колишнього американського президента Дональда Трампа знову балотуватися через його можливу участь у нападі на Капітолій 6 січня 2021 року. Однак є принаймні ще дві подібні справи.

Про це пише CNN.

Справу порушив маловідомий кандидат у президенти від Республіканської партії Джон Ентоні Кастро, який на початку цього року подав до суду на Трампа, щоб позбавити його права балотуватися на пост президента й обіймати цю посаду.

Кастро стверджував, що Трамп нібито «надавав допомогу чи покращував комфорт засуджених злочинців і повстанців, які жорстоко напали на Капітолій Сполучених Штатів 6 січня 2021 року».

А втім, позов відхилили без жодних коментарів або записаного голосування.

CNN зазначає, що справа Кастро проти Трампа спирається на положення 14-ї поправки Конституції, згідно з якою будь-який американський чиновник не має права обіймати майбутню посаду, якщо він «брав участь у повстанні» або «надавав допомогу» повстанцям.

Ця справа є окремою від двох інших проти Трампа за 14-ю поправкою, суди за якими заплановані на кінець цього року. Вони є набагато серйознішими юридичними зусиллями й мають підтримку широкого кола юридичних експертів та вчених-конституціоналістів, додає телеканал.

Водночас CNN зауважує, що заборона за 14-ю поправкою застосувалася лише двічі з кінця XIX століття, коли її використовували проти колишніх конфедератів.

Що сталося в Капітолії?

6 січня 2021 року сотні людей прорвалися через поліційний кордон у будівлю Капітолія у Вашингтоні, де американський парламент мав затвердити результати виборів президента США. Засідання Сенату (а згодом — і Палати представників) тимчасово перервали, а в Конгресі оголосили локдаун. Проте конгресмени пізніше зібралися на засідання й оголосили Байдена переможцем виборів.

Відомо, що внаслідок штурму загинули п'ятеро людей, серед яких четверо мітингарів та один поліціянт, були й поранені серед протестувальників і правоохоронців.

Події 6 січня стали приводом для оголошення Трампу імпічменту. Палата представників звинуватила тоді ще президента в «підбурюванні до повстання» й 13 січня проголосувала за цією статтею імпічменту. Трамп став єдиним президентом США, якому імпічмент оголосили вдруге. Водночас Сенат не знайшов достатньо голосів для того, щоб засудити Трампа.

У межах федерального розслідування штурму Капітолія звинувачення висунули майже 600 людям. Перший вирок у цій справі суд оголосив у липні 2021 року: 38-річного Пола Годжкінса засудили до восьми місяців позбавлення волі.