Сенат США не визнав Трампа винним у підбурюванні до повстання. Друге голосування за його імпічмент провалилося

Сенат Сполучених Штатів не знайшов достатньо голосів для того, щоб засудити колишнього президента Дональда Трампа в межах процесу імпічменту, де його звинуватили в підбурюванні до повстання.
Усього на підтримку звинувачень Трампа проголосували 57 сенаторів (зокрема й сім його однопартійців з Республіканської партії — це рекорд за історію імпічментів у США), а проти — 43. Для визнання Трампа винним потрібно було б мінімум 67 голосів (тобто ще 10 республіканців мали підтримати звинувачення).
Нагадаємо: коли імпічмент Трампу 13 січня оголосила Палата представників США, голоси «за» тоді також віддали рекордні десять його однопартійців-республіканців.
Дональд Трамп став першим в історії президентом США, якому імпічмент оголосили двічі — і так само двічі звинувачення проти нього відхилили. Крім того, Трамп — перший президент США, проти якого імпічмент продовжили навіть після завершення його президентства.
Сам він уже встиг відреагувати на голосування за визнання його винним у Сенаті, назвавши його «ще одним етапом найбільшого в історії нашої країни полювання на відьом». (Це не вперше він використовує таке формулювання.)
У чому саме звинувачували Трампа?
Дональда Трампа звинувачували в підбурюванні до заколоту, через що 6 січня сотні людей штурмували будівлю Конгресу США, де тоді затверджували результати виборів президента. Як наслідок, загинули п'ятеро людей (четверо мітингарів та один поліцейський), а багато зазнали поранень. Детальніше про те, що відбувалося у Вашингтоні, читайте в нашому матеріалі.
Палата представників США (за законом, саме вона висуває обвинувачення в межах імпічменту президента) заявляла, що Трамп намагався зірвати процес результатів президентських виборів, на яких переміг Джо Байден. Зокрема, під час штурму Трамп закликав свої прихильників «повернути країну у свої руки» і навіть після загострення ситуації не критикував їхні дії.
Про перший імпічмент Трампа ми детальніше писали у статті: «Прощай, імпічмент — привіт, вибори! Сенат виправдав Трампа — що це означає для США та України».
І що буде далі?
Хоча публічно це не оголошувалося, але, ймовірно, Трампу хотіли оголосити імпічмент навіть після завершення ним президентського терміну з тим, щоб він більше не міг брати участь у політиці — зокрема виборах президента США у 2024 році. На це ж вказували й соцопитування американців.
Тепер же відповідне голосування в Конгресі (за позбавлення Трампа права балотуватись на наступних президентських виборах), вочевидь, неможливе.
Сам Трамп натякав на можливість свого повернення в політику і в останній день президентства, і під час процедури імпічменту. «У найближчі місяці мені є багато що вам розповісти, і я з нетерпінням очікую на спільне продовження нашої неймовірної подорожі», — йдеться в його заяві за результатами голосування в Сенаті.
На цьому тлі ЗМІ з посиланням на джерела повідомляли, що Трамп планує створити власну політичну партію — «Партію патріотів». Водночас нещодавно Reuters повідомив, що така ж думка обговорюється і в середовищі критично налаштованих до трампізму республіканців.
- Поділитися: