Підготовка до дня голосування на одній з дільниць у 94 окрузі в Київській області, 20 липня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Незаконна зміна членів дільничних комісій, кримінальне провадження, «тітушки» та заміна складу ДВК: у 94 окрузі на Київщині політична партія «Об'єднання Самопоміч» повідомила про фальсифікації на виборах та бездіяльність окружної виборчої комісії. Що сталося — розбиралося Громадське.

Зранку 21 липня, коли розпочалося голосування на позачергових парламентських виборах, представники партії «Самопоміч» заявили, що на окрузі 94 в Київській області (Обухівський та Васильківський райони) незаконно змінили 183 члени дільничних виборчих комісій від партії. Замість них призначили «сторонніх осіб».

Партія надіслала до окружної виборчої комісії подання на заміну близько 80 членів ДВК, однак окружна комісія його не стала розглядати, бо вважає «підробним». Згодом подання таки розглянули, але у його задоволенні відмовили. «Самопоміч» надіслала заяву до Центральної виборчої комісії, аби розпустити склад окружної виборчої комісії через фальсифікації.

«Ми маємо заяву до ЦВК про розпуск у 94-му виборчому окрузі і ми маємо звернення до міністра внутрішніх справ і Національної поліції з вимогою відкрити кримінальне провадження у зв'язку з порушеннями виборчого процесу», — заявила членкиня партії Оксана Сироїд.

Подання про зміну складу дільничої виборчої комісії, яке «Самопоміч» надіслала напередодні дня голосування — «підроблене», заявили в окружній комісії. Інформацію про «підробку» нібито надали самі представники партії, а також деякі кандидати-мажоритарники, зокрема Олександр Дубінський та Ігор Мосійчук.

«Було отримано подання від політичної партії «Самопоміч» про зміну складу спостерігачів дільничних виборчих комісій в межах 94-ого округу. Вчора у нас відбувалися деякі прикрі інциденти і нам стало відомо, що сам суб'єкт подання і деякі діючі народні депутати повідомили, що подання «Самопомочі» підроблене», — повідомив секретар ОВК Олександр Черниш.

Та за словами представниці партії Лілії Пашинної, окружна виборча комісія навмисне затягувала час до півночі у ніч на 21 липня. Проте ЦВК зобов’язала комісію розглянути подання «Самопомочі» ще раз. Повторний розгляд відбувся вже зранку напередодні виборів і за його підсумками «Самопомочі» відмовили у задоволенні подання.

«Почалося все з того, що ми подали подання на заміну всіх членів ДВК, проте їх не розглянули, хоча засідання було. Вони (члени ОВК — ред.) просто встали і вийшли. Протоколу не було. Вони просто не голосували», — повідомила Пашинна Громадському.

За її словами, члени ОВК не надали ніяких протоколів засідань та документів, відповідно до яких замінили 183 члени дільничних комісій від «Самопомочі».

Тим часом на одній з дільниць на окрузі почали з’являтися невідомі чоловіки, які представилися працівниками охоронної компанії, які охороняють будинок культури, у якому знаходиться дільниця.

Директор будинку культури Юрій Квеленков у коментарі Громадському повідомив, що дійсно винайняв охоронну фірму на період виборів, однак відмовився назвати її назву.

«Я не можу зараз сказати хто ті люди про яких ви запитуєте, оскільки не знаходжусь на робочому місці, але якщо ви запитаєте чи наймав я охоронну фірму, я скажу, що так. Тому що під час президентських виборів у мене були проблеми, а поліція не справлялася. Я не готовий зараз назвати (назву фірми — ред.) тому що договір знаходиться у бухгалтерії, яка під сигналізацією закрита, сьогодні вихідний день», — сказав у коментарі Юрій Квеленков.

Також він спочатку сказав, що договір нам зможуть показати сьогодні, але потім порадив приходити завтра і він думає, що «зможе нам допомогти». Також чоловік додав, що не мав багато грошей на охорону, тому звернувся до людей, які порадили дану фірму.

Поліція порушила кримінальне провадження за фактом перешкоджання виборчого права на окрузі №94.

«Наразі поліція відкрила кримінальне провадження за ст. 157 Кримінального кодексу України. Тривають слідчі дії», — повідомив голова поліції Київщини Андрій Нєбитов.

Водночас, журналіст «1+1» Євген Куксін поширив інформацію про те, що голова окружної комісії 94-ого округу взагалі зникла безвісти. Про це ж заявив один з мажоритарників на окрузі Ігор Мосійчук, який напередодні стверджував, що подання «Самопомочі» про зміну членів ДВК фальшиві.

«Після того як вночі практично за руку на фальшуванні виборчої документації (підміна подання на членів ДВК від ВО «Самопоміч» на людей Ігоря Кононенка) було піймано голову ОВК 94 в/о Світлану Циганій, вона викликала собі швидку допомогу. Тоді ж вночі Циганій була госпіталізована в лікарню м. Українка з підозрою на гіпертонічний криз. Зранку палата Циганій виявилася пустою і лікарі не можуть її знайти», — повідомив Мосійчук.

Інформацію про зникнення голови ОВК Громадському підтвердили і в самій окружній комісії.

«Під час засідання голові комісії стало зле. Я цього не бачила. Я бачила її за 5-10 хвилин до цього у гарному гуморі та здоров’ї. Коли я зайшла у зал засідання, мені хтось сказав, що голову вивели за руки у швидку», — повідомила членкиня ОВК 94 округу Вертелецька Оксана.

О 14.30, просто посеред виборчого процесу, ОВК зібралася на екстрене засідання і повідомила про зміну складу представників від «Самопомочі» у дільничних виборчих комісіях. Проте наразі ніхто не знає, як саме має відбутися зміна членів дільничних комісій, оскільки виборчий про цей вже розпочався.

«Парадоксальна ситуація в тому, що рішення зроблене посередині виборчого дня. Члени окружної виборчої комісії мали прийняти його ще зранку, як того вимагала постанова ЦВК. Проте тоді вони це проігнорували і навіть відмовилися», — заявив Любомир Зубач.

Також Зубач зазначив, що вони сумніваються, чи здатна ця окружна комісія забезпечити легітимність виборчого процесу. Її члени допустили фальсифікацію: прийняли подання від невідомої людини, а також чинили опір і не виправляли ситуацію.

Зараз представники партії «Самопоміч» видзвонюють своїх членів комісій, які раніше мали працювати на 183 дільниці округу. Любомир Зубач каже, що важливо, аби їхні представники змогли працювати після закриття дільниць, коли підраховуватимуть голоси.

На окрузі балотуються соратник колишнього президента Порошенка Ігор Кононенко, а також журналіст каналу «1+1» Олександр Дубінський.

Поділитись: