Видали посвідчення й одразу ж затримали: в чому підозрюють військову Вікторію Котеленець

Вікторія Котеленець у зоні військових дій на Донбасі
Вікторія Котеленець у зоні військових дій на ДонбасіВікторія «Фортуна» Котеленець/Facebook

Вікторію Котеленець із позивним «Фортуна» затримали 19 січня у Міністерстві у справах ветеранів, щойно вона отримала посвідчення учасниці бойових дій. Її підозрюють у тому, що вона була конвоїркою на «параді полонених» у Донецьку в 2014-му. Підозра ґрунтується на зовнішній схожості із жінкою на відео.

Зараз Вікторія перебуває під домашнім арештом — 3 лютого Апеляційний суд частково задовольнив скаргу адвоката Віталія Цокура. Друзі «Фортуни» орендували житло в Києві, щоб Вікторія могла відвідувати подальші слухання. 

Розповідаємо деталі справи та чому друзі підозрюваної вважають цей випадок «черговою спробою дискредитації патріотів».

Арешт

Вікторія Котеленець мешкає в селищі Олексієво-Дружківка Донецької області з чоловіком та двома дітьми. Молодшій доньці зараз 1 рік і 4 місяці. 19 січня Вікторія приїхала в Київ отримати посвідчення учасника бойових дій. Того дня її запросили у відомство разом з іншими ветеранами.

«Ми домовились зустрітись на Майдані, щоб побалакати, бо ми давно не бачились, і щоб я провела її до Мінветеранів, бо вона не знала, де це. Я залишилась чекати ззовні, а Вікторія пішла всередину. Я не простояла й п’яти хвилин, як до мене підійшли працівники поліції з емблемою ДСР і так наполегливо запросили пройти з ними всередину», — розповіла подруга Котеленець, офіцерка 503-го окремого батальйону морської піхоти Олена Білозерська.

«Фортуна» ж отримала посвідчення, а щойно вийшла з кабінету — зустріла правоохоронців.

«Одразу ж коли вона вийшла, її схопили за одяг оперативники й відвели до стіни. Там забрали документи й мобільні телефони, а слідчий зачитав підозру», — каже Білозерська.

У Міністерстві ветеранів розповіли, що видача посвідчення Вікторії не була спланованою спецоперацією. Вона надала документи — їй видали посвідчення, як і іншим військовим.

Вікторії інкримінують два кримінальні правопорушення: створення й участь у незаконному воєнізованому формуванні та жорстоке поводження з військовополоненими.

Того ж дня Вікторії обрали запобіжний захід — 2 місяці тримання під вартою без можливості внесення застави. За словами адвоката Віталія Цокура, аргументували це тим, що Вікторія живе недалеко від лінії розмежування та може втекти на непідконтрольну територію.

Третього лютого Апеляційний суд Києва змінив їй запобіжний захід на домашній арешт.

Кадр із відео із конвоїркою, схожою на Вікторію Котеленець

Підозра

24 серпня 2014 року в окупованому Донецьку відбувся «парад», на якому колону українських військовополонених провели «коридором ганьби». Однією з конвоїрів була білява жінка. На неї схожа Вікторія Котеленець.

Серед доказів обвинувачення — покази чотирьох свідків, протоколи впізнання особи за фотознімками також чотирьох свідків, а також висновок судово-портретної експертизи.

«Висновки за її результатами дають категоричну відповідь: особа, яка брала участь у конвоюванні полонених, та особа, яка подає документи на отримання закордонного паспорту на ім’я Котеленець Вікторії Олександрівни — це одна й та ж особа. Наголошую, не схожа, а одна й та ж», — заявив прокурор у справі Олег Дем’янчук.

Крім того, прокурори кажуть про зв’язки Котеленець із сепаратистами:

«Дослідивши інформацію оператора мобільного зв’язку по донецькому номеру, яким користувалась Вікторія Котеленець, встановили зв’язки підозрюваної з понад 20 особами з числа так званих сепаратистів та бойовиків терористичної організації “ДНР”».

Адвокат Віталій Цокур наголошує, що впізнання відбувалося з порушеннями:

«Наприклад, слідчий запитував свідків, кого саме вони пам’ятають з тих подій і за якими ознаками. Вони казали, що пам’ятають за сукупністю ознак декількох людей, зокрема біляву жінку. Потім надали на впізнання фотокартки, серед яких потрібно вказати на ту чи іншу особу, якщо вони її впізнали. Але річ у тім, що це опізнання було проведено з порушеннями закону, оскільки між фотографіями, наданими для порівняння, були різкі суттєві відмінності».

До того ж минуло 7 років. Ми також поспілкувались з одним із колишніх полонених, якого вели на «параді». Він заявив, що навіть по фото видно, що Вікторія та конвоїрка «хоч і схожі, але це різні люди».

Експертизи

Експертизу криміналістичного центру МВС адвокат також не вважає вагомим доказом:

«Експерт сказав, що на дві третини не бачить можливим встановити схожість між Вікторією і людиною на відео. Тобто лише на одну третину, грубо кажучи, підтвердив схожіть».

Крім того, як наголосив адвокат, Вікторія у 2014-му мала зовсім іншу зачіску — у неї було коротке чорне волосся, і воно не встигло б відрости до такої ж довжини, як у конвоїрки.

За даними сайту «Миротворець», конвоювала на параді мешканка Донецька Ольга Сухова.

«У їхньому розпорядженні є програма розпізнавання облич. Ця програма порівняла багато фото Вікторії й цієї конвоїрки з «параду» і дала однозначний висновок, що ця жінка — не Вікторія. До того ж — знайшли спільними зусиллями жінку, яка справді конвоювала полонених на “параді” в Донецьку. Її звуть Ольга Сухова, вона досі мешкає в Донецьку і регулярно постить у соцмережах різні дописи антиукраїнського змісту», — розповіла Білозерська.

Про проведення іншої експертизи розповів голова громадської організації «Гідно» Олександр Волошин. Використали для цього російську нейромережу FindClone, яка за світлиною людини знаходить усі фото в соціальних мережах, на яких її зображено. Обрали саме російський сервіс, оскільки у 2014 році найпопулярнішою соціальною мережею серед українців була «ВКонтакте».

«Ми перевірили десятки фотографій Вікторії, зроблені в різні роки з різними зачісками, під різними ракурсами, ті, на яких взагалі не видно частину обличчя, або розмиті. І завжди результат був однаковий — сервіс показує подібність із профілем самої Вікторії Котеленець», — пояснив Волошин.

Перевірка ж фото конвоїрки найбільшу схожість показала із мешканкою Донецька Ольгою Суховою і жодного разу з Котеленець.

Про проведення ще однієї експертизи заявив також адвокат Котеленець Віталій Коломієць напередодні апеляційного слухання:

«Ми звернулись до альтернативної експертної установи, і вони провели своє дослідження. Наша експертиза показала, що поряд із 10 спільними рисами є 10 відмінних рис. Це висота підборіддя, форма вилиць, будова мочки вуха, форма крил носа, висота лоба, ступінь нависання верхньої повіки, ширина надперенісся, довжина носа, форма основи носа, висота носогубного фільтра».

Всі три експертизи вказують на схожість конвоїрки з мешканкою Донецька Ольгою Суховою. Втім сторона обвинувачення наголошує, що Сухова не є стороною у справі, та додає, що інформація на «Миротворці» з’явилась після затримання Котеленець.

Наразі сторінка Ольги Сухової «ВКонтакте» прихована — зазначено, що через «викрадення особистих фото і матеріалів з метою фальсифікації».

Алібі

За словами рідних, Вікторія не могла бути конвоїркою ще й через те, що тоді була не в Донецьку. Вона з тодішнім чоловіком та дитиною перебували в Росії. Як пояснила мати Вікторії Наталія Воронцова, втекли від обстрілів:

«Коли я зателефонувала рідним у Вінницьку область, мені відповіла двоюрідна сестра: “Ви нам тут не потрібні, бо ви з Донецька”. Після того, як вони потрапили під артобстріл, буквально через 2-3 дні вони виїхали з території України».

Повернулись у 2015 році. Котеленець пішла від чоловіка, який залишився на непідконтрольній території, залишила сина мамі та пішла воювати. Спочатку в Добровольчому українському корпусі «Правий сектор», потім в Українській добровольчій армії.

Акція на підтримку Вікторії Котеленець під Апеляційним судом КиєваСвободу Фортуні — Вікторії Котеленець/Facebook

До чого тут СБУ?

За словами друзів Котеленець, Служба безпеки України вже декілька разів допитувала Вікторію через схожість з конвоїркою.

«Ще в кінці 15-го року вперше звернули увагу на те, що вона схожа на ту жінку з фото. Тоді нею зацікавилась СБУ і допитувала її, проводила якесь власне розслідування. Віка надала тоді фото, зроблені влітку 14-го незадовго до параду», — додала Білозерська.

Тоді доказів ніби виявилось достатньо.

hromadske звернулось за коментарями щодо цієї справи до Служби безпеки України та Головного слідчого управління Національної поліції.