Жовтень — місяць підвищення обізнаності про рак молочної залози. У подкасті «Я і воно: як пережити онко» авторка Яна Сєдова робить серію інтерв'ю з фахівцями про цей вид захворювання. Минулого тижня йшлося про те, як читати діагноз, розбиратися в абревіатурах, стадіях і статусах раку молочної залози. Сьогодні мова піде про важливу стадію лікування — операції.

Про те, як наявність технічних бази, світлої голови й умілих рук мінімально травмує пацієнтку та допомагає в подальшій реабілітації, розповідає онкохірург і мамолог Артем Фєдосов.

Слухайте цей епізод на Castbox, Soundcloud, Apple Podcasts, Google Podcasts і YouTube. Слухайте весь другий сезон подкасту на Castbox і Soundcloud.

Чи можна вилікувати Рак молочної залози без операції?

Операція — це основний метод лікування РМЗ. Вона може застосовуватися в комплексі з хіміотерапією або гормонотерапією (це називається неоад'ювантне лікування). Або ж хіміо- та гормонотерапія проводиться після хірургічного втручання (ад'ювантне лікування).

За деяких видів раку молочної залози пухлина може повністю зникати під час курсу передопераційного лікування. Це часто трапляється у випадку тричі негативних і HER2-позитивних пухлин (що це означає, читайте тут) і зазвичай вказує на стійку ремісію надалі. Однак хірург все одно повинен провести хірургічне висічення тієї частини, де була розташована пухлина. Для цього на передопераційному етапі в пухлину поміщається титанова мітка, яка допомагає знайти область після того, як утворення зникло завдяки терапії.

Які бувають види операцій при РМЗ?

Операція Холстеда (ще один варіант назви — Холстеда-Маєра, обидва хірурги презентували методологію майже одночасно) — саме з таких операцій починалася сучасна хірургія в лікуванні РМЗ. Протягом 70 років операція Холстеда-Маєра вважалася стандартом хірургічного лікування раку молочної залози.

Це досить травматична процедура, коли обов'язкове видалення великого й малого грудного м'язів, шкіри та області, що складається з молочної залози, м'язів, пахвово-підключичної клітковини. Реабілітація після такого втручання займала тривалий час, багато пацієнток не могли повністю відновитися.

Мастектомія по Пейті передбачає видалення молочної залози з пахвовою клітковиною в єдиному блоці з малим грудним м'язом.

Мастектомія по Маддену — видалення молочної залози з пахвовою клітковиною, але без видалення великої й малої грудної м'язів, з видаленням лімфатичних вузлів першого, другого, а іноді й третього порядку.

Однак сьогодні, як правило, виконують менш травматичні операції, зі збереженням шкіри, сосково-ареолярного комплексу (якщо немає пухлинних уражень цієї області), що дозволяє робити одномоментні або відстрочені реконструкції. У цьому випадку використовуються напрацювання онкопластичної хірургії, що дає змогу видалити пухлину, приховати розрізи в видимих місцях, зберегти первинний вигляд молочної залози, якщо це можливо, або запропонувати пацієнтці нову форму.

За одномоментної реконструкції пацієнтці можуть встановити постійний або тимчасовий імплант. У другому випадку встановлюють тимчасовий експандер, який поступово наповнюють фізрозчином.

Також використовується реконструкція за допомогою власних тканин із живота, стегна і зі спини. Вона технічно складніша, оскільки хірург повинен досконало володіти мікросудинною технікою.

Одномоментні операції мають, як правило, менше ускладнень.

Що таке сторожовий лімфатичний вузол і коли його видаляють?

Сторожові л/в — це група лімфовузлів, які першими розташовані на шляху відтоку лімфи від пухлини. Вони першими реагують на нездорові процеси в організмі.

Важливо визначити, чи вражені вони та чи потрібно їх видалити. Для цього проводиться біопсія сторожового лімфовузла. Під час операції вводиться ціаніновий барвник — індоціанін зелений, потім за допомогою фотодинамічної камери хірург знаходить сторожовий лімфовузол, робить забір біоматеріалу, який досліджують під мікроскопом. Якщо ураження немає, видалення пахвових лімфовузлів не показане. Це дозволяє уникнути ускладнень після операцій і знизити частоту розвитку лімфостазу (захворювання, яке веде до порушення відтоку лімфи й до набряку кінцівок).

Як правильно підготуватися до операції при РМЗ?

Важливо розуміти всі характеристики пухлини, стадію і ступінь поширення утворення. Перед операцією зазвичай пацієнтка консультується з хірургом, щоб вибрати вид оперативного втручання, а також з анестезіологом, якому потрібно повідомити про всі супутні захворювання, про те, як раніше вона переносила анестезію.

Також важливо пам'ятати, що подвійна мастектомія без реконструкції не є рятувальним колом, радикальні операції пацієнтки переносять гірше, післяопераційна адаптація краща в тих, кому провели органозберігальні маніпуляції.

Авторка «Я і воно: як пережити онко» Яна Сєдова також дякує за інформаційну підтримку подкасту фандрайзинговій платформі онлайн-благодійності Dobro.ua, яка збирає кошти на благодійні та соціальні проєкти будь-якого напрямку.

У цьому місяці всеукраїнський фонд «Крона» на платформі Dobro.ua відкрив збір грошей, завдяки яким Яна зможе заплатити за генетичний тест Oncodeep. Він рекомендований лікарем і допоможе дібрати новий протокол лікування, адже на сьогодні всі стандартні лінії терапії вона вже отримала.

Поділитись: