Відключений напередодні енергоблок Рівненської АЕС підключили до мережі

Третій енергоблок Рівненської атомної електростанції підключили до мережі після аварійного відключення напередодні, 29 квітня.

Про це повідомляють в Енергоатомі.

«Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на РАЕС і прилеглій території не змінювався й перебував у межах чинних норм. Наразі потужність блоку становить 80% від номінальної через балансове обмеження», — зазначають у державній компанії.

Там наголошують, що ніяких порушень меж та умов безпечної експлуатації наразі немає, АЕС працює у нормальному режимі.

Відключення енергоблоку РАЕС низка ЗМІ пов’язували з новим енергетичним балансом, який схвалили у Міненерго. Ним передбачено поступове зменшення частки виробництва атомної енергії на користь теплової та «зеленої» генерації.

Необхідність затвердження нового енергетичного балансу зумовлена кризою в енергетичній галузі України, пояснюють в Міненерго. Зокрема, напередодні зими 2019-2020 років Україна наростила імпорт вугілля та збільшила його запаси, готуючись до опалювального сезону та можливих перешкод з постачанням вугілля з Росії.

Однак зима виявилася теплою, вугілля зі складів майже не споживалося попит на нього суттєво впав. Більше того, попит впав ще й через зменшення обсягів споживання електрики, пов'язане з падінням промислового виробництва. Падіння попиту на електрику збільшилося ще сильніше з початком карантину, адже найбільші споживачі електрики — промислові компанії — призупинили свою роботу або запровадили низку обмежень.

Як наслідок, попит на вугілля з українських шахт критично впав. Це змусило енергетичний холдинг «ДТЕК» Ріната Ахметова ввести у простій найбільше вугільне об'єднання України — «Павлоградвугілля» та низку великих шахт.

За розрахунками Міненерго, станом на кінець квітня в Україні на простої перебувають 40 тисяч шахтарів, доходи їхніх сімей впали вдвічі. Збільшенням теплової генерації уряд хоче підвищити попит на вугілля для того, аби шахтарі могли знову працювати.

Вартість електрики теплових електростанцій в Україні вища, аніж атомної генерації. Саме на АЕС уряд поклав зобов'язання з продажу електрики за низькими цінами для населення (так званий механізм ПСО). Однак протягом 2020 року у Міненерго очікують, що українські АЕС почнуть проводити планові ремонти, які відкладали протягом 2019 році. Цим, зокрема, пояснюють необхідність скорочення виробництва атомної енергії.