Шведський громадський діяч родом із Афганістану Хамід Зафар, якого називали успішним прикладом інтеграції мігрантів і біженців у Швеції, потрапив у скандал: виявилося, що він анонімно поширював антисемітські й гомофобні висловлювання в інтернеті.

Це стало відомо з розслідування шведського видання Dagens Nyheter.

37-річний Хамід Зафар переїхав до Швеції з Афганістану разом із батьками в п’ятирічному віці. Він здобув педагогічну освіту, очолив школу в Гетеборзі (в районі мігрантів, де сам деякий час жив) і зміг перетворити її в одну з найуспішніших у місті.

Після цього Зафар став загальновідомим у Швеції. Він виступав на радіо й телебаченні як фахівець із міграції, був дописувачем одного з найбільших видань країни — Göteborgs Posten, а також консультував окремі політичні сили й місцеву владу з питань дитячої освіти й виховання.

Діяльність Зафара була відзначена й на національному рівні: у 2019 році він отримав приз «Швед року» від журналу Focus. А за свою освітню діяльність його прозвали «ректор Хамід».

Як з’ясували журналісти Dagens Nyheter, Хамід Зафар роками вів анонімні блоги й акаунти у Twitter, де поширювалися антисемітські й гомофобні висловлювання. Було це принаймні у 2011-2015 роках — уже тоді, коли про нього знали у Швеції.

Так, євреїв Зафар часто називав «сіоністськими віслюками» чи «сіоністськими псами», а в коментарі до одного з постів члена шведського парламенту написав: «Чи побачимо ми, як ти стоїш на своїх нещасних єврейських колінах і благаєш?»

ЛГБТ-спільноту Зафар називав «болотом», а місцеву церкву звинувачував у «содомії» через толерантне ставлення до ЛГБТ. І водночас сам «ректор Хамід» тоді викладав релігію і був директором школи в Гетеборзі.

У коментарі Dagens Nyheter Зафар сказав, що шкодує про написане, і запевнив, що більше такі погляди не поділяє. Утім він також додав, що «насправді більше людей, ніж ви думаєте», дотримуються подібних поглядів нині.

Після виходу статті Dagens Nyheter із Зафаром відмовилися співпрацювати всі організації, в яких він брав участь. Його перестали запрошувати на телебачення й радіо, Göteborgs Posten розірвав із ним контракт. Політична партія, яку він консультував, виключила його зі складу дорадчої комісії з питань міграції.

Відділ дитячої освіти й виховання, який очолював «ректор Хамід», спершу хотів дозволити йому залишитися на посаді керівника. Але пізніше місцева влада все ж оголосила, що «іншого виходу», окрім як звільнити Зафара, немає.

Поділитись: