Під нейтральним прапором: 7 фактів про відсторонення Росії від участі в Олімпіаді

3 січня, 2018 16:52
default/Під нейтральним прапором: 7 фактів про відсторонення Росії від участі в Олімпіаді
Зберегти
Вигляд
lead
Міжнародний Олімпійський комітет не допустив збірну Росії до зимових ігор-2018, які відбудуться в Південній Кореї. Так закінчився допінговий скандал з російською олімпійською збірною. Громадське зібрало найважливіші факти про це історичне рішення.

Уперше в історії Олімпійських ігор

Виконком МОК виніс рішення про відсторонення російської збірної на основі висновків Комісії, яка розслідувала систематичні порушення правил антидопінгової лабораторії під час Олімпійських ігор 2014 року в Сочі. Розслідування засвідчило, що російські спортсмени застосовували допінг за сприяння чиновників.

У доповіді йдеться про «систематичні порушення антидопінгових правил і антидопінгової системи в Росії із застосуванням методики «зникнення позитивних допінг-проб».

В історії Олімпійських ігор траплялися бойкоти, але вони мали переважно політичний характер. Випадок з Росією наразі унікальний, досі жодну з країн не усували від змагань через такі масові допінгові порушення.

Спортсмени зможуть представляти себе, але не Росію

МОК допустив «чистих» спортсменів до Олімпійських ігор в Пхенчхані під нейтральним прапором, тобто вони можуть представляти самі себе, але не можуть представляти Росію. Спортсменам заборонена демонстрація будь-якої атрибутики країни, зокрема, російського прапора та герба. Російський гімн також не звучатиме, його замінить гімн Олімпіади.

«Чистим» російським спортсмени, які вирішать брати участь в іграх у Пхенчхані під нейтральним прапором, заборонена демонстрація будь-якої атрибутики Росії (на архівному фото — російська збірна під час відкриття Олімпійських ігор у Сочі, 07 лютого 2014 року) Фото: EPA-EFE/BARBARA WALTON

Найбільше дісталося спортивним чиновникам

Ніхто з Міністерства спорту Росії не отримав акредитацію на Олімпіаду. Колишній міністр спорту Віталій Мутко довічно усунений від участі в усіх Олімпійських іграх. Таке ж рішення ухвалили й щодо його екс-заступника Юрія Нагорних.

Позбувся крісла в координаційному комітеті зимової Олімпіади в Пекіні у 2022 році Дмитро Чернишенко, який опікувався організацією Олімпійських ігор в Сочі.

Глава Олімпійського комітету Росії Олександр Жуков відсторонений від участі в МОК.

Санкції скасують, якщо Росія виконає кілька вимог

МОК допускає часткове або повне скасування спортивних санкцій за умови дотримання Москвою низки вимог. Але це стосується лише участі в Церемонії закриття Олімпійських ігор Пхенчхан-2018. Тоді російські спортсмени зможуть брати участь в церемонії з національним прапором. Одна з умов Олімпійського комітету — внесок Росією 15 мільйонів доларів у розвиток незалежної системи допінг-контролю. Крім того, Москва повинна компенсувати витрати, завдані МОК у зв’язку з розслідуванням.

Глава Олімпійського комітету Росії Олександр Жуков відсторонений від участі в МОК Фото: EPA-ELE/JEAN-CHRISTOPH BOTTКолишній міністр спорту Віталій Мутко довічно усунений від участі в усіх Олімпійських іграх Фото: EPA-ELE/SERGEI CHIRIKOV

Бойкоту, ймовірно, не буде

Комісія найближчим часом складе список запрошених спортсменів з Росії. Далі все залежатиме від конкретного спортсмена, чи погодиться він виступати під нейтральним прапором або проігнорує Олімпіаду. Однозначно запрошення не отримають спортсмени, яких піймали на вживанні допінгу. Також до участі в іграх не допустять тренерів і лікарів, підопічні яких опинилися в центрі скандалу.

За словами спортивного коментатора Олексія Андронова, малоймовірно, що Росія зважиться на бойкот Олімпіади. Президент Росії Володимир Путін уже заявив, що проти бойкоту.

Російські спортсмени оскаржують рішення МОК

Спортивний міжнародний суд зареєстрував 22 позови від російських спортсменів. Усі вони скаржаться на рішення комісії про відсторонення від участі в Олімпійських іграх. Усі вони фігурували в допінговому скандалі.

Відібрані медалі роздадуть на Олімпіаді-2018

За результатами розслідування, Росія позбулася 11 медалей Олімпійських ігор у Сочі. Замість 33-х у неї залишилося 22 нагороди. Таким чином, Росія втратила перше місце за кількістю медалей та опинилася на четвертому, тепер у лідерах — Норвегія, Канада й США. Медалі, які забрали в росіян, вручать іншим спортсменам на Олімпіаді-2018.

/Наталка Каплан