Політика

Війна прокурорів: за що звільнили грузинського реформатора Сакварелідзе?

Політика/Війна прокурорів: за що звільнили грузинського реформатора Сакварелідзе?
Зберегти
Вигляд

29 березня генеральний прокурор Віктор Шокін відправив у відставку главу прокуратури Одеської області, заступника генпрокурора України Давіда Сакварелідзе з формулюванням «за грубе порушення правил прокурорської етики; втручання в непередбачуваному законодавством порядку в службову діяльність іншого прокурора; вчинення проступку, який порочить працівника прокуратури; невиконання і неналежне виконання службових обов'язків».

Виконувати обов'язки одеського прокурора буде перший заступник прокурора області Олег Жученко.

Незабаром після того, як документ про відставку був опублікований, депутати Верховної Ради 289 голосами проголосували за відставку самого Шокіна. Це питання перебувало на порядку денному з лютого цього року, коли Петро Порошенко заявив про те, що генпрокурор буде відправлений у відставку. Щоправда, тоді Шокін замість відставки пішов на лікарняний, а повернувшись, продовжив роботу, чим викликав хвилю обурення з боку громадськості та деяких депутатів, в тому числі з фракції «Блок Петра Порошенка».

«Внутрішній Майдан» в ГПУ

Давід Сакварелідзе — член так званої команди «грузинських реформаторів», який був однією з ключових фігур в реформуванні сфери правопорядку і боротьби зі злочинністю в Грузії, був першим заступником прокурора Грузії в 2008 — 2012 роках, представляв Міхеїла Саакашвілі в суді, а в 2012 — 2015 роках був депутатом грузинського парламенту. За його участю ухвалили новий кримінально-процесуальний кодекс, який передбачав суди присяжних. У лютому 2015 року він на запрошення президента Петра Порошенка прийняв українське громадянство і обійняв посаду заступника генпрокурора України, а потім — прокурора Одеської області.

Завданням Сакварелідзе була реформа органів прокуратури України. Щойно він почав працювати, як заявив — у Генпрокуратурі відбувається «внутрішній Майдан, якого раніше ніколи не було».

«Політичні зміни переформатували політичну структуру, але Генеральна прокуратура жодним чином не змінилася, система залишилася колишньою. Зараз ми це намагаємося виправити», — сказав Сакварелідзе.

Саме він ініціював відкритий конкурс на 700 керівних посад в прокуратурі країни, а також скорочення керівного складу. Коли Сакварелідзе починав роботу на новій посаді, в Україні працювало 18500 прокурорських співробітників, після ухвалення закону «Про прокуратуру» їх скоротили до 15000, а у зв'язку з реформою, говорив він, доводиться скорочувати ще понад дві тисячі працівників. Крім цього, число керівних посад в районних і міжрайонних органах прокуратури скоротили з 2550 до 700. Завершити реформування органів прокуратури планувалося до грудня 2016 року. Загальна чисельність працівників усіх рівнів до кінця 2017 року не повинна перевищити 10000 людей.

Однією з найгучніших справ, заявлених Сакварелідзе, стало вивчення та оприлюднення родинних зв'язків усіх посадових осіб прокуратури, а також розслідування справи «діамантових прокурорів».

5 липня заступник прокурора Київської області Олександр Корнієць і перший заступник начальника Головного слідчого управління ГПУ Володимир Шапакін були затримані під час спецоперації СБУ та ГПУ за підозрою в отриманні хабара (ч. 4 ст. 368 Кримінального кодексу України). Під час обшуків у них виявили понад 500 тисяч доларів готівкою, коштовності, цінні папери і незареєстровану вогнепальну зброю. А у Корнійця серед іншого знайшли 65 діамантів, після чого обох прокурорів почали називати «діамантовими».

15 лютого Корнійцю оголосили нову підозру у вимаганні з обтяжуючими обставинами. За словами екс-заступника генпрокурора Віталія Каська, йшлося про вимагання та отримання щомісячних коштів зі «сміттєвого бізнесу» власника компанії «Ніколсан», після чого це підприємство було «віджато».

Сакварелідзе створив штаб громадського контролю за цією справою. Причому сам Касько, який займався розслідуванням, звільнився з прокуратури, заявивши, що Шокін забрав у нього всі функції для ведення справ.

23 березня двом співробітникам генеральної інспекції ГПУ з команди Сакварелідзе вручили повідомлення про звільнення. Прокурор назвав це «широкомасштабним наступом на нашу команду», а метою — «знести з поверхні землі генінспекцію».

24 березня Сакварелідзе заявив, що у генпрокурора Віктора Шокіна є ділові зв'язки з «діамантовими» прокурорами:

«У нашому провадженні близько 40 корупційних справ, але все якось зімкнулося на справі «діамантових» прокурорів, —  сказав він. Чому? Тому що генпрокурор Віктор Шокін у цій справі виступає найзапеклішим адвокатом і захисником Корнійця і Шапакіна. Наближених до нього людей. Є такий термін — керуючий справами. Ось Корнієць сам по собі «керуючий справами» Шокіна. Є також інформація, що деякий час він був його водієм. Це доводиться вилученими у Корнійця документами, які прив'язують його до Шокіна».

Крім того, Сакварелідзе заявив, що його і команду обдурили, пообіцявши провести реорганізацію відділу, а насправді зараз їх всіх намагаються дискредитувати і звільнити:

«Вони (співробітники — Hromadske) прийшли і повірили мені, президенту, за указом якого була створена ця служба, — 7 слідчих, 4 прокурори і кілька ІТ-фахівців створили серйозну небезпеку для системи. Для Шокіна, для його заступника Столярчука, для його заступника Севрука».

У той же день Генпрокуратура, за словами Сакварелідзе, провела обшуки у співробітників Генеральної інспекції ГПУ, яких повідомили про звільнення з посад. На його думку, це свідчить про «реванш покровителів корупціонерів».

Крім того, Сакварелідзе ініціював розслідування схем в Одеському припортовому заводі (учасники схеми, за його даними, — заступник голови фракції «БПП» Ігор Кононенко і депутат від «Народного фронту» Микола Мартиненко) і провів виїмку документів в компанії «Укртранснафтопродукт» Сергія Курченка. Вкрадені нафтопродукти були реалізовані через це підприємство структурам Сергія Тищенка, якого називають компаньйоном депутата від «Народного фронту» Сергія Пашинського.

Тиск на Сакварелідзе

Щойно Віктор Шокін вийшов з лікарняного 16 березня, в Генпрокуратуру звернулася група народних депутатів з вимогою з'ясувати, як «команда реформаторів» витратила гроші США і Євросоюзу на реформу органів прокуратури. ГПУ заявила про те, що взялася розслідувати цю справу та готується до допитів, в тому числі самого Сакварелідзе.

Розслідує справу відділ ГПУ, який громадські працівники називають «департаментом Грановського-Кононенка». Це підрозділ, створений місяць тому під назвою «Департамент розслідувань у сфері держслужби і держвласності».

Крім того, почали надходити колективні депутатські звернення та запити щодо невідповідності діяльності Сакварелідзе закону «Про прокуратуру».

Прокурор ГПУ Владислав Куценко в ефірі Громадського заявив, що Сакварелідзе порушив закон, коли організував мітинг на підтримку команди реформаторів, оскільки «в мітингах не мають права брати участь прокурори». Куценко послався на кодекс етики поведінки прокурорів.

А 26 березня народні депутати від Одеської області підтримали звернення керівників регіональних прокуратур про звільнення Сакварелідзе зі структури ГПУ:

«Маємо зазначити, що, обіймаючи посаду прокурора Одеської області протягом півроку, Сакварелідзе нічого не зробив для зміцнення законності і правопорядку в області, розкриття і розслідування злочинів... Все прокурорське надбання Сакварелідзе — популізм, обман і артистизм», — йдеться в листі.

Підписи під зверненням поставили депутати від «Блоку Петра Порошенка», «Народного фронту» і «Відродження», а також позафракційний Сергій Ківалов.

Сакварелідзе заявив, що саме це звернення і стало приводом для його звільнення.

Реакція «команди реформаторів»

«Я був свідком того, що коли Давіда Сакварелідзе призначили в Одесу, президент дав йому мандат допомогти мені боротися з мафією і навести порядок, — відреагував на звільнення прокурора голова Одеської облдержадміністрації Міхеїл Саакашвілі. — Він порушив цілу серію кримінальних справ щодо махінацій, пов'язаних з Ківаловим, з мерами міст по всій Одеській області, а також з місцевими представниками блоку Петра Порошенка.

Сьогодні його зняття обгрунтували листом, підписаним головою Одеської мафії Ківаловим і міжнародним шахраєм Голубовим, представником БПП. Прецедент, коли прокурора знімають за офіційною вимогою місцевого, до того ж замішаного в сепаратизмі, організованому кримінальному угрупуванні, матиме дуже тяжкі наслідки для країни».

Сам Сакварелідзе на брифінгу 29 березня повідомив, що нинішні події — тільки початок його «боротьби за справедливість і проти корупції в Україні»:

«Проте ні для кого не секрет, що і в подальшому будуть напади на людей з моєї команди», — додав він.

Також Сакварелідзе заявив, що його відставка не була узгоджена з президентом.

/Катерина Сергацкова

Пов`язані новини