Війна війною, а вступ до університету — за розкладом? Чого чекати випускникам шкіл

Випускниця у київському фонтані, 26 травня 2017 року
Випускниця у київському фонтані, 26 травня 2017 рокуAP Photo/Efrem Lukatsky

Минає четвертий тиждень російсько—української війни та перший тиждень, коли в Україні відновили освітній процес. Тисячі учнів намагаються навчатися в умовах воєнного стану хоча б дистанційно. Найбільше тривожаться випускники, у яких попереду, окрім завершення навчального року, вступна кампанія. Як вони до неї готуються і що каже Міністерство освіти — у матеріалі hromadske.

Найбільше лякає невизначеність

Випускниця Валентина покинула свій дім неподалік Гостомеля у перший день повномасштабної війни. Разом із сім’єю виїхала спершу до Львова, а звідти — до Євросоюзу. Поки в Україні тривали вимушені канікули, приєдналася до підготовчих курсів із зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО). Випускниця каже, що морально це допомогло їй повернутися до довоєнного способу життя.

«Коли турбуюся про вступ, думаю більше про нього, ніж про ситуацію в Києві», — розповідає Валентина.

Та через невизначеність готуватися до ЗНО дівчині складно. Вона постійно слідкує за освітніми новинами, щоб нарешті зрозуміти, на чому акцентуватись у підготовці до іспитів.

Валентина добре знає англійську і трохи французьку. Зараз удосконалює свої знання, бо розглядає навчання у виші за кордоном як один з імовірних варіантів. Батьки підтримають будь-яке її рішення, навіть якщо доведеться почекати на вступ ще один рік.

«Залишається варіант думати про навчання за кордоном»

17-річна Єва покинула Київ у перші дні війни. Зараз вона — у Вінниці. До цього хотіла вступати у столичний виш. Нині припускає, що плани доведеться змінювати. Дівчина сподівається, що ЗНО не скасують і не перенесуть.

«Я мала впевненість, що буду вступати у київський вищий навчальний заклад. Вибрала університет і почала цілеспрямовано готуватися. Була цілком зрозуміла система, тож я готувалася до ЗНО — як фізично, так і морально. Мені було б краще написати його. А зараз неспокійно через те, що не знаю, яка система мене чекає», — розповідає випускниця.

Складати ЗНО аж через рік не хоче — не розуміє, чим у такому разі їй цілий рік займатися.

«Як вийти на роботу, якщо працювати я не можу, бо немає 18 років? Залишається варіант думати про навчання за кордоном», — пояснює Єва.

Для себе дівчина розглядає насамперед країни, де в університетах можна навчатися безкоштовно, якщо добре знаєш іноземну.

«Я розумію, що мені треба буде ще докласти зусиль, аби вивчити мову, але це краще, ніж втратити можливості для майбутнього», — каже випускниця.

«Мій світ повністю розбився»

Герман — киянин. З міста поки не виїхав. У його районі порівняно спокійно, хоча періодично чути вибухи. Каже, що почуває себе «нормально» і більше хвилюється за маму, яка дуже стресує.

«Не думаю, що ми будемо планувати кудись виїхати. На мою думку, Київ зараз — найбільш захищене місто в Україні», — каже випускник.

Юнак розповідає, що у його навчанні майже нічого не змінилося, оскільки він перевівся з очної на дистанційну форму ще до війни. Поки з доступом до мережі проблем немає, продовжує навчатися.

«Не знаю, що буде далі і як, але зараз продовжую відвідувати дистанційні індивідуальні заняття з української мови», — каже Герман.

Хлопець обрав столичний виш, однак визнає — плани змінилися. «Зараз я просто не розумію, що мені робити. Мій світ, який я вибудував у своїй голові, повністю розбився». Можливо, обере навчання за кордоном. Про те, щоб пропустити рік і вступати наступного, не думав.

Київські випускники святкують останній день школи, 30 травня 2014 рокуAP Photo/Sergei Chuzavkov

Що кажуть у Міністерстві освіти і науки України

15 березня міністр освіти і науки Сергій Шкарлет заявив, що ЗНО поки що ніхто не скасовував, однак цього року МОН розглядає «одноразовий вступ до вишу без зовнішнього незалежного оцінювання». За його словами, ЗНО-2022 наразі заплановане у тому форматі, в якому відбувалося завжди.

«Ми напрацювали три варіанти можливого вступу без використання ЗНО у стандартному форматі. Але на сьогодні це були тільки пропозиції. 15 березня на засіданні Верховна Рада цей законопроєкт не розглядала. Тому поки що формат ЗНО не змінений», — пояснив Шкарлет.

На розгляд парламентарів подали законопроєкт, який може скасувати ДПА, ЗНО, Єдиний вступний іспит та Єдине фахове вступне випробування для випускників 2022 року. Слід зазначити, що лише 5 із 12 членів освітнього комітету підтримали скасування ЗНО.

Також Шкарлет запевнив, що зарахування у виші проводитимуть за спеціальною електронною системою.

«Жодних іспитів в університетах не буде, щоб уникнути проявів корупції. Механізм буде схожим на ЗНО, але без участі дитини. Все буде прозорим, оскільки комп'ютер не бере участі у жодних корупційних схемах», — заявив очільник МОН.

Сертифікати про закінчення навчання — дистанційно

У МОН кажуть, що зроблять усе, аби випускники зрозуміли, що на них чекає.

16 березня Уряд уже ухвалив постанову, за якою учні зможуть отримати сертифікати про закінчення навчання дистанційно. Також зараз обговорюють можливість збільшення бюджетних місць та зниження цін за оплату навчання.

Нагадаємо, що пробне зовнішнє незалежне оцінювання з усіх предметів мало відбутися 19 та 26 березня. Через зрозумілі причини його скасували.

Що буде із ЗНО та вступними іспитами — поки незрозуміло, повідомляють на сайті Українського центру оцінювання якості освіти. Над документом, який би мав усі відповіді на питання випускників та їхніх батьків, наразі працюють. Він має прояснити, як відбуватиметься вступна кампанія-2022.

Авторка: Леся Пиняк