Жінка сидить на самоізоляції, тримаючи в руках смартфон
Фото:

Shutterstock

Якщо вам, як і мені, доводилось користуватися додатком «Дій вдома», велика ймовірність, що ви стикались з якимось багом. Не впізнав телефон або раптом сповістив про те, що немає інтернету, коли ж він насправді є. 

Або, можливо, ваші неукраїнські друзі бідкалися, що проводять самоізоляцію з додатком, але нічого не розуміють, бо там немає англійської мови? 

Ми поспілкувалися з двома користувачами «Дій вдома». А потім звернулися за відповідями до розробників додатку з Міністерства цифрової трансформації. Ось що з цього вийшло.

Голова Freedom House Ukraine Метью Шааф повернувся зі США в липні. 

Багато людей [в аеропорту] не були настільки підготовлені, як я — вони не завантажували додаток [заздалегідь] тощо. Тож їм довелося встановлювати його буквально поруч з прикордонниками. І я бачив, як у деяких людей похилого віку, наприклад, були з цим проблеми. Але я пройшов досить спокійно. І вже запланував свій тест ПЛР на наступний день, щоб швидко отримати результат та не сидіти в самоізоляції довго.

На щастя, я розумію українську. Але для людей, які її не знають, цей додаток був би дуже складний, оскільки він повністю українською. І він дуже незручний. Деякий час, власне, я не отримував жодного реального запиту зробити фотографію. Потім він прийшов. Мені потрібно було повернути голову праворуч, ліворуч, потім кліпнути очима. А потім видавалася помилка “Ви не правильно це зробили”. Це один з аспектів, який мені здався надокучливим.

Були й інші дивні ситуації, коли я проходив процес [верифікації] і мені надавалась можливість клікнути, щоб надіслати фотографію, яку я зробив. А додаток мені на це казав: у вас немає зв'язку з інтернетом. Але, звісно, він був, бо я отримував електронні листи та переходив на вебсайти. І потім я отримував повідомлення про те, що “ви порушуєте карантин”, але ж я намагався подати інформацію і чув, що не маю доступу до Інтернету. Таке траплялося кілька разів. 

Через такі речі просто хочеться зробити facepalm.

Білоруський правозахисник Андрій Стрижак приїхав до України та вже за 5 днів не дотримав самоізоляції з «Дій вдома».

У мене була ситуація: я отримав повідомлення, що повинен зробити селфі. Я його зробив і пішов в душ. Через 20 хвилин виявив, що маю вже 5 повідомлень про те, що я повинен верифікуватись.

Як в такій ситуації бути? Якщо це суворе виконання правил, то до мене вже повинна була приїхати поліція і з душу мене витягувати, щоб я верифікувався. Програма, звичайно... Я розумію, навіщо вона потрібна, але дуже багато було таких нюансів.

Через 5 днів такого режиму, я зрозумів, що працювати в ньому неможливо. Дуже багато обмежень і я вирішив пройти ПЛР-тест.

Промо-фото додатку "Дій вдома"

Відповідати на наші запити визвався Євген Горбачов — керівник Департаменту з розробки програмного забезпечення Міністерства цифрової трансформації, який власне і відповідає за додаток «Дій вдома».

Чи вважаєте ви проєкт «Дій вдома» успіхом?

Знаєте, коли йдеться про життя людей, тут важко казати, успіх чи ні. Було завдання випустити додаток за 5 днів, і ми це зробили. Люди отримали можливість не йти в обсервацію, а бути вдома. І майже 200+ тисяч людей були на самоізоляції з нашим додатком. Успішно провели її, не було жодних проблем. Так, звичайно в когось виникали якісь ситуації, що їм некомфортно, комусь щось не подобалось. Але люди пробули в самоізоляції. Якщо людина інфікована, вона могла в місті заразити дуже багато людей. І, якщо це покласти на цифри, якщо 200 тисяч людей, які потенційно могли бути заражені й вони пробули цей інкубаційний період, то поширення ми, я вважаю, все-таки зменшили.

Багато хто цікавиться, чому немає англійської мови?

На початку у вимогах було чітке твердження, що це додаток для українців. І виникає питання, навіщо українцям давати іншу мову?

Зараз ми чуємо, що треба додати англійську. Зараз планується таке рішення для іноземців, щоб можна було перемкнути інтерфейс. Ми не кажемо, що це технічно неможливо. Звичайно, на будь-який проєкт потрібно виділити ресурси, спланувати його і реалізувати. Зараз команда займається «Дією» — основним проєктом. Тому треба просто спланувати це.

«Дій вдома» — це лише інструмент для того, щоб ідентифікувати можливе порушення ізоляції. Все, крапка. Ми не контролюємо, не виписуємо штрафи.

Ви говорите про мінімізацію поширення. Але ж людині дається 24 години на те, щоб дістатись до точки самоізоляції. Також додаток працює з 9 до 21, тобто після 21:00 людина може вийти й піти кудись в бар…

По-перше, ми не маємо права будити людину вночі й робити перевірки. І, звичайно, людина має бути також самоорганізована і відповідальна за те, що вона робить. Ми не робимо браслети, які контролюють. «Дій вдома» не трекає геолокацію постійно. Ми лише беремо геолокацію в момент, коли робиться фото. І все. Постійної інформації про те, куди людина переміщується у нас нема. Тобто, коли людина робить фото, потім перейде 30 метрів праворуч і ще раз зробить фото, — ми бачимо геолокацію. Де вона була між двома точками — ми не знаємо.

Ви говорите, що не маєте права будити людей. Але є люди, які прилітають зі США і працюють за іншою часовою зоною. Тобто, вночі вони працюють, а вдень сплять. Як це має працювати для них?

Ну, вони ж живуть в Україні. В Україні робочий час з 9:00 до 18:00. Я не розумію питання. Ми не можемо підлаштовуватись під цю людину. Дуже складно під кожного індивідуально підлаштовуватись.

Розумієте, ми коли розробляємо додаток — мобільний додаток «Дія» або «Дій вдома» — у нас складне завдання: покрити всю Україну. Абсолютно всі верстви населення, усі мобільні телефони: від простішого андроїда до найновішого айфона. Це різні пристрої, у них різні технології та можливості. І наше завдання — уніфікувати таким чином розробку, щоб це підійшло усім. Тому, якщо ми розбираємо кейс стосовно того, в який час ми можемо турбувати людей, — ми звичайно беремо 99.9%. І якщо 0.1% підпадає під те, що вони працюють в іншій часовій зоні, то, вибачайте, треба підлаштовуватись. Ви прибули з-за кордону, ви потенційно можете інфікувати людей, ви маєте слідкувати за собою. І власне виконувати норму закону.

Інфографіка, яка показує алгоритм припинення самоізоляції через додаток "Дій вдома"
Фото:

Центр громадського здоров'я

Я чула від користувачів додатку, що є багато баґів. Наприклад, не вдається верифікуватись. Додатку щось не сподобалось і він пише «зробіть ще раз». Або додаток людину не впізнає. Або повідомляє, що немає інтернету, хоча електронні листи приходять і на сайти зайти можна.

Коли людина порушує ланцюжок верифікації, то потрібно заново його пройти. Тому варто один раз все це правильно зробити. Ми, коли випускали додаток, перевіряли його на людях більш дорослих, на пенсіонерах навіть, і також на дітях. Завдання було таке: щоб і пенсіонер, і дитина могли спокійно зрозуміти, що треба зробити. У нас все вийшло: дитина зробила, пенсіонерка зробила — все було добре. Тому треба просто виконувати ці дії. Там немає нічого складного.

Щодо того, що додаток не впізнає людину. Поясню, як це працює. Спочатку ми забираємо фотографію, потім в серверній частині обробляється фотографія еталонна, яка робилась перший раз, коли людина прибула. Береться це фото і звіряється по точках, там дуже тонка технологія. І якщо на тій фотографії, яку ви зробили, буде засвіт, тобто, якщо ви будете стояти, за вами вікно і світить яскраво сонце, й у вас може бути засвіт однієї частини обличчя, то, звичайно, буде помилка розпізнавання.

Або часто люди роблять фото чомусь знизу. І, звичайно, коли людина лежить, в неї трохи змінюється обличчя. Тому можуть бути історії, коли буде запит на ще одне розпізнавання.

Щодо сповіщень про відсутність інтернету або некоректного розпізнавання геолокації — таке буває, коли людина приховує GPS або використовує VPN.

Є 15-хвилинне вікно, протягом якого ви маєте зробити верифікацію. Кожні 3 хвилини приходить нове сповіщення. Щоб людина не пропустила. Кожні 3 хвилини, тобто 5 разів на 15 хвилин, ми даємо сповіщення. Останнє сповіщення вже вказує на те, що ви порушили умови карантину. І саме після такого сповіщення йде нотифікація поліції.

Вам не здається, що це для людини стрес — отримувати стільки сповіщень, коли вона просто пішла в душ, наприклад?

Є технічні вимоги. Ми їх виконували. Коли йдеться про те, чи здається нам… Ну, мені здається, що поширення коронавірусу — це більший стрес для всієї країни, ніж те, що комусь подзвонить поліція і запитає «а ви точно вдома?» Людина скаже, «так, я вдома, приїдьте, перевірте». 

Чи плануєте ви удосконалювати додаток?

Ми вдосконалюємо безпекову частину, щоб людина не могла обдурити додаток, але інших змін не плануємо.

Я повернуся до питання про англійську мову. Невже переклад додатку справді займає стільки часу?

Будь-який продукт, якщо ви його перекладаєте, має бути протестований. Там є зв'язки з адресними довідниками, і довідники також треба перекладати — Мін'юст видає довідники українською мовою. Тому це складне завдання.Щоб зробити випадаючий довідник з адресами, треба інтегруватися з якимось довідником і зробити все, щоб ця інтеграція була чіткою. У кожному кроці, до якого ви звикли, є багато нюансів.

Є таймлайн для англійської версії? Вона буде у найближчі кілька місяців? 

Думаю, що так. 

Поділитись: