Військові Буркіна-Фасо на тлі протестів заявили про держпереворот

Військові африканської країни Буркіна—Фасо у понеділок на тлі протестів проти влади заявили, що їм вдалося скинути президента Роча Каборе, призупинити дію конституції, розпустити уряд і нижню палату парламенту, а також закрити кордони.
Про це пише Reuters.
Оголошення військові зробили від імені раніше невідомої організації — «Патріотичного руху за захист і відновлення» (MPSR). До цієї організації, стверджують її представники, входять всі підрозділи армії країни.
Заяву про зміну влади, яку підписав підполковник Поль-Анрі Сандаого Даміба, вони зробили по державному телебаченню. Пояснюють, що перед цим безпекова ситуація в Буркіна-Фасо погіршилася, а президент не міг із цим впоратися.
Де саме зараз перебуває Роч Каборе — не відомо. Проте військові запевнили, що зміна влади відбулася без насилля.
Представники MPSR обіцяють, що запропонують план відновлення конституційного порядку «в розумні терміни після консультацій з різними верствами населення».
Натомість в ООН заяву військових про дежпереворот розкритикували. Генеральний секретар Антоніу Гутерреш заявив, що «рішуче засуджує будь-які спроби захоплення влади силою зброї», а також закликав лідерів перевороту скласти зброю.
Що передувало?
Люди звинувачують президента Каборе, який прийшов до влади у 2015 році, у нездатності протистояти бойовикам, а серед військових протягом місяців накопичувався гнів до президента. Останнім часом напади ісламістів на мирних жителів і солдатів почастішали. Вони в основному зосереджені на півночі та сході країни.
У листопаді минулого року стався напад бойовиків, пов'язаних з «Аль-Каїдою», у результаті якого загинули десятки солдатів. Втім загальнонаціонального резонансу справа набула, коли виявилося, що загиблі бійці два тижні провели без харчових пайків і змушені були полювати, щоб харчуватися. На тлі цього, у країні відбуваються демонстрації із закликами Каборе піти у відставку, які влада розганяла.
Ще 23 січня на тлі протестів проти влади у низці казарм країни пролунала стрілянина, у тому числі у двох у столиці Буркіна-Фасо ㅡ Уагадугу. Зрештою повсталі солдати захопили контроль над військовою базою в столиці. Однак влада тоді інформацію про держпереворот заперечила.
Бунтівники вимагали від влади «відповідних» ресурсів і підготовки армії для боротьби бойовиками-ісламістами, пов'язаними з «Аль-Каїдою» та «Ісламською державою», а також відставки керівників армії та розвідки.
- Поділитися: