Виплати для ВПО і ветеранів, повернення податків та мобілізація строковиків: що зміниться для українців із 1 серпня

Цьогоріч серпень принесе українцям низку змін та нововведень. Частина переселенців скоро перестануть отримувати допомогу від держави, для підприємців повернуться довоєнні податки, а строковики зможуть перевестись у категорію мобілізованих. Яких ще змін очікувати з 1 серпня та чи зростуть суми у платіжках — у матеріалі hromadske.
Мобілізація строковиків
Парламент нещодавно продовжив загальну мобілізацію та воєнний стан ще на три місяці — до 15 листопада 2023 року.
Із 1 серпня набирає чинності норма, згідно з якою строковики за власним бажанням можуть перевестись у категорію мобілізованих. Це стосується військовослужбовців, строк військової служби яких закінчився під час воєнного стану, службу яких продовжили понад встановлені строки та які під час воєнного стану вислужили не менше 6 місяців.
Окрім того, нещодавно уряд розширив перелік галузей, працівники яких можуть бути заброньовані від мобілізації, а також визначив чіткі терміни розгляду звернень для визначення підприємств критично важливими.
Виплати для ВПО
Згідно з постановою уряду, із 1 серпня для всіх внутрішньо переміщених осіб, які отримують допомогу зараз, буде автоматично продовжено виплату допомоги ще на 6 місяців — тобто до кінця січня 2024 року. Як і раніше, люди з інвалідністю та діти отримуватимуть 3000 грн на місяць, а всі інші — 2000 грн.
Однак виплати не продовжуватимуть переселенцям, які:
- перебувають за кордоном понад 30 днів поспіль без обґрунтованих причин, підтверджених документально (службове відрядження або стажування, лікування або реабілітація, догляд за хворою дитиною або оздоровлення дитини тощо);
- повернулися до покинутого місця проживання;
- відбувають покарання в місцях позбавлення волі або були засуджені за колабораціонізм.
А вже з 1 вересня допомогу не продовжуватимуть для громадян, чий майновий стан дозволяє здійснювати суттєві витрати без допомоги держави, а саме якщо громадяни:
- придбали нову автівку, від року випуску якої минуло менше 5 років (крім авто, які купили волонтери та передали на потреби оборони);
- придбали на суму понад 100 тисяч гривень земельну ділянку, квартиру, будинок (крім житла, отриманого за рахунок державного чи місцевого бюджету);
- мають на депозитному банківському рахунку кошти в загальній сумі понад 100 тисяч грн;
- придбали іноземну валюту або банківські метали на загальну суму понад 100 тисяч грн;
- мають у власності житло площею понад 13,65 м² на одного члена сім’ї (крім житла на територіях, де ведуться активні (можливі) бойові дії або які є окупованими).
Доплата ветеранам
До Дня Незалежності України держава виплатить разову грошову допомогу ветеранам війни, постраждалим від нацистських переслідувань, а також громадянам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною і відзначились, боронячи власну країну. Сума виплат — від 450 грн до 3100 грн.
Зокрема, кошти отримають люди з інвалідністю внаслідок війни та колишні малолітні (яким на момент ув’язнення не виповнилося 14 років) в’язні концтаборів, гетто, інших місць примусового тримання:
- I групи — 3100 грн;
- II групи — 2900 грн;
- III групи — 2700 грн.
Окрім того, виплати отримають:
- учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції гідності та колишні неповнолітні (яким на момент ув’язнення не виповнилося 18 років) в’язні концтаборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також діти, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їхніх батьків — 1000 грн;
- люди, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною — 3100 грн;
- члени сімей загиблих ветеранів війни, дружини (чоловіки) померлих людей з інвалідністю внаслідок війни, дружини (чоловіки) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань — 650 грн;
- члени сімей загиблих захисників і захисниць України — 1000 грн;
- учасники війни та колишні в’язні концтаборів, гетто, інших місць примусового тримання; особи, яких було насильно вивезено на примусові роботи; діти партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога — 450 грн.
Нові банківські правила
Із 1 серпня для поповнення карток готівкою через термінали потрібен номер телефону. Таку постанову ухвалив Національний банк, аби вдосконалили платіжні послуги та посилити вимоги до надавачів цих послуг.
Тож із 1 серпня платник під час внесення готівки для переказу через ПТКС незалежно від суми має:
- ввести на екрані номер свого мобільного телефона;
- підтвердити зазначений номер через одноразовий пароль або пароль, переданий за допомогою телефонного дзвінка на номер.
Ці вимоги, однак, не поширюються на платіжні операції щодо:
- сплати до держбюджету: податків, штрафів, адмінпослуг, зборів та інших платежів до бюджету;
- сплати платежів: квартплата та комунальні послуги, стаціонарний телефонний зв’язок, телебачення, електроенергія, газ, інтернет, охорона;
- оплати квитків для залізничних (включаючи приміські) перевезень;
- оплати проїзду в міському і приміському транспорті (включно з електронним квитком);
- оплати маршрутних пасажирських перевезень;
- поповнення проїзних і транспортних карт для проїзду.
Повернення довоєнних податків
Із 1 серпня набуває чинності законопроєкт, який скасовує єдиний податок за ставкою 2% для ФОПів.
Платник такого податку тепер має або обрати іншу систему оподаткування/групу податку, подавши заяву, або автоматично переведеться на систему, на якій перебував до обрання 2% ЄП.
А ФОПи, які обрали 2% ЄП із дня державної реєстрації, автоматично вважатимуться платниками ЄП третьої групи зі ставкою 5%.
Також із 1 серпня 2023 року повертається обов’язок сплати податку для 1 та 2 групи ФОП. Не сплачувати єдиний податок можуть лише підприємці, зареєстровані на територіях ведення бойових дій або тимчасово окупованих територіях.
Окрім того, цей законопроєкт із 1 серпня частково скасовує чинний мораторій на проведення перевірок для підакцизних товарів (алкоголь, тютюн, паливо), грального бізнесу та фінансових послуг.
А комунальні тарифи зміняться?
Ні. За світло українці продовжать платити за тарифами, які зросли від 1 червня — 2,64 грн. Ціна на газ також наразі залишиться незмінною і щонайменше до кінця квітня 2024 року становитиме 7,96 грн за кубометр (із ПДВ).
Очікуваного підвищення цін на воду також не буде. Тарифи на водопостачання з липня мали зрости на третину, однак після критики з боку президента та уряду регулятор скасував власне рішення. Сума в платіжках за воду залишиться в середньому на рівні 194 грн/міс.
- Поділитися: