Виплати за знищене житло і нові норми будування укриттів: яких змін очікувати з 1 листопада

Листопад — місяць, на який особливо чекають українці, чиї домівки знищили росіяни, аби обміняти державні сертифікати на нове житло. Також, починаючи з цього місяця, забудовники по—новому зводитимуть укриття, враховуючи потреби людей з інвалідністю. Про це, а також зміни в допомозі переселенцям, нові жіночі купе та ціни на комунальні — у матеріалі hromadske.
Виплати за знищене житло
З 1 листопада починає повноцінно працювати програма компенсацій за повністю знищене окупантами майно. Люди, які внаслідок російських атак втратили своє житло, зможуть обміняти в межах програми «єВідновлення» житлові сертифікати на нове житло.
Можна вибрати будь-який тип нерухомості в будь-якому місті України. Якщо людина втратила приватний будинок, вона може вибрати або сертифікат і обміняти його на квартиру, або отримати гроші та відбудувати нове житло на своїй земельній ділянці. Отримане житло не можна буде продавати протягом пʼяти років.
Уряд установив середню вартість квадратного метра в 36 422 гривні, але вона коригується трьома коефіцієнтами:
- регіональним: знищене житло в різних містах має різницю у вартості;
- кількістю кімнат: квадратний метр в однокімнатних квартирах дорожчий, ніж у чотирикімнатних;
- віком зруйнованого будинку: старий або новобудова.
Нові ДБН для укриттів
В уряді анонсували, що з 1 листопада запрацюють нові будівельні норми (ДБН) щодо споруд цивільного захисту. Так, будуть діяти чіткі вимоги до проєктування та будівництва нових укриттів, а також реконструкції та капітального ремонту вже наявних.
Згідно з цими нормами, всі проєкти відбудови житлових і громадських будівель, зокрема шкіл, лікарень, садочків, повинні передбачати правильно облаштовані захисні споруди.
Усі укриття, відповідно до нових ДБН, мають бути побудовані з урахуванням інклюзивності: зокрема, обладнані пандусами для людей з інвалідністю. Якщо ж облаштувати пандус змоги немає, забудовник має подбати про спеціальні підіймачі. Також у захисних спорудах повинні бути системи візуальної та тактильної навігації, а також контрастне маркування на сходах і порогах.
Під час нового будівництва обов’язковим стане облаштування щонайменше одного універсального санітарно-гігієнічного приміщення. Одне таке приміщення розраховане на 200 людей.
Допомога переселенцям
З 1 листопада мають запрацювати нові правила, за якими держава надає допомогу на проживання внутрішнім переселенцям. Вони мали почати діяти ще з 1 серпня, однак уряд відтермінував нововведення.
Згідно зі змінами, по оформлення допомоги на проживання відтепер має звертатися одна людина від усієї сімʼї, а не кожен член родини окремо. Зміни працюватимуть для ВПО, які звертаються вперше.
Більше жіночих купе
«Укрзалізниця» розширює свій пілотний проєкт жіночих купе в пасажирських поїздах. З 15 листопада вони стануть доступні ще в 4 потягах:
- №17/18 Харків – Ужгород;
- №29/30 Київ — Ужгород;
- №3/4 Запоріжжя — Ужгород;
- №26/236 Одеса — Рахів.
Купити квитки в жіночі купе можна в застосунку «Укрзалізниці». Як і раніше, посадка до таких купе буде відкрита тільки для жінок і дітей до 5 років. Вартість проїзду в жіночих купе не відрізняється від стандартної у вагонах аналогічного класу того ж поїзда.
Зазначимо, що з літа жіночі купе функціонують у чотирьох пасажирських потягах: №81/82 Київ — Ужгород, №41/42 Дніпро — Трускавець, №75/76 Київ — Кривий Ріг і №15/16 Харків — Ясіня.
А що там із комунальними?
З 1 листопада побутовим споживачам не слід очікувати підвищення вартості на електроенергію. Українці продовжать сплачувати за тарифом, який уряд установив з червня цього року — 2,64 гривні за кіловат-годину. Водночас зміниться вартість для малих непобутових споживачів (її переглядають щомісяця). Ціна залежатиме від тарифів постачальника, а також класу напруги.
Подорожчань на газ та опалення в листопаді не варто очікувати. У «Нафтогазі» обіцяли, що цінидля населення залишаться стабільними до кінця зими (7,96 гривні за 1 кубічний метр). Там пояснювали це тим, що Україна входить в осінньо-зимовий сезон із достатньою кількістю газу в підземних сховищах, тому зберігає стабільну цінову політику.
Ще трохи змін:
- з 1 листопада на Кіровоградщині змінюється час комендантської години: вона буде діяти з 23:00 до 5:00 (а була з 00:00 до 04:00);
- з 31 жовтня компанія «Київстар» припиняє надавати послугу надсилання та отримання MMS для всіх абонентів мережі;
- у листопаді «Укрзалізниця» впроваджує зміни в декількох внутрішніх і закордонних маршрутах (детальний перелік — тут);
- Різдвяний піст, починаючи з цього року, триватиме з 15 листопада по 24 грудня (раніше тривав з 28 листопада по 6 січня). Це повʼязано з переходом Православної церкви України на новоюліанський церковний календар;
- воєнний стан, а з ним і загальна мобілізація в Україні діють до 15 листопада цього року. Оскільки війна триває, очікувано, що його знову продовжать.
- Поділитися: