Вірменія звинуватила азербайджанські війська в обстрілі пункту прикордонників ФСБ росії. Азербайджан заперечує

Міністерство оборони Вірменії звинуватило азербайджанські війська в обстрілі пункту розміщення прикордонних військ ФСБ рф на території своєї країни у Гегаркунікській області. Через це було пошкоджено будівлю, де розміщувалися прикордонники, та техніку. Азербайджан ці звинувачення відкидає.

14 вересня Міноборони Вірменії заявило, що азербайджанські сили відкривають вогонь, зокрема по мирних населених пунктах, а також по пункту ФСБ росії, представники якого «виконують гуманітарну місію».

«Примітно, що обстрілу з важкої артилерії також зазнали будівля та автомобіль ФСБ рф, який виконував гуманітарну місію в зоні бойових дій. Це ще одне свідчення того, що, попри заяви офіційного Баку, збройні сили Азербайджану не розрізняють цілі», — заявили у вірменському міністерстві.

Кадри з обстріляного пункту російських силовиків опублікували ЗМІ. Примітно, що унаслідок цього обстрілу представники ФСБ росії не постраждали.

Міністерство оборони Азербайджану звинувачення в обстрілі відкинуло та заявило, що інформація вірменської сторони є неправдою.

«Поширюючи таку інформацію, вірменська сторона має на меті надати масштабним провокаціям, здійсненим на вірменсько-азербайджанському кордоні, міжнародного характеру й зробити ОДКБ інструментом для своїх брудних справ», — заявили у міністерстві.

Азербайджан запевнив, що його армія «вживає заходів у відповідь проти законних військових об'єктів збройних сил Вірменії тільки з метою запобігання великомасштабним провокаціям».

Нагадаємо, напередодні прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян провів засідання Ради колективної безпеки ОДКБ, щодо ситуації на вірмено-азербайджанському кордоні та «подальші кроки ОДКБ». У цьому засіданні, зокрема брав участь президент рф володимир путін, з яким Пашинян зідзвонився одразу після загострення ситуації на кордоні 13 вересня.

За підсумками цього засідання в ОДКБ було вирішено направити до Вірменії Місію ОДКБ «для оцінки ситуації, підготовки ґрунтовної доповіді главам держав про ситуацію в регіоні та вироблення пропозицій щодо деескалації напруженості».

Що передувало?

На вірменсько-азербайджанському кордоні у ніч проти 13 вересня сталося збройне зіткнення, країни звинувачують у загострені ситуації одна одну.

У Міноборони Азербайджану повідомили, що внаслідок боїв є втрати серед особового складу з обох сторін, а також пошкоджена військова інфраструктура та техніка. Вірменія це підтвердила.

Наразі ситуація залишається напруженою, а сторони звинувачують одне одного в обстрілах. Пашинян заявив, що з вірменської сторони загинуло вже 105 військових.

Передісторія

Вірменія та Азербайджан претендують на територію Нагірного Карабаху, що на Південному Кавказі. У 2020 році конфлікт за цей регіон загострився до бойових дій, що тривали 44 дні.

Врешті-решт влада Вірменії змушена була погодитися на невигідну угоду, яка, з-поміж іншого, передбачає, що Єреван має віддати Азербайджану фактично весь так званий пояс безпеки навколо Нагірного Карабаху — це райони Азербайджану, захоплені вірменами під час попередньої війни, які мали захищати власне невизнану «Нагірно-Карабаську Республіку».

Ті райони «НКР», які Баку зайняло під час бойових дій, також залишаються під контролем Азербайджану. Крім припинення вогню, країни домовилися про те, що в Нагірному Карабаху щонайменше на 5 років залишаться російські миротворці, натомість Вірменія свої сили виведе. Повний текст угоди читайте тут.

Та у липні 2022 року президент Азербайджану Ільхам Алієв звинуватив росію та Вірменію у порушенні угоди, зокрема щодо виведення вірменських військових. Алієв скаржився, що Азербайджан порушував це питання перед росіянами, але ті, попри обіцянки, не допомогли.

Ситуація у регіоні все загострювалася й у серпні влада невизнаної «Нагірно-Карабаської республіки» оголосила про початок часткової військової мобілізації. В ОБСЄ висловили «надзвичайну стурбованість» повідомленнями про загострення, закликали Вірменію та Азербайджан вжити всіх необхідних заходів для деескалації та відновлення діалогу.