Один з найбільших банків анексованого Криму — Генбанк — з 14 серпня припинив обслуговування раніше випущених ним банківських карток міжнародних платіжних систем Visa і MasterCard.

Один з найбільших банків анексованого Криму — Генбанк — з 14 серпня припинив обслуговування раніше випущених ним банківських карток міжнародних платіжних систем Visa і MasterCard.

Кримський Генбанк, який з 2015 року перебуває під санкціями США та Європейського Союзу, — останній банк, який емітував картки цих міжнародних платіжних систем на півострові. Натомість кримчанам запропонували платіжну систему МИР.

Громадське розбиралося, як змінилася банківська система півострова за роки окупації та якими картками кримчани можуть розрахуватися сьогодні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Залишатися українцем у Криму — спецрепортаж з окупованого півострова

Як змінилась банківська система Криму

У 2014 році, на час анексії Криму, на півострові працювало понад 1000 відділень 180-ти комерційних банків, а також відділення двох невеликих кримських банків — Морського і ЧБРР (Чорноморського банку розвитку і реконструкції). Вклади кримчан становили близько 20 мільярдів гривень.

Після так званого «референдуму» про приєднання Криму до Росії Національний банк України заборонив усі фінансові операції на території півострова, а також припинив діяльність українських банків на окупованій території.

Так українські банки пішли з Криму. Разом з ними, побоюючись санкцій, пішли й великі російські: відділення Сбербанку, «ВТБ» і «Банку Москви». Залишились тільки «Морський» і «ЧБРР».

Через ті ж санкції для анексованого Криму окупаційна влада придумала схему зі створенням нібито незалежного кримського банку — РНКБ (Російського національного комерційного банку.) До анексії Криму це був збитковий дочірній банк «Банку Москви». Після — перейшов у власність так званого «уряду Криму».

15 серпня Крим повністю перейшов на платіжну систему МИР. Вона зайшла на півострів навесні 2016 року. На сьогодні Російський національний комерційний банк (РНКБ) випустив близько 1,7 мільйонів карток для кримчан. Черга біля відділення Російського національного комерційного банку, у Сімферополі (Крим), в понеділок, 5 травня 2014 року Фото: Олександра Молчанова / УНІАН

РНКБ зайняв відділення, які належали українським банкам, здебільшого ПриватБанку. Канада, Євросоюз, а згодом і США одразу ввели санкції проти РНКБ. Однак на діяльність установи це особливо не вплинуло, адже банк створили штучно «під Крим» і він працював лише на території півострова.

Трохи згодом в Криму з'явилися й інші дрібні російські банки, зазвичай, регіональні. Наприклад, бурятський «БайкалБанк», який збанкрутував у 2016-му, як і решта йому подібних.

За даними Моніторингової групи «Майдану Закордонних Справ» та порталу BlackSeaNews, з 34 російських банків, які зайшли на півострів після анексії, станом на 1 серпня 2018-го працюють лише 8.

Найбільший з російських банків в Криму — «Банк Росія». Він відкрив на півострові 19 відділень, але водночас у самій Росії втратив 3 мільярди рублів вкладів фізичних осіб через санкції, які США ввели проти нього в березні 2014 року.

Які платіжні системи працюють на півострові

Після анексії кримчани позбулися можливості користуватися платіжними картками Visa і MasterCard — магазини їх не приймали, банкомати не видавали готівку. Visa і MasterCard заявили про припинення роботи в Криму в грудні 2015 року. Припинив діяльність на території окупованого півострова й оператор грошових переказів PayPal.

Після того, як на півострові перестали працювати Visa і MasterCard, а будь-які карткові розрахунки стали неможливими, кримчани взялися вигадувати різні схеми для переведення коштів у готівку. На стовпах та парканах почали з'являтися оголошення про надання нових видів послуг, які в сучасної людини викликали щонайменше подив.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як співголова руху «Крим наш» бореться з «Артеком» — репортаж із Гурзуфа

У Криму будь-яка картка перетворювалася на шматок непотрібного пластику. Цю проблему винахідливі кримські бізнесмени пропонують вирішити за якихось 3 — 10%. Відсоток залежить від суми — що вона менша, то вищий відсоток. До 10 тисяч рублів — це 10%, від 10 до 20 тисяч — 9% тощо.

Схема працює так: людина приїжджає до так званого «банкомату», де нібито купує товар (насправді це готівка). Для підтвердження проведення транзакції на телефон приходить банківське СМС-повідомлення, і тільки після цього видається готівка «на руки».

Серед основних умов такої послуги — картка крупного російського банку, паспорт власника картки і прив'язаний до банківської картки номер телефону, на який приходить СМС-повідомлення для підтвердження інтернет-платежу.

Через відмову систем Visa і MasterCard працювати на захопленому півострові, банку РНКБ довелось щось вигадувати з платіжною системою. Альтернативою міжнародним гігантам стала внутрішня система «ПРО100». Це російська платіжна система, її розрахунковий центр належить «Сбербанку России». Емітувати картки цієї платіжної системи РНКБ почав з травня 2014 року. Користуватися карткою можна лише на території Росії та окупованого Криму. Картки міжнародних платіжних систем банк РНБК не емітує.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Крим без Дніпра: як «засихає» півострів

Кримчани не поспішали переходити на сумнівну систему, проте втілити в життя ідею перевести Крим на державну платіжну систему Росія змогла, коли міжнародні картки зовсім перестали працювати на півострові. Для багатьох картка «ПРО100» стала єдиною можливістю зняти кошти в банкоматі.

Але з часом «ПРО100» витіснила платіжна система МИР. Кримчани, які практично всі мали «ПРО100», зіткнулися з масою проблем, але здебільшого в Росії. Поза Кримом розрахуватись цією карткою в магазинах стало дуже складно, більшість банкоматів її не приймали, а якщо й приймали, то знімали чималий відсоток.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ програму «Громадське.Крим» санкції за анексію Криму і про економіку півострова

15 серпня Крим повністю перейшов на МИР. Ця система зайшла на півострів навесні 2016 року. На сьогодні РНКБ випустив близько 1,7 мільйонів карток для кримчан.

Водночас, карти Visa і MasterCard, випущені іншими банками Росії, продовжують обслуговуватися на півострові, зокрема в кримських банкоматах Генбанку.

Міжнародні платіжні системи Visa і Mastercard бачать кримські транзакції як транзакції в Краснодарському краї. 

Мешканці Криму розповіли Громадському, якою вони бачать роботу банківської системи на півострові.

Олександр, кримчанин

«Офіційно ні Visa, ні MasterCard в Криму не працюють від початку застосування міжнародних санкцій. Можливість розраховуватися цими картками з'явилася тільки десь рік-півтора тому. Раніше такої можливості не було. Як це робиться?

Великі банки, які обслуговують у Криму, — Генбанк і РНКБ — цілком під санкціями, тому вони випускають картки російської платіжної системи МИР. У мене є картки Сбербанка. Вони працюють, і ви в будь-якому магазині, чи на заправці можете ними розраховуватися. Проте з великими труднощами можете зняти готівку. Мені казали, що хтось десь зміг зняти, проте насправді це неможливо. У банкоматі пише, мовляв, зверніться до свого банку. Тобто банкомати не працюють на видачу кешу. Окрім, системи МИР.

Коли з'явилася півтора року тому можливість знову користуватися міжнародними платіжними системами, виявилося, що вони працюють так, нібито ці банки розташовані не в Криму, а на території Краснодарського краю. Системи Visa і MasterCard бачать їх як Краснодарські. У цьому вся фішка. І заяви Генбанку, що вони не будуть працювати… в Криму все це працюватиме доти, доки платіжні системи не будуть розпізнавати ці картки як кримські. Це така фішка, яку придумали російські айтішники.

Саме тому в Криму немає жодної великої страхової компанії. Там є лише контори типу «Рога і копита», місцеві, які нібито представляють інтереси великих компаній. Але коли я отримую поліс, то бачу там адресу, де чітко вказано — Краснодарський край. Там немає згадки, що це Крим.  

Сам я, окрім картки Сбербанка, користуюсь карткою РНКБ. Навіть якщо десь ви й побачите їхні картки Visa чи Mastercard, то вони не мають права це робити через санкції. Вони просто обслуговують людей з міжнародними картками. Готівку я можу зняти з картки РНКБ, тільки якщо це картка МИР. Нею я можу розраховуватися лише на території Росії. Вона більше ніде не акцептується.

Жоден кримський банк не може видавати картки Visa чи MasterCard. Генбанк має відділення на території Росії, тому він може видати такі картки для кримчан, але там буде вказана російська філія, а не кримська.

РНКБ узагалі не має відділень у Росії. Це спеціально зроблений банк для Криму. Усі інші банки не хочуть працювати на території Криму через санкції. Тому Росія й створила ці фейкові банки».

На фото — банкомати в Сімферополі, лютий 2017 року. Фото: Громадське

Сергій, кримчанин, живе в Києві

«У Криму не користуюсь українськими картками, через те, що драфт великий, і не всюди можна розрахуватися. Та й розрахуватися можна тільки картками Visa, бо український MasterCard не беруть. Беруть тільки картки Visa і MasterCard, видані в Росії. Проте я не бачив, щоб кримчанам робили такі карти в Криму. Здебільшого вони користуються картками «ПРО100» і МИР. Власне, в моїх батьків пенсійна картка системи МИР.

З нею можна робити покупки онлайн, проте в магазинах Росії. Щоб замовляти наприклад з Китаю, має бути інтернет-картка або WebMoney. Коли замовляв книжку з Москви, користувався батьковою пенсійною МИР.

В інших регіонах України, крім Криму, я користуюся карткою ПриватБанку. Проте отримати її не так просто. Я її отримав лише після того як оформив довідку переселенця. Інакше — будеш без картки.

Зняти готівку в Криму з наших карток не намагався з листопада 2017 року».

Ірина, кримчанка

«Сьогодні на території Криму працюють два основні банки — Генбанк і РНКБ. У мене є картки обох банків, якими я користуюся. Отримувала ці картки ще у 2014 році. Практично всі, хто працює в Криму, так чи йнак стикаються з цією системою, тому що всі зарплатні проекти — чи то бюджетні організації, чи приватні — проходять через банківські розрахунки. Тобто практика перерахування зарплат, яка була ще при Україні, коли ми користувалися картками ПриваБанку, діє і у випадку з цими двома так званими російськими банками.

Карта видавалася наприкінці 2014 року. І на карті Генбанку в мене є позначка Visa і MasterCard, проте в результаті десь у 2017 році Генбанк замінив карти клієнтів першого випуску і надав можливість всім своїм клієнтам отримати карту системи МИР. Припускаю, що це було пов'язано саме з перспективою закриття обслуговування систем Visa і MasterCard. І на сьогодні майже всі клієнти банку отримали такого роду картки.

Чи зручно? Складно відповісти, адже це просто картка, якою ти користуєшся на території Криму. Я навіть не замислювалася про те, щоб використати її поза територією півострова. У Росії я не буваю. Використовувати її на материковій частині України навіть на думку не спадало, мабуть, не спрацює.

На сьогодні я не бачила якогось стовпотворіння в місті через новину про закриття карт Visa і MasterCard Генбанку. Усе працює як завжди. Але судячи з того, що в нас курортний регіон і люди якимось чином знімають гроші з рахунків інших банків, імовірно, є якась система в обхід санкцій.

Були проблеми у 2014-му році, коли люди намагалися будь-що відшукати відділення Сбербанка. Тоді ще з'явився жарт, що найближче відділення розташоване в Краснодарі. Фактично більшість клієнтів банків, які працюють у Криму, отримали другі екземпляри Генбанку і РНКБ з позначкою МИР, де відсутні будь-які позначки міжнародної платіжної системи» 

Іван, кримчанин

«У мене є дві карти системи МИР і одна Visa. МИР — це РНКБ. Visa — Сбербанк Росії. Картами МИР можна користуватися тільки в РФ, наскільки я розумію. Раніше в мене була карта Visa банку «Северный кредит», який працював у Криму, але після санкцій банк закрився і карту заблокували. Довелося їхати в Краснодарський край, робити Visa Сбербанку, адже справжні російські банки в Криму не працюють.

Проблем з Visa немає. Можна розплачуватися і поповнювати через платіжні термінали. Проблема в іншому — в отриманні кредиту. Кримчанам російські банки дають тільки дебетові карти. Кредитні — ні. Ми для банків РФ недогромадяни або подвійні громадяни. Через те, що в кримчан є українські паспорти, кредити не дають. Бояться, що візьмемо кредит і поїдемо в Україну. Кримські банки дають кредити лише тим, хто на повідку і швидко не поїде: держслужбовці, військові, поліція тощо».

Поділитись: