Вісім років суворого режиму для російського екс-міністра Улюкаєва
Улюкаєва звинуватили в отриманні хабара на суму2 мільйони доларів за позитивну оцінку угоди щодо приватизації компанії «Башнефть» «Роснефтью».
8 років колонії суворого режиму — такий підсумок гучної справи проти російського міністра економічного розвитку Олексія Улюкаєва.
Топ-чиновника затримали торік у листопаді. Унікальність справи в тому, що Олексій Улюкаєв на момент арешту був чинним міністром. Такого в сучасній історії Росії ще не було. Улюкаєва звинуватили в отриманні хабара на суму 2 мільйони доларів за позитивну оцінку угоди щодо приватизації компанії «Башнефть» «Роснефтью».
У справі також фігурує глава «Роснефти» Ігор Сєчін, який і передав Улюкаєву сумку з грошима.
Останнє слово на суді
7 грудня екс-міністр Олексій Улюкаєв виступив у суді з останнім словом:
«Я не винен. Проти мене здійснили жахливу провокацію. Це дивна справа — справа, в якій потерпілий спочатку перетворюється на свідка, а потім і поготів випаровується, розриваючись між Ханти-Мансійськом і Римом. Тільки запах сірки в повітрі залишився», — сказав Улюкаєв.
Сєчіна він назвав «фахівцем з виготовлення смердючих грошей», а звинувачення — абсурдним.
«Я нікому не погрожував і не вимагав хабар. Упевнений, що цим злочинним діям згодом дадуть оцінку. Людину заманили в пастку. Сподіваюся, мене залишать з моїми старими хворими батьками (татові 86, мамі — 85) і моїми маленькими (7 і 12 років) дітьми. Я винен у тому, що зробив для країни занадто мало, йшов на компроміси, намагався вибудовувати відносини, лицемірив, брав участь у загальному хороводі. А коли потрапив у цю ситуацію, зрозумів, з якими бідами стикаються і живуть люди, яка несправедливість існує. Коли в тебе все добре, цього не помічаєш. Пробачте мені. Я був неправий. Але просити для 62-річної людини 10 років суворого режиму (стільки просила сторона обвинувачення — ред.) — це смертний вирок», — сказав він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Арешт російського міністра Улюкаєва: Сигнал Кремля чи боротьба з корупцією
Олексій Улюкаєв виступив у суді з останнім словом. Засідання Замоскворецкього райсуду міста Москви, 15 грудня 2017 року Фото: EPA-EFE/YURI KOCHETKOV
Як Улюкаєв отримував хабар
У листопаді 2016 року Олексій Улюкаєв приїхав в офіс «Роснефти» для зустрічі з Ігорем Сєчіним. Розмова на вулиці тривала 2-3 хвилини, після чого екс-міністр узяв сумку й поклав її в багажник службової машини, потім обидва зайшли в будівлю, де містився офіс компанії. Там провели 15-20 хвилин, а відтак Улюкаєв вийшов і сів у машину, яку на виїзді зупинили співробітники ФСБ.
Спецслужби стежили за міністром давно. Його почали «відпрацьовувати» після звернення в правоохоронні органи представників «Роснефти». На думку слідства, екс-міністр вимагав хабар за видачу позитивного висновку для придбання компанією 50,08% акцій «Башнефть» у держави, водночас погрожував перешкоджати діяльності компанії, використовуючи службові повноваження.
Оперативним супроводженням займалася Федеральна служба безпеки, а курирував операцію начальник управління власної безпеки ФСБ Олег Феоктистов, який у вересні 2016 року перейшов на посаду начальника служби безпеки «Роснефти». У справі Олег Феоктистов став по суті головним свідком звинувачення.
Що не поділили Улюкаєв і Сєчін
Глава «Роснефти» Сєчін хотів приватизації корпорації «Башнефть». Однак зробити це, оминаючи чиновників, неможливо, адже вона є державною.
Улюкаєв був одним з тих, хто виступав проти участі «Роснефти» в приватизації «Башнефть» і називав «Роснефть» «неналежним покупцем для такого активу». Однак глава уряду Дмитро Медведєв підписав спеціальне розпорядження про продаж 50,08% «Башнефть», і незабаром «Роснефть» перерахувала до держбюджету затверджені угодою 329,69 мільярдів рублів (близько 6 мільярдів доларів).
Сам Улюкаєв називає справу проти нього помстою.
«За приватизацію 19,5% акцій «Роснефти» планувалося отримати 710 мільярдів рублів (близько 12 мільярдів доларів). Однак після мого арешту виплачена зовсім інша сума — на 18,5 мільярдів менше (близько 0,5 мільярдів доларів). Організатори цієї провокації намагалися усунути можливого критика. Вони розуміли, що міністр економічного розвитку може бути проти цього рішення», — сказав Улюкаєв.
Глава «Роснефти» Ігор Сєчін (ліворуч) і міністр економічного розвитку Росії Олексій Улюкаєв під час зустрічі в Баку, Азербайджан, 8 серпня 2016 року Фото: EPA/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/POOL
Сєчін в суд так і не з’явився
По суті головний свідок звинувачення — Олег Феоктистов. Він генерал ФСБ, який раніше очолював одне з управлінь. «The New Times» пише, що служба УСБ ФСБ створена у 2004 році з ініціативи тодішнього куратора силових структур віце-прем’єра Ігоря Сєчіна й отримала негласне прізвисько «сєчінського спецназу».
Самого Сєчіна в суд викликали чотири рази. Щоразу він не приходив «з поважних причин». Як повідомляє його прес-служба, він не ховається, просто не може з’явитися до суду через зайнятість.
Неявку Сєчіна до суду прокоментував президент РФ Володимир Путін під час традиційної щорічної прес-конференції:
«Наскільки я собі це уявляю, а я безумовно цікавився, оскільки бачив реакцію громадськості, закон тут ніяк не порушений. І, як уважає слідство, зібрано досить матеріалів, зокрема й свідчення самого Сєчіна. Але я не можу з вами не погодитися в тому, що Сєчін міг би й прийти до суду — що тут такого?».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що сказав Путін про Україну та чому так часто згадував Саакашвілі
Що має звинувачення
У звинувачення є сумка, набита доларами, вага якої — 21 кілограм 950 грамів. Улюкаєв на суді розповідав, що думав, ніби в сумці вино. І навіть підрахував, це може бути 10-12 пляшок у подарунковій упаковці. За його словами, вино та книжки йому дарують часто, знаючи, що він це любить.
У звинувачення є свідчення Феоктистова. Щоправда, сам свідок у посилається виключно на слова Сєчіна. Захист Улюкаєва наполягав, що свідчення Феоктистова в такому випадку взагалі не повинні бути враховані.
Прокурор представив заяву від Олега Феоктистова на ім’я директора ФСБ Олександра Бортнікова. За повідомленням генерала, від Сєчіна він отримав інформацію, що Улюкаєв вимагав хабар 2 мільйони доларів.
4 грудня російська служба BBC опублікувала стенограму допиту Феоктистова. З неї стало відомо, що гроші для передачі Улюкаєву він знайшов особисто, позичивши їх «у свого доброго знайомого, приватного інвестора». В офіс «Роснефти» гроші привезли співробітники ФСБ. Один з них провів інструктаж із Сєчіним.
Олексія Улюкаєва під поліцейським конвоєм заводять до зали суду. Засідання Замоскворецкього райсуду міста Москви, 15 грудня 2017 року Фото: EPA-EFE/SERGEI CHIRIKOV
Діло було в Індії
Слідство стверджує, що Улюкаєв просив хабар у Сєчіна під час саміту БРІКС на Гоа.
За свідченнями Феоктистова, Сєчін розповів, що розмова відбулася під час перерви. Міністр натякнув на хабар, приклавши до лацкана піджака два пальці. За словами генерала, саме після повернення з відрядження глава «Роснефти» розповів про те, що міністр вимагає хабара.
Однак Улюкаєв описує ту зустріч інакше:
«Я помітив більярдні столи, біля яких стояли Костін (президент ВТБ) і Сєчін. І підійшов, щоб привітати колег. Ми із Сєчіним мали коротку розмову. Він сказав, що ми добре попрацювали з підготовкою цієї угоди, і я маю гідно відзначити. Він покрутив «дірочку» в моєму піджаку, натякаючи на подання до державних нагород. «Я тебе пригощу таким вином, якого ти ніколи не куштував. Ти заслужив це за хорошу роботу», — розповідав на суді екс-міністр.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Суд над екс-міністром економіки Росії Улюкаєвим: головні факти
Відрядження закінчилося і, за словами Феоктистова, він порадив Сєчіну написати заяву на ім’я директора ФСБ Олександра Бортнікова. Однак на суді генерал не зміг однозначно сказати, хто саме писав заяву, — він сам або Сєчін.
Що має захист
Адвокати дивуються, чому в суді немає жодного реального свідка. За їхніми словами, прояснити ситуацію міг би глава ВТБ Андрій Костін, якщо вже він теж був там, біля більярдного столу на саміті в Індії.
«Сторона звинувачення проявила неабияку винахідливість у суді, використовуючи всі можливості для доведення провини, навіть провели слідчий експеримент. Але вони не просили викликати до суду Костіна в якості свідка», — сказав адвокат Тимофій Гриднєв.
Він уважає, що «такий свідок для них незручний»: «Він міг би підтвердити, що такої розмови не було. Прокуратура цього свідка просто проігнорувала».
Натомість попросив суд проігнорувати свідчення Феоктистова: «Він сам свідком не був, а тільки переказав те, що почув. Отже, його свідчення непрямі й неточні».
Загалом, захист наполягає, що справа сфабрикована, а Сєчіна й Феоктистова самих потрібно притягнути до суду.
Колишній міністр економічного розвитку Росії Олексій Улюкаєв під час засідання Замоскворецкього райсуду міста Москви, 15 грудня 2017 року Фото: EPA-EFE/YURI KOCHETKOV
Прогнози на майбутнє
Найближчим часом захист Улюкаєва подасть апеляцію й оскаржуватиме вирок у суді вищого рівня.
«Це жорсткий вирок. З урахуванням його віку і здоров’я, вісім років колонії можуть стати для нього смертельними. Тому, гадаю, захист до останнього намагатиметься оскаржити цей вирок у всіх інстанціях. І найімовірніше в ході цього процесу його скасують і замінять на м’якіший», — розповіла «РІА Новости» заступниця голови громадської спостережної комісії Москви Єва Меркачева.
Видання «Медуза», посилаючись на джерело ТАСС, теж пише, що Улюкаєв вийде раніше терміну.
«Улюкаєва можуть звільнити від відбування покарання в колонії у зв’язку з наявністю в нього захворювань, що перешкоджають перебуванню під вартою або відбування покарання у вигляді позбавлення волі, відповідно до діючих постанов уряду», — пояснив співрозмовник агентства.
- Поділитися: