Візит Столтенберга та скандал довкола заяви Корнієнка: головне за 28 вересня

До Києва з візитом приїхав генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Віцеспікер Верховної Ради Корнієнко на одному з форумів говорив про державний устрій України, це викликало хвилю критики. У Польщі заявили, що українські прокурори «місяцями» не брали участі в розслідуванні падіння ракети у Пшеводуві минулого року. Зібрали головне за 28 вересня.

Візити закордонних посадовців

Генсек НАТО Єнс Столтенберг прибув до Києва з неоголошеним візитом.

Президент Зеленський на брифінгу заявив, що під час зустрічі вони обговорили «усі ключові оборонні питання». Зокрема, ішлося про можливість постачання додаткових систем протиповітряної оборони членами НАТО.

До Києва також прибули новий міністр оборони Великої Британії Ґрант Шаппс та міністр збройних сил Франції Себастьян Лекорню.

Шаппс провів зустріч із Зеленським, а потім і з міністром оборони України Рустемом Умєровим. Шаппс зазначив, що повернувся до Києва, «щоб запитати президента Зеленського, що йому потрібно для перемоги». Зеленський назвав зустріч із Шаппсом «змістовною», утім не розкривав її деталей.

Окрім того, головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний провів зустріч із начальником Штабу оборони Великої Британії адміралом сером Тоні Радакіним. Вони обговорили актуальні потреби українського війська.

Заява Корнієнка, що викликала суперечки

Депутатка Київської міської ради Вікторія Пташник опублікувала цитату віцеспікера Верховної Ради Олександра Корнієнка, яку він нібито озвучив під час форуму «Диригенти змін»: «Ми зараз тестуємо модель переходу від парламентсько-президентської держави до президентської, з сильним президентом».

Ці слова викликали хвилю критики. Зі свого боку Корнієнко уточнив: йшлося про те, що зараз, під час воєнного стану, «це відбувається», адже президент — це Верховний головнокомандувач, і під час війни його роль підсилюється.

Згодом у мережі з’явилося відео з форуму. На записі чути, що Корнієнко каже: «Я думаю, що ми останні 600 днів тестуємо зсув нашої парламентсько-президентської моделі у бік більш сильного президента».

Віцеспікер у Facebook заявив, що «кожен чує те, що хоче чути». Депутатка Пташник у коментарі hromadske сказала, що переконана: у своєму пості «передала справжню суть» слів Корнієнка.

Розслідуванні падіння ракети у Польщі

Міністр юстиції Польщі Збігнєв Зьобро заявив, що українські прокурори «місяцями» не брали участі в розслідуванні падіння ракети в селі Пшеводув, що сталося восени 2022 року. Він вважає, що це політичне рішення.

Окрім того, Зьобро заявив, що висновок розслідування польської прокуратури вказує на те, що ракета, яка впала в селі, була українською — ще радянського, російського виробництва.

«Що стосується місця запуску і приналежності до конкретного військового угруповання, то це була українська ракета», — вважає голова Мін'юсту.

Міністр юстиції Польщі Збігнєв ЗьоброFacebook / Zbigniew Ziobro

Кримінальне провадження щодо Спартака Субботи

Шевченківське управління поліції Головного управління Національної поліції в Києві проводить досудове розслідування щодо факту можливих протиправних дій з боку блогера Спартака Субботи.

У Міністерстві освіти і науки України hromadske повідомили, що правоохоронці розслідують використання Спартаком, імовірно, підроблених документів про освіту, виданих на його ім’я.

Провадження слідчі відкрили 20 квітня за ознаками вчинення правопорушення, передбаченого частиною 4 статті 358 Кримінального кодексу України.

Атака дронів 

росіяни атакували Україну 44 ударними дронами Shahed-136/131 із південно-східного напрямку (район Приморсько-Ахтарська в рф, мис Чауда в Криму).

Сили оборони знищили 34 «шахеди». Вибухи зафіксували на Черкаській, Миколаївській та Одеській областях. В останній, унаслідок падіння уламків дронів, було декілька осередків займання сухої трави. А на Миколаївщині уламки пошкодили лінію електропостачання та господарську споруду.

Міненерго повідомило, що внаслідок атаки постраждала теплоелектроцентраль в одному з міст на півдні країни. На момент обстрілу ТЕЦ не працювала.

Інші важливі новини