ENRU

Що означає візит глави невизнаного Придністров'я до Великої Британії

Data?1497970400
Президент невизнаного Придністров'я Вадим Красносельський під час виступу в Оксфордському союзі. Фото: facebook/theoxfordunion

У Молдові стався дипломатичний скандал після несподіваного візиту делегації невизнаної «Придністровської Молдавської Республіки» до Великої Британії. Офіційний Кишинів вимагає від британської сторони роз'яснень.

Посол Британії була навіть змушена надавати пояснення щодо інциденту в МЗС Молдови.

Громадське розбирається в деталях і наслідках цієї історії.

Наскільки це унікальний випадок?

До цього чиновники невизнаного Придністров'я відвідували країни Європи, але це відбувалося в рамках переговорів з врегулювання конфлікту, наприклад, переговори у форматі 5+2 неодноразово відбувались у Відні. До того ж такі зустрічі проходили за участю молдовських посадових осіб.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Невизнане Придністров’я: десять фактів, які можуть здивувати

«Відмінність цього разу полягає в тому, що, судячи з усього, для молдовських переговірників, для молдовського Міністерства закордонних справ це було сюрпризом, і вони в цьому участі не брали і про це не знали», – сказав Громадський директор кишинівського Інституту стратегічних ініціатив Владислав Кульмінський.

Що сталося?

16 червня на сайті глави так званого Придністров'я з'явилося повідомлення про те, що чиновники невизнаної республіки відвідали Велику Британію, як стверджують в «ПМР», на запрошення Оксфордського союзу і британського МЗС.

Під час виступу в Оксфордському союзі президент так званого Придністров'я Вадим Красносельський говорив про витоки державності «ПМР» і дозволив собі кілька різких висловлювань, наприклад:

«Певні зовнішні сили руками Молдови та України навмисно створюють умови для дестабілізації і поступового «розморожування» конфлікту. Ми, звісно, здобудемо незалежність, але вона має бути досягнута мирним шляхом».

Президент невизнаного Придністров'я Вадим Красносельський під час виступу в Оксфордському союзі Фото: facebook/theoxfordunion

Також відбулася зустріч у посольстві Росії. Але найбільший резонанс викликав візит делегації «ПМР» на чолі з Красносельським до МЗС Британії, де гості зустрілися з Ніколою Поллітт, яка відповідає в міністерстві за Східну Європу і Центральну Азію.

Під час цієї зустрічі, як повідомляється на сайті глави «ПМР»: «Британські дипломати висловили підтримку позиції президента ПМР».

Що говорить британська сторона?

У посольстві Великої Британії стверджують, що підтримку позиції глави «ПМР» не висловлювали. У посольстві заявили, що візит був приватним і уточнили, що ця зустріч не означає визнання Лондоном «Придністров'я».

Посол Британії в Молдові Люсія Ребекка Джойс наполягає, що для Лондона це була можливість донести свою позицію.

«Придністровський конфлікт необхідно врегулювати із дотриманням принципу суверенітету і територіальної цілісності Молдови із наданням спеціального статусу Придністров'ю», – заявила Джойс.

Посол Британії в Молдові Люсія Ребекка Джойс (в центрі) Фото: facebook/BritishEmbassyChisinau

Який був статус зустрічі в МЗС Британії?

«Нас зустріли в МЗС. Це відбулось не десь поруч в кафе. Нехай це буде приватна зустріч в міністерстві закордонних справ Великої Британії, якщо хтось від цього почуватиметься спокійніше», – заявив після приїзду Красносельський.

Британська сторона наполягає на тому, що зустріч мала приватний характер і «не стала прецедентом».

«Це не було якимось офіційним візитом, який був організований з боку МЗС Великої Британії, і зміни курсу Великої Британії, в тому числі й західних країн, це не означає ... Я точно знаю, що дипломатичного скандалу ніхто серед офіційних осіб Великої Британії, серед посольств Великої Британії тут, в республіці Молдова, викликати не хотів», – вважає Владислав Кульмінський.

Як відреагувала влада Молдови?

У Кишиневі на цю історію відреагували болісно. Спікер молдавського парламенту Андріан Канду назвав сам факт того, що чиновників так званого Придністров'я прийняли у Британському МЗС, «грубим порушенням міжнародного права». За словами заступника міністра закордонних справ і євроінтеграції Молдови Ліліана Дарія, історія мала негативний політичний ефект, а діячі «ПМР» використовують будь-яку трибуну «для пропаганди своїх сепаратистських ідей і введення в оману громадської думки».

Проте президент Ігор Додон з приводу інциденту не висловлювався.

Яка роль Росії?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Вибори в невизнаному Придністров’ї: застиглий час та пустота чистих вулиць

За даними російського видання «Коммерсант», посол РФ у Великій Британії Олександр Яковенко особисто сприяв поїздці придністровської делегації до Сполученого Королівства. «Я все ж таки думаю, що, можливо, ці зустрічі були організовані в рамках якогось проекту, в рамках одного з проектів, який здійснюється посольством Великої Британії і, можливо, просто не до кінця були продумані всі наслідки того, до чого це призведе», – говорить Владислав Кульмінський.

Якими будуть наслідки?

Молдовська сторона застерегла британську від повторення таких історій, бо це підриває міжнародні домовленості щодо врегулювання конфлікту. На думку Владислава Кульмінського, цей скандал не призведе до змін позицій західних (і не тільки) країн щодо Придністров'я: «Я думаю, що передумов для такої зміни курсу немає. Я вважаю, що територіальна цілісність і суверенітет Молдови визнається всіма учасниками переговорних форматів, на всіх майданчиках, на всіх рівнях, в тому числі, і Російською Федерацією».

/Євген Савватєєв

Підписуйтесь на наш канал в Telegram