ENRU

Хрестовий похід проти освіти: чому влада Угорщини хоче закрити Центрально-Європейський університет

0b612b2578d9283a9
Протести проти закриття Центрально-Європейського університету у Будапешті Фото: EPA/JANOS MARJAI

Спливає місячний термін, відведений Єврокомісією Угорщині для пояснення ситуації, яка може призвести до закриття Центрально-Європейського університету.

Будапешт має довести, що його дії не порушують законодавство ЄС, яке забороняє утиски академічних інституцій.

Окреме розслідування почав Європарламент.

Якщо угорський прем’єр Віктор Орбан і далі намагатиметься закрити виш, його країну можуть позбавити права голосу в Євросоюзі.

Громадське поспілкувалося з українськими випускниками університету, які роз’яснили деталі скандалу та розповіли про значення вишу для регіону та їхньої кар’єри.

«Пістолет до скроні»​

Півтори тисячі студентів та 600 співробітників Центрально-Європейського університету (ЦЄУ) в Будапешті можуть опинитися на вулиці через закон, ухвалений угорським парламентом на початку квітня.

Згідно з ним університет до 2018 року має відкрити філію в країні, де він зареєстрований – США, а також закрити всі курси, акредитовані у Сполучених Штатах.

Якщо ж цього не станеться, у вишу заберуть ліцензію. Виконати ці вимоги за такий короткий час фізично неможливо. Ректор університету Майкл Ігнатьєв каже, що таким чином уряд Угорщини фактично приставив йому «пістолет до скроні».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як спроба закриття міжнародного університету в Будапешті вплине на весь регіон

Цей університет – найбільший та найвпливовіший у Східній Європі. Його у 1991 році, якраз після падіння комунізму, заснував американський мільярдер і філантроп Джордж Сорос.

За час свого існування цей академічний бастіон лібералізму в регіоні закінчили десятки тисяч студентів. Це не лише вихідці зі Східної Європи й екс-СРСР, а і з Близького Сходу, Африки та Азії. Більшість випускників нині обіймають впливові посади саме в посткомуністичній Європі. 

Наприклад, в Україні це – речник Представництва Єврокомісії Давид Стулік, у Грузії – голова місцевого осередку Human Rights Watch Гіоргі Гогія, в Азербайджані – голова неурядової організації за демократію NIDA, ув’язнений на три роки за свою діяльність, Рашадат Ахундов.

Випускниками Центрально-Європейського університету в Будапешті є студенти зі 117 країн, зокрема 753 українці.

Американський мільярдер і філантроп Джордж Сорос (праворуч) з президентом Єврокомісії Жан-Клодом Юнкером у Брюсселі (Єврокомісія дала уряду Угорщини місяць, щоб прояснити ситуацію із можлимив закриттям универститету) Фото: EPA/OLIVIER HOSLET/POOL

Неліберальна демократія проти відкритого суспільства

«ЦЄУ сповідує та просуває систему цінностей, засновану на свободі вибору, думки, висловлювання, рівних можливостей та відкритих кордонів, – розповідає Громадському випускниця 2014 року Христина Рибачок. – Уряд Угорщини на чолі з Віктором Орбаном несе альтернативні погляди «неліберальної демократії», такої собі наполовину демократії, де вибори начебто відбуваються, але їхня роль нівелюється через обмеженість громадянських свобод, зокрема свободи слова та участі громадян у процесах ухвалення рішень».

Христина Рибачок (третя ліворуч) з однокурсниками в день випуску з ЦЄУ Фото з особистого архіву

В цьому Орбан бере приклад із путінської Росії, Туреччини та Китаю – він частенько посилається на їхній досвід у своїх промовах.

Джордж Сорос, засновник університету, також фінансує фундацію «Відкрите суспільство», яка має на меті просування демократичних цінностей на посткомуністичному просторі.

Неурядові організації на кшталт цієї дошкуляють Орбанові. Парламент Угорщини розглядає закон, який змушує фінансовані з-за кордону НУО реєструватися як «іноземні агенти» – так само, як у Росії та Туреччині.

«Ми не такі потужні, як Джордж Сорос, американський фінансовий спекулянт, який своїми махінаціями зруйнував життя мільйонів європейців. Його штрафували за спекуляції в Угорщині, він відвертий ворог євро», – заявив Орбан 26 квітня, захищаючи свою політику перед депутатами Європарламенту.

Парадоксально, але колись Сорос був радником Віктора Орбана, коли угорський прем’єр починав свою політичну кар’єру як активіст за демократію в часи угорської «Оксамитової революції».

«Сам Орбан колись був, як заведено у нас казати, «грантожером», – пояснює Наталія Новакова, випускниця Центрально-Європейського університету 2016 року.

Наталія Новакова (праворуч) в день випуску з ЦЄУ Фото з особистого архіву

На думку Наталії, у тому, щоб закрити університет, може бути зацікавлений не лише угорський прем’єр, а і його натхненник – російський президент Путін.

«Уряд Орбана має серйозну підтримку Росії у зв’язку з планами побудувати атомну станцію і залучити туди російські інвестиції. Було досить багато розмов про корупцію і російські гроші, які відмиває уряд Орбана», – каже вона.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:«Деолігархізація» чи наступ на свободу — що несе Угорщині дружба з Росією

Інтерес Москви в тому, щоб закрити університет, цілком очевидний з огляду на те, скільки випускників зараз є впливовими лідерами громадянського суспільства і борцями за демократію на пострадянському просторі.

Сьогодні це університет, завтра – це ти

Почавши хрестовий похід проти ЦЄУ, угорська влада прорахувалася з реакцією на нього. Таких масштабних протестів Угорщина не бачила понад десятиліття. Розрахунок Орбана, що на вулиці вийдуть лише нечисленні інтелектуали, не виправдався.

До безпосередньо зацікавлених студентів і випускників ЦЄУ приєдналися небайдужі громадяни з різних сфер діяльності.

Акції на підтримку університету відбулися у багатьох містах світу. Учасники виходили з плакатами, на яких було милозвучне англійське гасло «Сьогодні це ЦЄУ, завтра – це ти» («Today it’s CEU, tomorrow it might be you»).

Кампанії на підтримку університету запустили також у facebook та twitter – хештег #IstandwithCEU побачили щонайменше 140 млн людей.

Так само Орбан прорахувався з реакцією США – він сподівався, що президент Дональд Трамп, який не надто симпатизує Соросу, проігнорує закриття фінансованого ним університету.

Однак американці навіть за нової адміністрації виявилися не готові заплющити очі на таке відверте зазіхання на демократичні свободи.

Вашингтон зайняв критичну позицію, хоч і відмовився проводити перемовини віч-на-віч з угорською владою з цього питання. Йти на конфлікт зі США через університет угорський прем’єр не готовий.

Виступаючи перед депутатами Європарламенту 26 квітня, Віктор Орбан заявив, що Джордж Сорос — фінансовий спекулянт, який зруйнував життя мільйонів європейців Фото: EPA/OLIVIER HOSLET

А тепер ідіть змінювати світ

Чому ж потенційне закриття Центрально-Європейського університету викликало таку реакцію? Насамперед тому, що він є одним із небагатьох острівців свободи та демократії в Угорщині, в якій дедалі сильнішають авторитарні тенденції.

Дії університету часто йшли всупереч із політикою уряду, каже Христина Рибачок.

«Наприклад, під час жорсткої війни уряду з мігрантами ЦЄУ відкрив дві безкоштовні програми для підготовки мігрантів до навчання в Європі».

Випускники ЦЄУ відзначають, що університет вчить толерантності та відкритості – якостей, що їх націоналістична влада Угорщини не надто шанує.

«Мене надзвичайно змінив цей університет саме в сенсі виховання відкритості та чутливості до Іншого, – ділиться враженнями Христина. – Тут я вперше познайомилася із представниками ЛГБТ-спільноти. Це також стало причиною, чому я продовжую працювати із ЛГБТ-спільнотою після повернення додому».

Наталія Новакова відзначає прикладний підхід до навчання, який практикують в ЦЄУ.

«Нам викладали люди, які працювали разом з Нельсоном Манделою та очолювали миротворчі загони. Зараз я працюю координатором з адвокації у Норвезькій раді біженців і можу сказати, що не відчула переходу від навчання до практики. Я просто почала впроваджувати у роботі те, чому мене навчали попередні два роки».

Наталія відзначає, що рівень знань, отриманий в ЦЄУ, дає їй змогу почуватися впевнено у спілкуванні з колегами з усього світу.

«На випускній церемонії ректор університету сказав нам: «А тепер ідіть змінювати світ», – згадує Христина Рибачок.

За її словами, ЦЄУ вселяє віру в те, що зміни залежать від її покоління – молодих освічених людей.

Протести проти закриття Центрально-Європейського університету у Будапешті Фото: EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Небезпечний прецедент

Європейський Союз, який тривалий час реагував на згортання демократії в Угорщині лише словесною критикою, у ситуації з Центрально-Європейським університетом вирішив діяти.

26 квітня Єврокомісія відкрила юридичне провадження проти Угорщини через освітній закон і надіслала Будапешту офіційного листа. Протягом місяця угорська влада має відповісти на звинувачення в порушенні законодавства ЄС.

В середині травня приєднався Європейський парламент. Він запустив процес перевірки, чи суперечать дії Угорщини цінностям ЄС, а також закликав Єврокомісію ретельніше моніторити, на що йдуть виділені Будапешту кошти.

Якщо в діях Угорщини буде виявлено серйозні порушення, ЄС може заблокувати її право голосу.

Втілити це практично буде непросто – всі рішення в ЄС ухвалюються консенсусом, і обмеження прав Угорщини найімовірніше ветує консервативна влада Польщі.

Європейська народна партія може пригрозити виключенням зі своїх лав партії Орбана «Фідес», якщо він наполягатиме на закритті ЦЄУ.

«Це стало політичною проблемою ЄС. Дозволити закрити Центрально-Європейський університет означатиме визнати поразку Євросоюзу як об’єднання країн, які сповідують демократичні цінності», – переконана Наталія Новакова.

І хоча інші столиці Східної Європи, зокрема, Вільнюс і Прага, пропонують надати прихисток ЦЄУ, це створить поганий прецедент.

Жоден університет в Європі не був закритий владою з часу закінчення Другої Світової війни.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram