Влада Великої Британії схвалила екстрадиції до США Джуліана Ассанжа, якому загрожує 175 років ув'язнення

Джуліан Асанж біля посольства Еквадору в Лондоні, 19 травня 2017 року
Джуліан Асанж біля посольства Еквадору в Лондоні, 19 травня 2017 рокуAP / Frank Augstein

Міністерка внутрішніх справ Великої Британії Пріті Патель схвалила екстрадицію до Сполучених Штатів засновника порталу WikiLeaks Джуліана Асанжа.

Про це повідомляє BBC.

В Асанжа є 14 днів, щоб оскаржити рішення. У WikiLeaks уже заявили, що будуть подавати оскарження.

У грудні 2021 року Високий суд Лондона дозволив екстрадицію Ассанжа, як про це просила влада США. У Сполучених Штатах його звинувачують у держзраді, за що може загрожувати до 175 років ув'язнення.

В МВС зазначила, що екстрадиція Ассанжа не буде «несумісною з його правами людини» і що під час перебування у США до нього «поставляться належне». Однак у правозахисній організації Amnesty International занепокоєні, що екстрадиція загрожуватиме чоловіку, а також буде невтішним сигналом для інших журналістів.

Ассанж перебуває у британській в'язниці з квітня 2019 року — після того, як посольство Еквадору перестало надавати йому притулок. Відтоді американська прокуратура добивалася його екстрадиції у США.

Хто такий Джуліан Асанж?

Джуліан Асанж — інтернет-активіст, заснував WikiLeaks у 2006 році. Він народився в Австралії та має громадянство Еквадору. Асанж став відомий після публікації на WikiLeaks надсекретних даних про шпигунські скандали, корупцію у вищих колах влади, військові злочини та дипломатичні таємниці.

Одним із найгучніших скандалів за участі Асанжа була публікація у 2010 році відео, де американські літаки у Багдаді вбивають мирних жителів; серед загиблих виявилися й журналісти Reuters. Також WikiLeaks оприлюднив розсекречені документи Держдепартаменту США й Пентагону, які викрили діяльність США на Близькому Сході.

Під час передвиборчої кампанії у США 2016 року WIkiLeaks опублікував електронні листи Гілларі Клінтон, написані під час її перебування на посаді держсекретаря. З них стало відомо, що вона користувалася особистою поштою для обговорення державних справ. Критики Асанжа навіть стверджували, що саме через це на виборах 2016 року переміг Дональд Трамп.

Закидають викривачеві й співпрацю з російським пропагандистським телеканалом RT, де у 2012 році вийшла серія програм-інтерв'ю, які він спродюсував. Гостями шоу були, зокрема, один із лідерів радикального шиїтського руху «Хезболла» Гасан Насралла, словенський філософ Славой Жижек, прем'єр-міністр Пакистану Імран Хан тощо.

У США Асанжа звинувачують у публікації імен секретних джерел і змові з інформатором, колишнім військовим аналітиком розвідки США. Максимальне покарання, яке може загрожувати викривачеві у США, — 175 років в'язниці.

Чому Асанжа арештували у Великій Британії?

У 2010 році шведський суд видав ордер на арешт Асанжа через звинувачення у сексуальних домаганнях. Одна жінка заявила, що він зґвалтував її, а інша звинуватила в тому, що він до неї чіплявся. Усе це сталося під час візиту Асанжа у Стокгольм. Того ж року його затримали у Великій Британії.

У 2012 році британський Верховний суд постановив екстрадувати Асанжа у Швецію. Побоюючись, що його видадуть Сполученим Штатам, де можуть судити за публікацію секретних документів, Асанж у 2012 році звернувся до посольства Еквадору в Лондоні. Йому дали громадянство цієї країни, і впродовж семи років він мешкав у будівлі посольства. У липні 2021-го суд позбавив Асанжа громадянства Еквадору, але це рішення мали оскаржити.