«Не потрібно намагатись «нагинати» парламент» — таку пораду прем'єр-міністру Володимиру Гройсману 22 червня дав один з керівників фракції БПП. Половина її складу напередодні не підтримала зміни до закону про державний бюджет, що їх підготував уряд Володимира Гройсмана.

Як працювали над законопроектом?

В середу, 21 червня Кабмін затвердив та направив до парламенту законопроект про збільшення видатків державного бюджету на 27 млрд гривень за рахунок позапланових надходжень.

Того ж дня ввечері документ на екстренному засіданні розглянув комітет Верховної ради з питань бюджету.

Звідки взялися зайві 27 млрд грн?

«Нам вдалося досягнути перевиконання по доходам за перші п'ять місяців, і це реальне перевиконання в розмірі 20 мільярдів гривень по загальному фонду», — розповіла перший заступник міністра фінансів Оксана Маркарова.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Помпи, гроші, два депутати: що відомо про справу Розенблата

Вона пояснила, що цього вдалось досягнути завдяки збільшенню надходжень:

  • податку на збори;

  • податку на на доходи фізичних осіб;

  • ПДВ завезених на територію товарів;

  • рентної плати за нафту та газовий конденсат.

«І більше, ніж ми планували, отримання дивідендів та частини чистого прибутку в основному за рахунок НАК «Нафтогазу», — додає перший заступник голови Мінфіну.

На що мали піти ці гроші?

Уряд пропонував депутатам розподілити додаткові витрати на збільшення фінансування наступних статей видатків:

14,1 млрд гривень – субсидії на коммунальні тарифи для населення;

6,7 млрд гривень – зарплати держслужбовцям;

2,66 млрд гривень – видатки, пов'язані з проведенням АТО, зокрема збільшення зарплат силовикам, що служать на Донбасі;

1,9 млрд гривень – обслуговування державного боргу;

1 млрд гривень – охорона здоров'я;

0,8 млрд гривень – будівництво доріг;

0,5 млрд гривень – Національна академія медичних наук;

0,2 млрд гривень обладнання для реконструкції Маріїнського палацу. 

Чому поспішали з ухваленням законопроекту?

Урядовці хотіли, щоб парламент затвердив зміни до літніх канікул, на які він піде 14 липня. Зробити це можна було або цього тижня, або ж останнього до канікул – на початку липня. Тож вирішили не чекати та відкорегувати бюджет ще в червні.

Як відбувалося голосування?

В ранці 22 червня спікер парламенту Андрій Парубій запропонував народним обранцям включити проект до порядку денного та одразу ухвалити його в першому та другому читанні.

Близько 11.00 Гройсман приїхав до парламенту, щоб особисто переконати депутатів ухвалити необхідні йому поправки. «Я дуже просив би вас сьогодні ухвалити рішення про те, щоб цей законопроект розглянути саме сьогодні, його чекають мільйони українців, які чекають свої кошти із державного бюджету. Дуже дякую за ваше розуміння і підтримку», – звернувся Гройсман до депутатів з трибуни парламенту.

Володимир Гройсман приїхав до парламенту, щоб особисто переконати депутатів ухвалити необхідні йому поправки Фото: Олександр Косарєв/УНІАН

Розглянули законопроект народні обранці за дві години, перед обідньою перервою.

Весь цей час прем'єр провів у так званій камінній залі парламенту поруч з кабінетом спікера Андрія Парубія.

Проект підтримало 199 депутати при необхідних 226.  

Хто голосував «за» законопроект?

Не в повному складі проголосувала друга фракція коаліції «Народний фронт» — на підтримку урядового проекту проголосували 62 з 81 членів цієї фракції.

Ситуативними союзниками Володимира Гройсмана стали фракція РПЛ Олега Ляшка та депутатська група «Відродження» Віталія Хомутинніка. Також «за» ініціативу уряду майже в повному складі проголосувала фракція «Батьківщина» Юлії Тимошенко. Попри те, що останнім чином Тимошенко постійно критикує голову уряду. А той відповідає їй взаємністю.

Чому «Батьківщина» підтримала прєм’єра?

В неофіційних розмовах депутати від коаліції стверджують, що в обмін на підтримку законопроекту Гройсман пообіцяв Юлії Тимошенко у вересні, коли він ще раз коригуватиме закон про бюджет, виділить додаткові кошти на фінансування регіонів, де розташовані виборчі округи чотирьох депутатів-мажоритарників від «Батьківщини».

Втім, соратники Тимошенко таку версію заперечують. Вони стверджують, що підтримали ініціативу уряду серед іншого через те, що вона передбачає збільшення фінансування виплат сім'ям загиблих участників АТО.

Хто не підтримав законопроект?

Коли Андрій Парубій запропонував депутатам підтримати зміни до бюджету одразу у першому та другому читанні за це рішення проголосували тільки 71 нардеп від БПП зі 140. Решта їхніх колег по фракції демонстративно не голосували, або ж взагалі були відсутні в сесійній залі. Голова фракції БПП Артур Герасимов утримався, натомість більшість його заступників не голосували, зокрема Ігор Кононенко, Сергій Березенко, Оксана Продан.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Стратегічна дев’ятка, ситуативна кімната та facebook по будильнику: як Порошенко керує країною

Чому БПП не підтримав законопроект?

Депутатам від БПП не сподобалось, що уряд не погодив з ними свій проект заздалегідь і вимагав від них голосувати фактично «всліпу». Тож парламент ухвалив урядовий проект лише в першому читанні та направив його на доопрацювання до комітету Верховної ради з питань бюджету.

«Ми отримали ці бумаги тільки вранці. Вибачте, це десятки мільярдів гривень, треба проаналізувати ці речі і побачити, куди йдуть ці гроші. Тому на засіданні ради фракції ми вирішили підтримати ці поправки лише в першому читанні», — сказав Громадському голова фракції БПП Артур Герасимов.

Неофіційно співрозмовники Громадського в керівництві фракції БПП розповідають, що таке рішення вони ухвалили, тому що розцінили поспіх Гройсмана зі змінами до бюджету, як бажання пропіаритись на збільшенні соціальних видатків.

«Гройсман чудово знав, що президент також забажає долучитись до ініціативи збільшення соціальних видатків, адже це популярне рішення серед виборців. Тому навмисне вибрав момент, коли Петро Порошенко перебуває за кордоном, щоб ініціатива асоціювалась виключно з ним», — каже співрозмовник Громадського.

В уряді таку версію заперечують і також неофіційно запевняють – Гройсман намагався стрімко провести через парламент зміни до бюджету, щоб депутати не встигли оговтатись і не внесли до проекту свої лоббістські поправки.

«Грошей обмаль, натомість депутати зазвичай намагаються відкорегувати проект з урахуванням їх «шкурняків», а зробити це можна тільки за рахунок скорочення запропонованих нами видатків ми на це піти не могли», — пояснює співрозмовник Громадського в керівництві економічного блоку уряду.

Половина фракції БПП не підтримала зміни до закону про державний бюджет, які підготував уряд Гройсмана (на фото — перший заступник голови фракції Ігор Кононенко) Фото: Олександр Косарєв/УНІАН

Як проходило повторне голосування?

«Я прошу колег по фракції "Блок Петра Порошенка": будь ласка, підтримайте це рішення за основу і в цілому. Ви дали тільки 60 голосів, а вас в залі, насправді, більше. І я готовий  до того, що ми в наступному разі будемо далі опрацьовувати зміни до бюджету. Я просив би вашої підтримки. Персонально кожного! Дякую за вашу увагу, і прошу Голову Верховної Ради ще раз поставити цю пропозицію, як прем’єр-міністр, на голосування», — вмовляв депутатів з урядової ложі Гройсман.

Та на повторному голосуванні за урядовий проект проголосували тільки 204 депутати. Після цього Парубій запропонував народним обранцям підтримати документ тільки у першому читанні. Це рішення депутати ухвалити з першої ж спроби: «за» проголосували 264 депутати.

Що було після голосування?

За інформацією Громадського Володимиру Гройсману зателефонував Петро Порошенко, який в той час перебував у Брюсселі. Проте прем'єр не взяв слухавку.

Тим часом Артур Герасимов запевняв: про кризу в стосунках між коаліцією та урядом не йдеться. Мовляв, зміни до закону про державний бюджет обов'язково приймуть наступного пленарного тижня. Після того як детально проаналізують запропоновані урядом зміни та відредагують їх.

Депутатам від БПП не сподобалось, що уряд не погодив з ними свій проект заздалегідь (на фото - голова фракції БПП Артур Герасимов (ліворуч) та спікер парламенту Андрій Парубій) Фото: Олександр Косарєв/УНІАН

Що продемонструвало голосування за зміни до бюджету?

Володимир Гройсман не може розраховувати на беззаперечну підтримку фракцій коаліції БПП та «Народного фронту», які в березні минулого року призначили його керувати урядом.

Та вперше за більш ніж рік роботи прем’єру не вдалось після виступу в парламенті отримати потрібне рішення сесійного залу.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: