УКРАЇНА

Завезли препарат високої токсичної дії: президент Спілки пасічників — про масову загибель бджіл

26 червня, 2018 16:07
УКРАЇНА/Завезли препарат високої токсичної дії: президент Спілки пасічників — про масову загибель бджіл
Зберегти
Вигляд
lead
Уже кілька років поспіль Україна входить до ТОП-5 найбільших світових виробників та експортерів меду. Тому цьогорічна загибель тисяч бджолосімей стала великим ударом для пасічників. Факти отруєння фіксувалися й раніше, втім, утрати ще ніколи не були такими масштабними. Про масову загибель бджіл Громадське поговорило з президентом Спілки пасічників України Володимиром Стретовичем

Уже кілька років поспіль Україна входить до ТОП-5 найбільших світових виробників та експортерів меду. Тому цьогорічна загибель тисяч бджолосімей стала великим ударом для пасічників. Факти отруєння фіксувалися й раніше, втім, утрати ще ніколи не були такими масштабними.

Що призвело до такої масової загибелі бджіл, скільки постраждало бджолярів та які масштаби втрат, Громадське розпитало президента Спілки пасічників України Володимира Стретовича. Нижче — головні тези розмови.

Скільки пасічників постраждало

На превеликий жаль, ми не маємо ні точної кількості пасічників в Україні, ні точної кількості бджолосімей, немає ніякого перепису.

Масове отруєння сталося тому, що недобросовісні агровиробники застосовують для обробки рослин препарати, шкідливі для бджіл, у післяобробочний період. Ось в руках тримаю список з величезною кількістю скарг з усієї України. Сьогодні практично немає областей, де б не відбулася потрава бджіл.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому гинуть бджоли і що з цим робити?

У цьому переліку попереду — Дніпропетровська область. Тільки в Криворізькому районі загинуло близько 15 тисяч бджолиних сімей.

Чому цьогорічне отруєння таке масове

Ми підозрюємо, що цьогоріч завезли якийсь препарат високої токсичної дії, невідомий раніше. Я навів приклад Криворізького району. Там потрава відбулась 22 травня, а 10 червня привезли два чистих бджолопакети — бджоли полягли. Повітря настільки насичене цим шкідливим препаратом, що й до сьогодні ще є. Тому ми чекаємо відповіді ветеринарних лабораторій.

Є приклади, коли великі агрофірми не йдуть на контакт з пасічниками. Хоча їх зловили за руку, встановили, що це було лише на їхніх землях.

Бджоляр з рамками на пасіці, Крим, 22 травня 2010 року Фото: Олексій Сувіров/УНІАНБджоли на пасіці, Харківська область, 26 липня 2011 року Фото: Володимир Андреєв/УНІАН

Як допомагає своїм членам Спілка пасічників 

Ми опинилися в дуже складній ситуації. Є механізм подачі колективного позову від спілки на захист своїх членів. У списку — дві сотні потерпілих. Насправді їх набагато більше, але значна частина пасічників не хоче сваритися з владою, не хоче конфлікту на місцевому рівні.

Отож, коли ми почали перевіряти потерпілих пасічників, виявилося, що лише троє в цьому величезному переліку сьогодні є членами Спілки пасічників. Їм ми надаємо необхідну консультативну та правову допомогу.

Я давно вже кажу: давайте об'єднуватися. Тоді ми можемо вирішувати проблему на місці. Скільки тих фермерів у районі? Ну сім, ну дев'ять, а пасічників десятки, сотні.

Членський внесок — 10 гривень на місяць. Ті, що з нами, мають захист.

Ми провели певну підготовчу роботу, зобов'язали членів спілки зустрітися з фермерами, зустрітися з управліннями агропромислового розвитку на місцях перед початком сезону. І там, де цю роботу провели, таких потрав немає.

Скільки втрачають пасічники через масове отруєння бджіл

Потрібно враховувати два моменти. Перший — вартість самої бджолосім'ї, яка коштує 2-2,5 тисячі гривень. І плюс недоотриманий доход, утрачена вигода. Тому що це початок сезону — травень. Сім'ї вже немає, а в медоносних районах — у Дніпропетровській, Кіровоградській, Одеській області — може принести 120-140 кілограмів меду на рік.

Якщо все перемножити, ви побачите, що нанесений збиток обраховується мільйонами. А тут же ще й моральна шкода.

Пасіка в лісосмузі, Угорщина, 26 квітня 2016 року Фото: EPA/PETER KOMKA

Чи відшкодовують пасічникам збитки

Коли всім миром накинулися на винуватців і їх виявили, під тиском фактів вони не мають аргументів та не можуть сказати, що це не вони. Ідуть на компроміс, на так звану мирову угоду, відшкодовують збитки. Такі випадки є в Тернопільській області. Тепер з’явилася інформація з Волинської. Частина потерпілих погодилися на відшкодування, а четверо сказали: «Ні, нас це не влаштовує». Підуть до суду шукати правду.

Я думаю, що цей сезон покаже, чи знайдемо ми вихід із цієї ситуації.

 

Більше про:
# Бджоли
Пов`язані новини