Все, що треба знати про можливу допомогу Україні від США у кредит

Все, що треба знати про можливу допомогу Україні від США у кредит
hromadske

Із серпня 2023 року Адміністрація президента США Джо Байдена намагається досягти компромісу з Конгресом щодо допомоги Україні. Понад пів року складних перемовин, зміна спікера Палати представників, погрози вже новому спікеру відставкою з боку праворадикальних республіканців. Усе це наче цікавий блокбастер для стороннього глядача. Але точно не для України, яка досі чекає на наступний пакет допомоги.

В американській внутрішній політиці саме спікер має вирішальне слово в тому, виносити законопроєкт на голосування, чи ні. Він — лідер більшості своєї партії в одній із палат Конгресу, а також третя особа в державі після президента та віцепрезидента.

Правда в тому, що Спікер Майк Джонсон намагається знайти найкращий для себе шлях, аби отримати підтримку законопроєкту і водночас зберегти посаду. Тому розуміти його вихідні позиції критично важливо.

За що голосує Палата представників?

Якщо законопроєкт про допомогу Україні, Ізраїлю та Тайваню винесуть на розгляд у Палаті представників, його найімовірніше підтримають.

По-перше, не проголосувати можуть лише ті, хто справді проти допомоги Україні за будь-яких умов — так звані трампісти. Вони не приховують того, що не збираються голосувати за цей законопроєкт, тому це не може стати сюрпризом.

По-друге, для успішного голосування в Палаті представників треба більшість від присутніх, а не від загального складу (435). У демократів загалом 213 голосів, у республіканців — 218, а з 19 квітня стане 217. Така невелика перевага республіканців дозволяє демократам сподіватися на позитивний результат голосування.

По-третє, важливо розуміти, яку версію законопроєкту все ж винесуть на голосування. У середині лютого верхня палата Конгресу, Сенат, проголосував за законопроєкт, який передбачає додаткове виділення близько 60 млрд доларів на програми допомоги Україні. Проблема в тому, що Палата представників не обов’язково проголосує за ту саму версію, що і Сенат. А щоб законопроєкт опинився на підписі у президента, обидві палати мають ухвалити аналогічні версії законопроєкту.

Можлива відставка Спікера

Внутрішню кухню боротьби за владу в Палаті представників зрозуміти достатньо складно. Посада спікера унікальна тим, що людину обирають однопартійці, та лише вони можуть утримати спікера на цій посаді.

Випадок зі нинішнім спікером Майком Джонсоном став ще більш унікальним. На початку роботи цього скликання Конгресу, республіканці, які мають більшість у Палаті представників, проголосували за норму, за якою ініціювати відставку спікера може один законодавець. Така доля, наприклад, спіткала попередника Джонсона — Кевіна Маккарті.

Найдовше спікерами були ті законодавці, яким вдавалося знаходити баланс між тим, аби втримати лояльність однопартійців, і тим, щоб знаходити компроміс з опонентами. Джонсону ж спершу треба завоювати авторитет однопартійців. Одним зі способів є задоволення вимог однопартійців щодо питання допомоги Україні.

Ідея допомоги у кредит: диявол у деталях 

В цілому, міжнародна допомога, а саме видатки на неї, — дуже популярна тема для спекуляцій серед прихильників Трампа, адже вони вважають, що США приділятиме менше уваги зовнішнім справам, зосередившись на внутрішній безпеці та економіці.

Вперше ідею допомоги для України у кредит озвучив Дональд Трамп на одному зі своїх передвиборчих мітингів. Як часто буває, колишній президент озвучив просте рішення у своєму стилі: «Якщо Україна вистоїть, вони повернуть нам кошти. Якщо не вистоїть, то не повертатимуть».

Однопартієць Трампа й донедавна активний прихильник продовження допомоги Україні, сенатор Ліндсі Грем, після поїздки до Києва, деталізував, що це може бути безвідсотковий кредит. На цьому, загалом, конкретика поки закінчилась.

А втім, українська влада не відкидає цього варіанту. Ба більше, 7 квітня Володимир Зеленський підтвердив, що допомога у кредит від США розглядається як прийнятний варіант для Києва. Проте кредити бувають різні, а диявол, як завжди, у деталях.

Найімовірніше, безпекова допомога не буде виділятися у кредит. По-перше, опоненти продовження допомоги Україні від США найбільше критикували саме економічну допомогу. По-друге, це достатньо складно організувати, адже йдеться про безпекову підтримку на велику суму, яка вимагає високого рівня підзвітності щодо використання цієї допомоги.

Наразі немає підстав стверджувати, що, наприклад, фінансова допомога, надана у кредит, стане невигідною історією для Києва. Але є проблема, яка може виникнути після виборів 2024 року.

Якщо Україна погодиться, то республіканці в Конгресі та майбутні кандидати в президенти від Республіканської партії будуть просувати саме фінансову допомогу в кредит без інших альтернатив. І цю думку викорінити буде дуже важко без більшої інституціоналізації співпраці зі США у безпековій та економічній сферах.


Це авторська колонка. Думка редакції може не збігатися з думкою автора.