13 лютого 2017 року подав у відставку радник президента США з національної безпеки Майкл Флінн. Генерала-лейтенанта у відставці звинуватили в тому, що він обговорював питання санкцій проти Росії з послом РФ – і намагався це приховати. Крім того, перемовини про це він вів, не будучи ще офіційно призначеним на посаду радника президента. Це також є порушенням американського законодавства.

«На жаль, через швидкоплинність подій, я ненавмисно передав неповну інформацію щодо моїх телефонних розмов із послом Російської Федерації. Я вибачився перед президентом і віце-президентом — і вони прийняли мої вибачення», – написав у заяві про звільнення Майкл Флінн.

Телефонна розмова між Флінном та російським послом у США Сєрґєєм Кісляком відбулася в грудні 2016 року, за кілька тижнів до інавгурації Дональда Трампа – власне, у день введення нових американських санкцій проти Росії президентом Бараком Обамою.

58-річний Флінн наполягав, що у спілкуванні з послом РФ він обмежився привітанням із Різдвяними святами. Ця розмова була йому потрібна для підготовки першої телефонної розмови між президентом Трампом і  російським президентом Владіміром Путіним. Свій дзвінок Флінн назвав «стандартною практикою в період зміни президентської адміністрації».

Утім, на початку 2017 року в американській пресі з’явилася інформація про те, що Флінн обговорював із Кісляком питання поза його сферою компетенції. Зокрема, можливість скасування антиросійських санкцій.

Понад те, за інформацією The Washington Post, міністерство юстиції США попереджало Білий дім про те, що Флінн учинив дії, які можуть його скомпрометувати. Окреме розслідування з приводу відставного генерала проводило ФБР – воно стосувалося коштів, які в 2015 році Флінн отримав за участь у ювілейних урочистостях англомовного каналу російської пропаганди Russia Today.

Майкл Флінн (ліворуч) поруч із Владіміром Путіним на ювілеї RT Фото: пресс-служба президента Росії

Відставний генерал неодноразово заперечував, що спілкувався з російським послом на тему санкцій.

У розмові з газетою The Washington Post два американські високопосадовці підтвердили, що питання антиросійських санкцій у розмові між Флінном і Кісляком порушувалося. Зокрема, як пише видання з посиланням на свої джерела, Флінн дав співрозмовнику зрозуміти, що санкції будуть переглянуті після інавгурації Трампа.

Після оприлюднення інформації про розмову Флінна з представником Росії за нього вступився віце-президент Майк Пенс. 15 січня в ефірі телеканалу NBC він наполіг, що Флінн не обговорював із послом ані питання санкцій, ані рішення Барака Обами вислати із США 35 російських дипломатів.

Речник Флінна у відповідь на ці коментарі заявив, що радник президента «не може бути впевненим з приводу того, чи обговорювалася під час розмови тема санкцій». Кілька годин потому Флінн заявив про відставку.

The New York Times стверджує, що 13 січня віце-президент Пенс відкрито звинуватив Флінна у брехні через заяву його речника. За даними BuzzFeed, ключову роль у цьому кадровому рішенні відіграв Пенс.

Майкл Флінн (в центрі) під час служби в Афганістані Фото: U.S. Army Pfc. Michael Sword

Генерал Флінн має досвід ведення воєнних операцій в Афганістані та Іраку.  Він втратив посаду голови Розвідувального управління Міністерства оборони США в адміністрації Обами через конфлікт із деякими армійськими високопосадовцями.

Трамп призначив Майкла Флінна радником із питань національної безпеки – посаду, що не вимагає підтвердження Сенату. Крім того, під час слухань проти Флінна могла зіграти низка скандалів – від відвідування ювілею RT до низки суперечливих заяв у соціальних мережах.

Обов’язки опального екс-радника тимчасово виконуватиме відставний генарал 72-річний Джозеф Келлогг. Він півжиття віддав службі в американських Збройних силах. Уродженець штату Огайо служив у В’єтнамі, врешті отримав звання генерала. За президента Джорджа Буша-молодшого він був головним американським офіцером, відповідальним за взаємодію з тимчасовим урядом у Багдаді. Після перемоги Трампа отримав посаду виконавчого секретаря та голови апарату Національної ради безпеки США.

Крім Келлога, у Білому домі на звільнену посаду радника з національної безпеки може претендувати ще двоє осіб: колишній заступник Центрального командування збройних сил США Роберт Гарвард і ще один відставний генерал Девід Петреус. 14 лютого Трамп повинен з ним зустрітися.

Генерал Девід Петреус Фото: U.S. Army

Командувач багатонаціональним військовим контингентом в Іраку (2007 — 2008) і колишній голова ЦРУ (2011 — 2012), Петреус розглядався як кандидат на посаду державного секретаря. Він неодноразово критикував російську агресію і закликав США посилити військову підтримку України. Втім, генералу може завадити скандал, через який він залишив ЦРУ в 2012 році: тоді його звинуватили у розголошенні державної таємниці коханці.

Поки що ж скандали й викриття в новій президентській адміністрації перевершують усі попередні такі історії за стрімкістю розвитку: Майкл Флінн пробув на посаді лише 24 дні. І вже помітно, що головним каменем спотикання й загрозою для кар’єр людей з оточення Трампа є російське питання. Ще під час президентської кампанії воно опосередковано вплинуло на відсторонення керівника виборчого штабу Пола Манафорта й радника Картера Пейджа.

Поділитись: