«Україна сама має вирішити, чи дозволити введення миротворців» — екс-посол США в Росії
Майкл Макфол— знавець Росії, колишній радник Барака Обами зпитань націальної безпеки, повернувся вСША після початку російсько—української війни. Він єпрофесором вСтенфордському університеті таактивно веде соціальні мережі, коментуючи події вРосії, Україні, США
Перебування посла США Майкла Макфола в Росії припало на протести на Болотній площі. Тоді Кремлівські медіа зображувало його мало не як людину, що влаштовує «кольорові революції» на пострадянському просторі.
Макфол — знавець Росії, колишній радник Барака Обами з питань національної безпеки, повернувся в США після початку російсько-української війни. Він є професором в Стенфордському університеті та активно веде соціальні мережі, коментуючи події в Росії, Україні, США.
Громадське поставило питання про те, як змінюються відносини Росія-США за нового президента і наскільки Україна може довіряти Трампу, і те, як американська влада мала б редагувати на пропагандистські медіа, такі як Russian Today
Як ви оцінюєте відносини між США та Росією за адміністрації Трампа?
Гадаю, що зарано робити висновки. Звісно, президент Трамп прагне тісніших відносин з Володимиром Путіним. Він повторював це багато разів. І коли був кандидатом в президенти, і коли став ним. На щастя, багато хто з його оточення має інший погляд: вони більш скептичні щодо російського президента, переконані, що на нього слід тиснути.
Такої ж думки і Конгрес США, який ухвалив новий закон щодо санкцій — тепер їх набагато складніше скасувати. Звучали пропозиції про відновлення та налагодження нових відносин з Росією. Насправді ж нинішня політика щодо Росії нагадує політику Обами.
Як, на вашу думку, мала б бути належна редакція США на спроби Росії втручатись у виборчий процес, зокрема хакерські атаки?
Я був прихильником того, як Барака Обами давав відсіч росіянам та впроваджував нові санкції. Але я б вдався до більш радикальних заходів. Гадаю, слід було впровадити ще жорсткіші санкції.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Про що домовились глава Пентагону і президент України
Наразі ми маємо чекати допоки завершиться розслідування. Якщо будуть ще докази російського втручання — а нові подробиці ми дізнаємось чи не щотижня, тоді відповідь має бути жорсткою. Ми не можемо дозволити, аби це повторилось у майбутньому.
Чи розглядаєте ви реєстрацію у США таких медіа як Russia Today та Sputnik як іноземних агентів?
Діє перша Поправка американської конституції. Ці організації — це спосіб демонструвати могутність Кремля. Отже, на мою думку, їх слід реєструвати як іноземних агентів. Це не означає, що такі медіа треба закривати і забороняти. Хотів би наголосити на цьому, адже багато хто плутає ці речі. Я просто хочу, аби американці знали, хто стоїть за тим, що пропагують ці медіа. Наразі вони цього не розуміють.
Колишній посол США в Росії та радник Барака Обами з питань націальної безпеки Майкл Макфол (ліворуч) Фото: Олександр Попенко/Громадське
Українців, як і американців, непокоїть саме непередбачуваність Дональда Трампа. Зокрема його російські зв’язки. Зараз Україна намагається таки знайти підхід і налагодити відносини з Трампом. Чи варто? Чи можливо взагалі довіряти президенту США?
Дійсно, велику роль відіграють персональні стосунки. Отже, важливо й надалі зустрічатися з Трампом. От відбулася так зустріч, буде і далі.
По-друге, я довіряю команді Трампа. Я знаю багатьох людей, які займаються національною безпекою. Я довіряю їм та їхній політиці щодо Росії. Тож слід працювати і над відносинами з Пентагоном та Білим домом.
Адміністрація США наразі заклопотана Росією, а наскільки їх турбує Україна? Ведуться розмови щодо надання летальної оборонної зброї. Росіяни сприймають це як провокацію, натякаючи на ескалацію конфлікту? Яка ваша думка? На які поступки готові піти США у питанні України та війни з Росією задля налагодження гарних відносин з Москвою?
Стосовно летальної оборонної зброї, особисто я підтримую право держав на самооборону. Наскільки я бачу, всі підтримують надання летальної зброї за винятком однієї людини — президента США. Чим закінчаться дебати з цього приводу, я не знаю.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Не знаю, чи пропозиція Путіна була серйозною», — колишній посол США в Україні про миротворчу місію на Донбасі
Стосовно Донбасу, я не оптиміст і не думаю, що можна очікувати на легке вирішення. Я скептичний щодо цієї нової ідеї з миротворчими силами, яку запропонував Путін. Врешті-решт, Україна — суверенна держава і сама має вирішувати дозволяти введення миротворчих сил, чи ні. За неї не мають це робити Рада Безпеки ООН, Росія чи США.
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
- Поділитися: