Яким був підсумок першого за останні 10 років приїзду американського міністра оборони до України.

Вашингтон таки розглядає питання надання Україні оборонної смертоносної зброї. Тоді як Мінські домовленості і для України, і для західних партнерів залишаються основним способом розв’язання російсько-українського конфлікту.

Українська влада чекає від Москви виведення військ з Донбасу, звільнення 130 полонених, в тому числі, затриманих на території Росії, доступу моніторингової місії ОБСЄ на російсько-український кордон та ініціюватиме залучення миротворчої місії ООН на сході країни. Тоді як США пообіцяли не знімати санкції з Росії і вкотре засудили анексію Криму.

Таким є підсумок візиту глави Пентагону до Києва. Разом з представниками міністерств оборони ще 7 країн НАТО Джеймс Меттіс також зустрів військовий парад на Хрещатику. Це перший за останні 10 років приїзд американського міністра оборони до України.

Пентагон підтримує надання летальної зброї Україні

«Щодо захисної летальної зброї – ми активно переглядаємо це питання, і я надам Держсекретарю США та президенту рекомендації щодо умов, за яких треба про це говорити», – сказав американський генерал.

Відповідаючи на питання, чи надання Україні, наприклад, протитанкових комплексів «Джавелін» стане додатковим інструментом для стримування чи навпаки буде провокацією, Меттіс сказав, що оборонне озброєння не може нікого провокувати, окрім агресора, а Україна не є агресором, оскільки війна ведеться на її території.

«Захисна зброя не провокативною, якщо ти не агресор, а Україна – не агресор. Це я сказав», – підсумував глава Міноборони США.

Зі свого боку, президент Порошенко заявив, що задоволений результатами переговорів щодо летального зброї, однак утримався від подальших коментарів, зауваживши, що «обговорення цих питань до ухвалення остаточного рішення вимагає тиші».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Детальніше про плани Пентагону і Державного департаменту США постачати Україні оборонну смертоносну зброю.

Водночас Вашингтон виділить Україні 175 мільйонів доларів на оборонне оснащення. Таке спецобладнання має посилити обороноздатність Києва.

«Ми і надалі зобов’язуємося надавати вам допомогу у ваших зусиллях із захисту вашої країни, народу України. Ми підтримуємо українські зусилля, спрямовані на реформування оборонного сектора, сектора безпеки відповідно до міжнародних стандартів, завдяки чому Збройні сили України стають більш ефективними», – сказав генерал.

Президент Порошенко (праворуч) залишився задоволений результатами переговорів із главою Пентагону Джеймсом Меттісом (ліворуч) Фото: EPA/MIKHAIL PALINCHAK

Врегулювання конфлікту і спецпосланник США

Президент Порошенко порушив питання про збільшення міжнародної присутності на Донбасі, зокрема йдеться про можливе розгортання миротворчої місії ООН з мандатом Ради безпеки ООН в окупованих районах Донецької та Луганської областей.

Запровадження миротворчої місії ООН на Донбас обговорювалося під час телефонної розмови з лідерами країн «нормандської четвірки» рівно місяць тому.

Від Москви на цьому етапі українська влада очікує виведення військ з Донбасу, максимального доступу спостерігачів ОБСЄ та звільнення 130 полонених.

За словами глави Пентагону, саме від дотримання Мінських домовленостей залежить репутація Росії. У короткій промові генерал нагадав, що підписавши Будапештський меморандум, Росія пообіцяла не застосовувати зброю і гарантувати територіальну цілісність України. Так само Росія обіцяла поважати суверенність сусідів і під час своїх домовленостей з НАТО у 1997-му, але виявилась країною, що не дотримується своїх зобов’язань.

Меттіс відзначив особливу і успішну роль спецпосланника США Курта Волкера, котрий також був присутній на зустрічі. На запитання, що останній розповів про свою зустріч з російським політиком Владиславом Сурковим, президент України відповів, що він цілковито задоволений тією роллю, яку виконує американський дипломат.

Разом з представниками міністерств оборони ще 7 країн НАТО Джеймс Меттіс (ліворуч) також зустрів військовий парад на Хрещатику (на фото праворуч - міністр оборони України Степан Полторак) Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Спецпредставник США з питань України — хто він?

Солідарність, критика Кремля і Афганістан

«Відносини не можуть залишатися тими самими, вони або покращуються, або погіршуються. Цей візит – знак того, що відносини США та України посилюються», – пояснив міністр оборони США.

Його промова почалася з захоплення тим «духом незалежності і свободи», який він відчув на військовому параді на київському Хрещатику.

За словами Меттіса, США та союзники будуть тиснути на Росію: «Наші санкції лишатимуться в силі, допоки Москва не відмовиться від дій, які їх викликали».

Український лідер, у свою чергу, додав, що вважає санкції не самоціллю, а інструментом, що змушує Москву лишатися за столом переговорів.

Під час стислої промови Порошенко також підтримав нову стратегію американського президента Дональда Трампа в Афганістані, яка може передбачати збільшення присутності військових союзників на території цієї держави. Слова Порошенка можуть свідчити про ймовірність участі українських миротворців в афганській кампанії США.

Генерал Меттіс (ліворуч) висловив захоплення тим «духом незалежності і свободи», який він відчув на військовому параді на київському Хрещатику (на фото - генеральній прокурор Юрій Луценко (в центрі), та президент Петро Порошенко) Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Підписуйтесь на наш канал у Telegram

Поділитись: