18 вересня в анексованих Криму та Севастополі Росія має намір провести вибори депутатів Державної Думи. Щонайменше четверо кримчан з одномандатних округів, а також обрані за партійними списками, можуть потрапити до парламенту Росії. Втім, експерти переконані, що саме ці обранці від Криму можуть де-юре зробити нелегітимними на міжнародній арені парламентські вибори у Росії взагалі. Крім того, ці перегони можуть остаточно змінити баланс місцевих еліт на півострові – «герої кримської весни» відправляться у почесне заслання до Москви, а керівні посади замість них займуть варяги із інших регіонів Росії.

 

Млява кампанія та відсутність конкуренції

До анексії кримчани обирали до українського парламенту щонайменше 10 депутатів мажоритарників, саме стільки округів зазвичай було у Криму. Окрім них, обирали ще й за партійними списками. Росія ж на анексованому півострові «нарізала» лише 4 округи — один у Севастополі, який в Україні мав статус окремої адміністративної одиниці державного значення, решту Криму поділили на три округи — Сімферопольський, Євпаторійський та Керченський.  

Півострів завжди характеризувався млявою активністю на будь-яких виборах – чи то місцевих рад, чи то центральних органів влади. Чи не єдиним виключенням став так званий «референдум», яким Росія намагалась легітимізувати збройну анексію Криму. Та попри велелюддя на дільницях, експерти вважають, що тоді реальна явка не була аж настільки високою.

Відтоді електоральний запал спав. Тож перші вибори у Держдуму місцеві фахівці називають найменш активними за всю історію.

 Дмитро Омельчук,  кримський політолог

«В Криму, мабуть, ніколи не було такої млявої та пасивної передвиборчої кампанії. Напевне, причин багато. По-перше, оцей пасіонарний вибух березня 2014 року минув, є деяке розчарування, звісно ж. Ну, і є ще один важливий момент – відсутність самого факту конкуренції. Вибори… всі переконані, що виграє Єдина Росія. На цьому фоні, може, якісь голоси візьме ЛДПР і, можливо, особливо у Севастополі, буде прибавка у комуністів. Але відсотків 80 тих, хто прийде на вибори, проголосують за Єдину Росію. Немає інтриги, немає вибору. Тож, по суті, виборча кампанія лише в останні дні стала публічно помітною – з точки зору появи наметів, агітпродукції. До цього взагалі була тиша».

В таких умовах особливої потреби в креативі у кандидатів немає. Партія влади розуміє, що її ставленики виграють, решта учасників тверезо оцінюють свої шанси. Чи не найбільш творчим, хоча й сумнівним, виявився початок кампанії місцевої депутатки Світлани Савченко. У Криму з’явились білборди із її портретом та слоганом «наша кримська Савченко»

Фото Крим.Реалії

Щоправда, чи то місцеві функціонери забули узгодити такий хід із центральним керівництвом, чи просто передумали, але пізніше від цього слогану Світлана Савченко та Єдина Росія відмовились. Ще один агітаційний курйоз теж пов’язаний із Єдиною Росією. Фактично, кістяк цієї політсили у Криму склався із колишніх членів місцевих осередків Партії регіонів, які вирішили дати друге життя своїм старим агітаційним матеріалам. В інтернеті з’явилось відео, на якому торбинка із логотипом Єдиної Росії легким рухом руки  перетворюється… на торбинку ПР зразку 2012 року.

 

Адмінресурс та герої передвиборчих списків

В цілому ж, технологія проведення виборчої кампанії цілком традиційна, кримська. Навіть попри практично гарантовану перемогу, провладна політсила на повну використовує адмінресурс. Кримський громадський активіст Олександр Таліпов, наприклад, оприлюднив у соцмережах розпорядження Феодосійського управління з питань культури, курортів та туризму, яке наказує працівникам бюджетних установ після роботи прийти на концерт та виступи кандидатів від «ЄР» «в обов’язковому порядку». З відсутніх вимагають письмового пояснення.

Із формуванням партійних списків теж пішли традиційним шляхом. На перших позиціях – керівники півострову, трохи розбавлені силовиками та знаменитостями місцевого штибу. Так, у мажоритарних округах «Єдиної Росії» балотуються віце-спікери підконтрольного Росії парламенту Криму Андрій Козенко, Костянтин Бахарєв, а також вищезгадана Савченко. У партійному списку «єдиноросів» – семеро осіб: «глава» Криму Сергій Аксьонов, його заступники Михайло Шеремет і Руслан Бальбек, російський «прокурор Криму» Наталія Поклонська, севастопольський космонавт Антон Шкаплеров, чинний депутат Держдуми Олег Лебедєв і севастопольський муніципальний депутат Сергій Лісейцев.

Таким чином, після виборів адміністративна верхівка Криму фактично буде зачищена від місцевих кадрів.

 Тарас Березовець, політолог

«Те, що сьогодні прибирають так званих «героїв кримської весни» — це очевидно. Вибори до Держдуми — це фактично їм кажуть: «на вихід просто, хлопці, з речами на вихід, у Москву поїхали, все забули, на ваше місце зайдуть інші».

Єдина людина, що вибивається з цього ряду, – це Наталія Поклонська. Є інформація, що Наталія Поклонська – це такий собі фаворит Кремля і особисто Путіна на місце іншого одіозного депутата, до речі, теж українського походження, з Макіївки – пані Ярової, яка є головою комітету Держдуми і яка фактично є автором тих самих репресивних законів «імені Ярової». Оскільки пані Ярова надто одіозна – вирішили знайти інший персонаж. Не дуже розумний, проте із впізнаваним милим обличчям. Ось таким персонажем обрана Поклонська. Тому їй, скоріш за все, уготована «зіркова» кар’єра.

Решта – це так, квиток на вихід, в один бік, їх просто викидають сьогодні з Крыму і на їхнє місце приїдуть, як це вже відбувається у Криму, варяги звідкись з Далекого Сходу, Татарстана чи ще звідкись»

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ДО ЧОГО НЕ БУЛИ ГОТОВІ ПРОРОСІЙСЬКІ КРИМЧАНИ. НАСЛІДКИ «ЗАКОНІВ ЯРОВОЇ»

Із київським колегою погоджується і Дмитро Омельчук:

«Навіть, якщо б і не було виборів, баланс поступово міняється на користь приїжджих. Виходить так, що кримська еліта себе не проявляє, проколюється, припускається помилок. І її поступово, крок за кроком відсувають, і місце займають приїжджі з континенту».

Юридична «бомба» під фундамент російської державності

Зрозуміло, що, проводячи вибори за російськими правилами на анескованій території, Кремль намагається імітувати остаточну інтеграцію півострову до політичної та адміністративної системи Росії. Але фахівці кажуть, насправді це може виявитись ведмежою послугою. Річ у тім, що міжнародна спільнота не визнає Крим російським. Він на рівні ООН вважається українською територією, яку окупувала Москва. Саме тому накладаються санкції на Росію та низка обмежень на сам півострів. Тож, виникає міжнародна правова колізія. Фактично Україна може, і навіть вже почала цей процес, оголосити нелегітимним не тільки обрання «депутатів» від Криму, а й взагалі усі вибори до Держдуми та сам новий склад парламенту. Не факт, що Захід в повному обсязі прийме цю позицію України, але з’являється прецедент.

Тарас Березовець переконаний: «Вибори у Криму не просто нелегітимні, вони делегітимізують вибори до Держдуми на всій території Російської Федерації. Це абсолютно слушна думка, і з нею вже почав працювати наш міністр закордонних справ. Тобто вибори 18 вересня, які проводяться на території двох анексованих українських суб’єктів – АРК та Севастополя, – означають, що всі вибори до Держдуми незаконні. Таким чином Росія робить величезну помилку для себе, закладаючи міну під легітимність».

До речі, Україна офіційно попередила про відповідальність за проведення виборів у анексованому Криму не тільки Кремль та кандидатів, але й усіх членів виборчих комісій.

«Громадяни, які будуть залучені до процесу як представники партій, члени територіальних виборчих комісій та спостерігачі, автоматично стануть порушниками норм міжнародного та національного права», – заявили у  Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб. Деякі країни, зокрема Литва, вже офіційно оголосили, що не визнаватимуть результатів цих виборів у Криму.

Офіційний Київ фактично вже розпочав роботу із делегітимізації російських виборів. У четвер, 8 вересня на засіданні Верховної Ради нардепи Ганна Гопко та Рефат Чубаров запропонували ухвалити звернення ВР до іноземних держав, парламентської асамблеї та міжнародних організацій щодо невизнання виборів до Держдуми Російської Федерації на території окупованої Автономної республіки Крим: 

«Ми пропонуємо звернутись до парламентів не визнавати вибори до Держдуми РФ. Для нас важливо, аби ті, хто пройдуть в цих незаконних виборах до Держдуми Росії, не мали змоги брати участь у засіданнях Генасамблеї та інших міжнародних організаціях», — сказала з трибуни Верховної Ради Гопко. За звернення проголосували 269 депутатів. Єдина фракція, яка не дала жодного голосу «за» — Опозиційний блок.

Дмітрій Пєсков, прес-секретар президента РФ

Кремль відреагував цілком очікувано, — вустами свого прес-секретаря Дмітрія Пєскова, який заявив, що Росія не зважатиме на міжнародне невизнання виборів:

«В даному випадку це рішення не буде відігравати ніякої ролі і ніяк не буде сприйматися Москвою, бо Крим – це територія Росії. Це рішення ми не зможемо визнати або взяти до уваги».

А голова ЦВК Криму вже звітує про те, що дизайн бюлетенів відомий, та найближчим часом типографії почнуть їх друкувати. Тим часом міжнародні моніторингові місії відмовляються їхати спостерігачами на вибори у Криму. Навіть зазвичай лояльна до РФ місія країн СНГ.

Поділитись: