Політика

Вибори в Росії: досьє на кандидатів, відмова України і Крим

Політика/Вибори в Росії: досьє на кандидатів, відмова України і Крим
Зберегти
Вигляд
lead
Громадське проаналізувало біографії глав партійних списків і те, як відбуватимуться вибори в Криму.

18 вересня в Росії відбудуться вибори до Держдуми сьомого скликання. Для участі зареєструвалося 73 партії і 2446 кандидатів, більшість з яких — від партій. За даними руху «Голос», нинішня передвиборна кампанія — найбільш «млява і неактивна кампанія десятиліття».

Цього року голосувати на виборах Держдуми зможуть 111 мільйонів 724 тисячі виборців. За даними «Левада-центру», переваги на сьогодні виглядають так: 39% проголосували б за «Єдину Росію», 10% — за КПРФ, 10% — за ЛДПР і 41% — за інші партії. Вибори відбуватимуться за змішаною системою: 225 депутатів будуть обиратися у федеральному окрузі за закритими партійними списками, 225 — за одномандатними округами.

Нагадаємо, минулі вибори в Держдуму в 2011 році закінчилися масштабними протестами опозиційної громадськості, що призвело до посилення контролю над медіа та законодавства, яке стосується вуличних акцій.

У вересні 2016 року МЗС України заявило про те, що російські вибори на території України не проводитимуться, як відповідь на проведення виборів до Держдуми на території Криму. Верховна Рада висунула Росії умову: виборів в Криму бути не повинно. Глава МЗС України Павло Клімкін назвав вибори в Держдуму «нелегітимними» через те, що «вони відбуваються на території окупованого Криму».

В МЗС РФ назвали це рішення «порушенням норм пристойності», а прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков сказав, що ця умова «не може бути виконана за жодних обставин. Росія не готова обговорювати електоральний процес на своїй території ні з якими країнами». За його словами, рішення, ухвалене Верховною Радою, «не має жодного значення і не буде сприйматися Москвою. Крим — це територія Росії, і в цьому випадку таке рішення ми не зможемо визнати або взяти до уваги».

В результаті через заборону відкривати виборчі дільниці на території України, за даними російського ЦВК, не зможуть проголосувати близько 80 тисяч росіян. Однак, глава ЦВК Елла Памфілова завила, що в прикордонних з Україною країнах будуть організовані ділянки для голосування.

Наразі у зв'язку з російськими виборами українська делегація в ПАРЄ обговорює можливість відмови від участі в роботі асамблеї. 

«У нас всередині делегації дискутується момент припинення роботи в ПАРЄ, якщо російську делегацію повернуть і відновлять її права за принципом «широко заплющених очей», — сказав глава української делегації, народний депутат Володимир Ар'єв. — Є критерії Ради Європи. І якщо ПАРЄ сама не хоче відповідати цим критеріям, то виникає питання: що може в резолюції порадити нам організація, яка сама себе не поважає і свої принципи».

А постійний представник України при ООН Володимир Єльченко заявив в розмові з Генеральним секретарем ООН Пан Гі Муном, що спостерігачам на виборах в Криму загрожує кримінальна відповідальність. «В.Єльченко Генсеку ООН: вибори в Держдуму Росії в Криму незаконні, для спостерігачів — кримінальна відповідальність», - написав він у твіттері.

Кандидати від Криму

Кандидатів від Криму до Держдуми висунули не всі зареєстровані на виборах партії.

Від «Єдиної Росії» в список увійшли організатор анексії Криму Сергій Аксьонов і прокурор Наталя Поклонська, організатор «Самооборони Криму», а нині віце-прем'єр кримського т.зв. уряду Михайло Шеремет, віце-прем'єр Руслан Бальбек, депутат Держдуми Олег Лебедєв, космонавт Антон Шкаплеров і підприємець Сергій Лісейцев. По одномандатних округах єдинороси висунули депутата Севастопольської міськради Дмитра Бєліка, першого віце-спікера Держради Криму Костянтина Бахарєва, віце-спікера Андрія Козенко і члена президії Держради Світлану Савченко.

КПРФ включила до свого списку від Криму Володимира Комоєдова, Ризвана Курбанова, Олега Соломахіна, Ігоря Ревіна, Романа Кияшка, Валерія Лаврова, Анатолія Авідзба, Степана Кіскіна, Сергія Богатиренка, Сергія Рузметова і Олександра Чернишова.

Від «Партії зростання» в Держдуму балотується краснодарський бізнесмен Олег Ніколаєв, від ЛДПР в Севастополі — Ілля Журавльов, від «Патріотів Росії» — голова севастопольського відділення партії Іван Єрмаков.

«Справедлива Росія» включила в список Михайла Брячака, Олега Беккера, Олену Грицак, Віктора Столповскіх, Дениса Васильєва, Михайла Воропая і Вікторію Білан.

Партія «Яблуко», незважаючи на позицію лідера Григорія Явлінського щодо анексії Криму та війни на Донбасі, включила в список від Криму еколога Євгена Вітішка.

З кого обиратимуть. Досьє лідерів партійних списків

«Родина»

Гасло: «Родина — это мы!»

Лідер списку: Олексій Журавльов

Олексій Журавльов є депутатом Держдуми шостого скликання від «Єдиної Росії», входить до комітету з оборони. З вересня 2012 року керує партією «Родина», залишаючись у складі фракції партії влади.

У 90-ті Журавльов керував міжрегіональною громадською організацією «Російська громада», був заступником голови Загальноросійської суспільно-політичної організації «Конгрес російських громад». У 2006 — 2007 роках — начальник управління з регіонального партійного будівництва центрального виконавчого апарату партії «Справедлива Росія», в яку влилася партія «Родина». У ті ж роки брав участь у підготовці до створення партії «Велика Росія» Дмитра Рогозіна.

На базі організації «Батьківщина — Конгрес російських громад» було створено «Добровольчий рух особливого призначення», в якому він є головою і активісти якого брали участь у подіях в Криму і на Донбасі. 

У 2014 році Журавльов отримав орден Дружби Придністровської Молдавської республіки «За заслуги в галузі розвитку дружби і співпраці між Російською Федерацією і Придністровською Молдавською Республікою», а в березні 2015 — орден Республіки Крим «За вірність обов'язку» за участь в анексії Криму. Також Журавльов став лауреатом конкурсу ПМР «Людина року-2013» в номінації «Підтримка співвітчизників».

Саме Журавльов у вересні 2013 року вніс до Держдуми законопроект про позбавлення батьківських прав гомосексуальних людей. Тоді ж він запропонував позбавляти дітей мігрантів, які не можуть довести, що платять податки, права на безоплатну дошкільну та середню освіту. А влітку 2015 він запропонував маркувати товари компаній, які співпрацювали з фашистськими режимами Німеччини та Італії.


 

«Російська партія пенсіонерів за справедливість»

Гасло: Голосуй серцем!

Лідер списку: Володимир Бураков

Володимир Бураков був членом партії «Справедлива Росія», очолював Пензенську регіональну організацію, і був керівником Центральної контрольно-ревізійної комісії «СР». Політичну діяльність починав з руху «Отечество», яке влилося в партію «Єдина Росія». Після злиття Бураков перейшов на роботу в Адміністрацію Президента РФ, де керував повпредами президента у федеральних округах, курирував регіональну політику до 2004 року.

Бураков вважає, що його «особлива професія — служити Вітчизні, нести з честю славу «русского оружия».


 

 

 

 

«Єдина Росія»

Гасло: За партію президента!

Лідер списку: Дмітрій Мєдведєв

Дмітрій Мєдведєв — давній друг Владіміра Путіна, навчався, як і він, на юридичному факультеті Ленінградського держуніверситету. У 2008 році став президентом Росії після того, як два президентські терміни у Путіна минули. За чотири роки за його участю було змінено Конституцію, за якою строк президентських повноважень збільшився до шести років, а кількість термінів — до трьох. У 2012 на його місце знову прийшов Путін.

Медведєв є автором знаменитої фрази «Денег нет, но вы держитесь там, хорошего вам настроения», яку він виголосив перед пенсіонерами в Криму.


 

«Комуністи Росії»

Гасла: Інші тільки обіцяють, ми — боремося!

Лідер списку: Максим Сурайкін

Максим Сурайкін вступив у Комуністичну партію в 18 років, а в 1998 році став одним з ініціаторів відродження комсомольської організації Росії. У червні 2002 року його обрали секретарем ЦК Союзу комуністичної молоді РФ з організаційної роботи.

У 2012 році він створив партію «Комуністи Росії», яка опонує КПРФ Геннадія Зюганова. Влітку 2015 той подав на «Комуністів Росії» в суд з вимогою анулювати реєстрацію партії, оскільки вона майже копіює назву КПРФ. Однак, суд не розглянув цю заяву, а Зюганов назвав партію Сурайкіна «педерастичною».

За словами Сурайкіна, головне зараз — «зберегти мир на Землі і підтримати справедливу справу Корейської Народно-Демократичної республіки. Закликаємо керівництво країни направити в район Корейського півострова потужні підводні човни типу Тафун з ядерною зброєю на борту».

У липні 2015 року Сурайкін звинуватив співака Андрія Макаревича в роботі на фашистів, коли той опублікував пісню, в якій назвав «глистами» своїх колишніх однодумців.

«Мені здається, це повинно обурити будь-яку людину. Поведінка Макаревича, інакше як аморальною, не назвеш. Якщо людина патріот, вона не повинна працювати на київських фашистів. Це чисте хамство. Якщо раніше здавалося, що він талановита людина, то тепер він просто хам», — сказав Сурайкін.


 

«Зелені»

Гасло: За чисту Росію!

Лідер списку: Олег Мітволь

Олег Мітволь з 2004 по 2009 роки був заступником голови Росприроднагляду, після звільнення недовго обіймав посаду префекта Північного адміністративного округу міста Москви. У 2011 році Мітволь брав участь в праймеріз «Єдиної Росії» по Пермському краю, а в 2012 році став головою Центральної ради екологічної партії «Альянс зелених — Народна партія».

У серпні цього року стало відомо, що Олег Мітволь заснував разом з Ігорем Чайкою спільну компанію, яка буде займатися інфраструктурними проектами в країнах Перської затоки. Один з проектів — будівництво станції опріснення води в Ірані. Ігор Чайка — син генпрокурора Юрія Чайки, діяльність якого описує опозиційний політик Олексій Навальний у фільмі «Чайка». За його словами, син генпрокурора заробляє переважно на держпідрядах і є «найважливішою ланкою сімейного бізнесу генпрокурора, контролює компанії з оборотом в 300 млрд рублів і повністю інкорпорований в бізнес старшого брата».


 

 

«Громадянська платформа»

Гасло: Чесні праві!

Лідер списку: Рифат Шайхутдінов

Рифат Шайхутдінов був депутатом Держдуми від ЛДПР четвертого і п'ятого скликань, входив до складу комітету з конституційного законодавства і державного будівництва. У 2012 році він перейшов в партію «Громадянська платформа», створену за участю олігарха Михаіла Прохорова.

На початку нульових Шайхутдінов був членом постійної комісії Міжпарламентської асамблеї СНД з вивчення досвіду державного будівництва і місцевого самоврядування та членом Міжпарламентської комісії зі співробітництва між Федеральними Зборами Росії і Верховною Радою України. Був спостерігачем від Держдуми РФ на Майдані взимку 2004 — 2005 рр.

У березні 2015 частина регіональних відділень «Громадянської платформи» зажадали від керівництва партії ухвалити офіційну позицію щодо визнання «возз'єднання Криму з Росією» і виключити з партії музиканта Андрія Макаревича за його політичні висловлювання. У зв'язку з цим Михайло Прохоров і члени комітету партії усунули Шайхутдінова, який висував ці вимоги, з посади голови комітету. Однак, і Прохоров, і Макаревич пішли з партії, а Шайхутдінов провів позачерговий з'їзд «Громадянської платформи», за підсумками якого його знову обрали головою політкомітету партії.

Шайхутдінов активно висловлюється за підтримку, яку Росія повинна надавати військовим на Донбасі, а також схвалює ініціативи, пов'язані з відродженням культу Йосифа Сталіна, зокрема, встановлення пам'ятника диктатору в Калінінграді. За словами секретаря Шайхутдинова, «Сталін — це наша історія, і час вже визнати той факт, що саме завдяки йому з'явився Калінінград, при ньому розширювалася територія СРСР. Проблема в тому, що люди досі дивляться на Сталіна зашореними очима — вони асоціативно згадують про мільярди розстріляних, голод, ГУЛАГ. Так, це все було, але нам всім треба просто спокійно розібратися».


 

ПАРНАС

Гасло: Перезавантажити систему!

Лідер списку: Михайло Касьянов

Михайло Касьянов керував урядом Росії з травня 2000 по лютий 2004 року. За його словами, після відставки Владімір Путін тричі пропонував йому зайняти посаду секретаря Ради безпеки, але той відмовлявся, кажучи, що може піти тільки на вибрану посаду. Путін також пропонував Касьянову працювати над створенням міжнародного банку зі співпраці з Європейським союзом. Через два місяці після бесланських подій на початку вересня 2004 року Касьянов сказав Путіну, що припиняє взаємодія з ним, а незабаром став виступати з заявами про те, що в Росії почалося уповільнення економічного зростання і що країна йде до «реставрації радянського ладу з елементами держкапіталізму» .

У 2006 році Касьянов очолив рух «Народно-демократичний союз» і увійшов в політичну раду незареєстрованої партії «Інша Росія», лідером якої був письменник Едуард Лімонов, нині підтримує анексію Криму і окупацію Донбасу. У 2015 році Касьянов став головою «Партії народної свободи». Останнім часом неодноразово піддавався нападам в тому числі з боку чеченських поліцейських і активістів. Кілька нападів було скоєно після того, як 1 лютого 2016 року голова Чечні Рамзан Кадиров опублікував відео в Instagram, де Касьянов був зображений під прицілом снайперської гвинтівки.

Це сталося після того, як в січні він під час зустрічі в Страсбурзі з лідером кримськотатарського народу Мустафою Джемілєвим пообіцяв повернути Крим Україні.


 

«Партія зростання»

Гасло: За нове економічне зростання!

Лідер списку: Борис Тітов

Борис Тітов з 2012 року є уповноваженим при президенті РФ з прав бізнесменів, а також володіє компанією «Абрау-Дюрсо», що випускає дорогі шампанські та ігристі вина. До призначення омбудсменом, в 2007 році, він був членом Вищої ради партії «Єдина Росія», а в 2008 очолив Вищу раду прокремлівської партії «Громадянська сила», згодом увійшов до ради партії «Правое дело».

23 червня 2012 року Тітов в інтерв'ю агентству Bloomberg повідомив, що запропонує Путіну амністувати Михайла Ходорковського і 13 тисяч інших бізнесменів, засуджених за економічні злочини. Амністія частково відбулася, але Ходорковський вийшов на свободу з інших причин.

Тітов підтримав анексію Криму і заявив, що «повернення Криму означає повернення Росії до історію. Зараз так багато говорять про повернення національної гордості, самосвідомості російської нації і т. д., що ці слова потьмяніли, затерлися, як монети після тривалого вжитку. Але давайте повернемо їм сенс, вдумаймося, про що вони. Давайте чесно скажемо собі, що останні 100 років історії Росії — це одна суцільна травма. Ви уявляєте рівень посттравматичного синдрому, який за роки війн, терору, революцій накопичився в нашій країні?!» 


 

ЛДПР

Гасло: ЛДПР — порятунок Росії!

Лідер списку: Володимир Жириновський

Володимир Жириновський — засновник і незмінний голова Ліберально-демократичної партії Росії, член Парламентської асамблеї Ради Європи. П'ять разів брав участь у виборах президента Росії. Підтримує анексію Криму і окупацію Донбасу. У травні 2014 відправив свій особистий позашляховик-джип «Тигр» луганським «ополченцям».

Також Жириновський виступав за входження України і Білорусії до складу Російської Федерації на правах нових федеральних округів.


 

«Справедлива Росія»

Гасло: Давайте повернемо владу людям!

Лідер списку: Сергій Миронов

Сергій Миронов є депутатом Держдуми шостого скликання і керує фракцією «Справедлива Росія». З 2001 по 2011 роки був головою Ради Федерації за рекомендацією президента Владіміра Путіна. Двічі брав участь у виборах президента Росії — в 2004 і 2012 роках — і обидва рази посідав останнє місце. «Справедлива Росія» з 2010 року не позиціонує себе як опозиція до партії влади і публічно підтримує політику Путіна.

Миронов є головою Наглядової ради «Союзу десантників Росії». У березні 2014 року він увійшов до списку осіб, які зазнали санкцій Євросоюзу, США, Канади, Австралії та Швейцарії в зв'язку з війною в Україні та анексією Криму, у вересні 2015 був включений до списку санкцій України, і ці санкції сприйняв, за його висловом, «не без гордості».

У 2014 — 2015 роках Миронов приїжджав до окупованого Донецька і привозив гуманітарну допомогу т. зв. «ДНР». Виступає за визнання «ДНР» і «ЛНР» Росією і за їхнє входження до складу РФ.

До слова, за підтримку «Новоросії» він отримав орден Святого Архистратига Михаїла I ступеня в «ДНР». Нещодавно Миронов запропонував внести в Держдуму два законопроекти про надання особливого статусу ветеранам Донбасу.

«У братській Україні люди все одно протверезіють і все зрозуміють. Але сьогодні там у владі сидять справжнісінькі бандерівці. І це відбувається в країні, яка зазнала на собі всі жахи фашистської окупації. І сучасний український фашизм зупинить тільки куля і багнет ополченця Новоросії — в цьому я переконаний!» — Сказав лідер «Справедливої ​​Росії».


 

«Яблуко»

Гасло: Свобода. Повага. Відповідальність.

Лідер списку: Григорій Явлінський

У 1990 році Григорій Явлінський став заступник голови Ради міністрів Української РСР, а в 1995 сформував партію «Яблуко», яка змогла пройти в Держдуму першого, другого і третього скликань. Балотувався в президенти РФ в 1996 і 2000 роках, а в 2012 ЦВК відмовила йому в реєстрації кандидатом. Нещодавно він заявив, що братиме участь у президентських виборах 2018 року і «виграє вибори у Путіна».

Явлінський вважає, що Крим повинен бути повернутий Україні: «Спочатку потрібно визнати, що Росія вчинила протизаконно, порушила міжнародні норми і підписані нами самими договори. Потім необхідно скликати міжнародну конференцію за участю країн ЄС, України, Росії, інших зацікавлених держав і виробити покроковий план, як вирішувати цю проблему. Не одина людина, сидячи в Москві або десь ще, буде щось вигадувати, а буде вироблене спільне рішення — без кровопролиття, виважено і правильно. Звичайно, добре б у Криму провести референдум під міжнародним контролем».


 

КПРФ

Гасло: Ми праві! Ми зможемо!

Лідер списку: Геннадій Зюганов

Геннадій Зюганов з 1995 року є головою Центрального комітету Комуністичної партії Російської Федерації, а з 1996 — членом ПАРЄ. Він балотувався в президенти на кожних виборах і щоразу займав друге місце.

За інформацією газети «Ведомости», в 2009 році Зюганов «почав відзначатися прихильністю Кремля»: у його кабінеті були встановлені прямі телефони до керівників країни, член фракції КПРФ Олег Денисенко увійшов в президентський кадровий резерв; КПРФ, в свою чергу, за твердженням анонімного джерела газети, відмовилася від організацій акцій протесту».

Зюганов підтримує анексію Криму і окупацію Донбасу, виступає за федералізацію України, надання державного статусу російській мові і надає підтримку забороненій в Україні комуністичній партії. За цю підтримку Путін нагородив його орденом Олександра Невського і подарував йому бронзову фігурку Чапаєва


 

«Патріоти Росії»

Гасло: Час робити все для людей!

Лідер списку: Геннадій Семигін

Геннадій Семигін народився в Хмельницькій області в родині військовослужбовця. На початку нульових він став депутатом Держдуми третього скликання від КПРФ і зайняв посаду заступника голови Думи. У 2004 він створив і очолив політичну коаліцію «Патріоти Росії», що об'єднала десять малих партій лівоцентристського спрямування.

10 березня 2005 Семигін створив так званий тіньовий «Народний уряд», до якого увійшли політики Оксана Дмитрієва (міністр соцзахисту), Сергій Глазьєв (міністр фінансів), Ігор Родіонов (міністр оборони), Сергій Бабурін (міністр у справах СНД), Геннадій Гудков (міністр внутрішніх справ і безпеки), Іван Грачов (міністр зовнішньоекономічних зв'язків та розвитку підприємництва), Микола Кисельов (міністр сільського господарства), Олена Драпеко (міністр культури), Віктор Алксніс (голова народного комітету з міграційної політики та зв'язків зі співвітчизниками) та інші.

Під час нинішньої передвиборної кампанії Семигін звинуватив «Єдину Росію» в порушеннях принципу конкурентності.


 

«Громадянська сила»

Гасло: Сила Росії — в громадянській силі!

Лідер списку: Михайло Начевський

Михайлу Начевському 23 роки і про нього відомо досить мало, однак, судячи з декларації, його річний дохід за 2015 дорівнює нулю, а основне місце роботи — ТОВ «Зерно». За його словами, основним завданням Начевський ставить «розвиток науки в Росії і захист інтересів наших вчених». Також Громадянська сила» виступає за відставку керівництва Федерального агентства наукових організацій.

Пов`язані новини