Колишній журналіст-розслідувач і вже екс-кандидат в президенти Дмитро Гнап 7 березня подав заяву до Центрвиборчкому із тим, щоб його виключили з виборчих перегонів. Гнап зняв свою кандидатуру на користь лідера «Громадянської позиції» Анатолія Гриценка. При цьому, політики ні разу не зустрічалися й обидва заявляють, що ні про що не домовлялися. Ба більше, Гнап каже, що Гриценко досі не розбанив його у Facebook через пост 2014-го року, в якому тодішній журналіст Гнап звинуватив екс-міністра оборони Гриценка в корупції.

Останніми місяцями Гнап запам’ятався не тільки тим, що пішов у президента, а потім «пішов з президентів». 7 лютого стало відомо, що у 2015 році він не перерахував отриману редакцією «Слідство.Інфо» премію у 15 тисяч євро на потреби армії, попри публічно озвучену обіцянку.

Про політичне майбутнє та велике демократичне об’єднання демократів Гнап відповів на питання журналістів Громадського Насті Станко та Василя Пехньо в ефірі «Нині вже».

Вашого прізвища не буде в бюлетені. Що далі?

Якщо ЦВК не ухвалить цього рішення, то тоді моє прізвище буде в бюлетені, але заяву я подав вчасно. У мене є своє бачення майбутнього України і я його буду втілювати. Воно полягає в тому, що нам всім нормальним українцям, патріотам треба завершити велику демократичну революцію. Вона не завершена. Потрібно зруйнувати феодалізм, який сьогодні в країні панує і зробити тут нормальну демократичну республіку.

Революційно?

Якщо зруйнувати феодалізм, прийти до влади шляхом виборів і встановити республіку – це вже завершення революції. І на парламенті і на місцевих виборах я думаю про те, щоб бути частиною правлячої партії, демократичної сили, яка врешті прийде до влади і зробить необхідні зміни в країні і завершить революцію.

Колишній журналіст-розслідувач Дмитро Гнап у студії Громадського, Київ, 7 березня 2019 року
Фото:

Громадське

Ви ідете з «Силою людей» до парламенту?

Про це ще переговорів не було. Це питання переговорів найближчих тижнів, бо будуть ще переговори з колегами в демократичному таборі. Почекайте до початку квітня.

З ким переговори ведуться, з якими партіям?

Я однозначно братимемо участь у парламентській кампанії, в якому форматі як з ким де – немає відповіді. Демократичний табір – це Самопоміч, Громадянська позиція, ініціатива Мустафи Найєма об’єднання «Єврооптимістів», «Сила людей», «Демократичний альянс», який тепер частина Самопомочі.

Ідуть розмови про єдину партію?

Ідуть і дуже давно. Питання в тому, щоб розмови закінчились якимось результатом. Не закінчаться – будемо вирішувати, кожен буде визначитися стосовно свого майбутнього індивідуально. Я прихильник об’єднання, саме тому я знав свою кандидатуру на користь Гриценка, хоча не можу назвати себе його симпатиком. Партія не має стояти осторонь об’єднавчих процесів. Хоч якісь кволі, але вони почалися на демократичному таборі. Інакше ми цю систему не зруйнуємо. Коли ми розпорошені – ці хлопці на печерських пагорбах – вони дуже добре згуртовані. Хоч вони і сваряться в телевізорі, вони про все домовляються дуже добре. Приклад, який я не перестаю наводити, це як влітку вкрали 12 газових родовищ на Полтавщині, коли 10 різних фракцій Полтавської облради, починаючи від БПП правлячих і закінчуючи опозиційною Батьківщиною і Свободою, в єдиному пориві проголосували за те, щоб ці надра вкрасти. Так що вони між собою завжди домовляться, а от нам демократам – складно домовитись.

З Гриценком була домовленість?

Це було публічне зобов’язання, а не домовленість.

Але існує досі внутрішня боротьба, бо всі пам’ятають пост 2014 року, де ви критикуєте Гриценка через корупцію.

Ким я був, коли писав цей пост? Журналістом. Ким я є зараз – політиком.

Одразу відчувається різниця.

Так, як журналіст ти не приймає рішень. Але якщо ви підете в політику – ви будете приймати рішення кожного дня.

Журналісти теж приймають рішення. Я правильно розумію, Гриценко тобі не подобається, але було рішення.

Наша позиція партійна була, і моя публічна обіцянка: якщо між собою домовляються Садовий, Гриценко і Вакарчук. Вакарчук вибув, але якщо між собою домовились Садовий і Гриценко, а вони домовились, то тоді хочеш-не хочеш, мені теж треба визначатись з власною позицією.

Колишній журналіст-розслідувач Дмитро Гнап у студії Громадського, Київ, 7 березня 2019 року
Фото:

Громадське

Ви звинувачували у корупції Гриценка, а от тепер ми маємо єдиного кандидата. Заради чого? І чи віриш в меморандум «Бути чесним» після всього, що говорив про Гриценка? І заради чого це об’єднання, якщо у кожного свої цінності й ідеологія.

Заради двох речей: як би там не було, і я не зрікаюся своїх слів, коли був журналістом – я вважаю, що у Гриценка були серйозні недоліки, і є за що його критикувати, викривати, коли він був міністром оборони. Але він точно не є продуктом олігархічної системи.

Тобто, це менше зло?

Це менш небезпечний кандидат з усіх, кого ми маємо. З іншого боку, є в суспільстві величезний запит на об’єднання. Це теж вибір політика продемонструвати те, що де 2 українці три гетьмани – його можна зламати. Об’єднання завжди строкаті, коли ідеться про демократів. Це на протилежному таборі – там повна єдність і монолітність. А демократи всі різні.

Домовленості у вас були з Гриценком?

Якщо він запропонує, я готовий обговорювати підписання меморандумів, умови підтримки і так далі, але я підтримав його безумовно. Ми не спілкувались. Більше того, у Фейсбуці я в нього забанений ще після того посту.

Гроші екс-колег «Слідства». Гроші повернулись, їх перерахували фонду «Повернись живим» на армію. Як ви і «Сила людей» вийшли з цього конфлікту, чи залишилися довіра?

Була перевірка партійної контрольно-ревізійної комісії цього епізоду, вона винесла своє рішення. Сказали, що моя поведінка була негідною, але підстав для виключення з партії – немає. Я не приховуватиму, що з частиною партійних лідерів ми є опонентами, наші позиції не збігаються, частина підтримують, але це нормально для такої демократичної партії. Там постійно дискусії.

Колишній журналіст-розслідувач Дмитро Гнап у студії Громадського, Київ, 7 березня 2019 року
Фото:

Громадське

Що буде з партією «Сила людей» і яка твоя роль?

Партія ще не сформувала стратегію по парламентській кампанії. Коли буде обраний найближчі тижні керівник штабу, тоді вже буде розуміння, яким чином, хто, в якому форматі і хто іде на парламентські вибори. І це буде затверджувати з’їзд. По Гриценку перемовин і домовленостей немає, якщо будуть пропонувати підтримати публічно – я готовий.

Якщо «Сила людей» скаже, що ти не в прохідній частині, ти підеш з іншими? Чи навіть на мажоритарку, до якої багато журналістів і політиків ставляться негативно і вважають, що її треба прибрати?

Я не знаю зараз. Чекаю, коли буде остаточно сформоване рішення. Зараз ще президентська кампанія не завершилась.

Які уроки ви винесли після скандалу з грошима?

Це була велика помилка і великий урок. Політика – це великий мікроскоп і кожна твоя лажа, вона буде вивчатися, досліджуватися і збільшуватися і розмірах. Особливо, коли у тебе багато ворогів. А в мене, як у колишнього журналіста-розслідувача, чимало ворогів. Тому для мене це стало гарним уроком, що всі помилки треба виправляти, коли ідеш в політику. З іншого боку, для мене стало перевіркою на міцність, тому подивимось за рік. Якщо я залишусь в політиці, значить я пережив цю історію і вона зробила кращим і довела, що на своїх помилках треба вчитися.

31 грудня в Україні розпочалася передвиборча кампанія виборів президента-2019. Голосування у першому турі виборів президента України відбудеться з 8:00 до 20:00 31 березня. Офіційні результати голосування українців мають оприлюднити не пізніше 10 квітня. Якщо буде другий тур виборів – він відбудеться 21 квітня.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile