З початку літа в Україні стартував пілотний проєкт — «Поліцейський офіцер громади». Після відбору, профільних тестів, співбесід та детектору брехні 34 підготовлених поліцейських замінили собою дільничних у декількох об’єднаних територіальних громадах (ОТГ). Кожному з них надали машину, планшети, нову форму, офіс із комп’ютером, а також — нові повноваження і вищу зарплату. Відтепер офіцери громади мають працювати на місцях — із селянами та мешканцями маленьких міст, бути завжди поруч. 

Громадське дізнавалося, як запустилася реформа та що роблять поліцейські офіцери в Саксаганській громаді на Дніпропетровщині.

Вартовий громади

«Гей, чи є хтось удома?» — двоє поліцейських заходять у двір багатодітної родини в селі Чумаки на Дніпропетровщині. Двері до низької невеликої хати відчинені, на мотузці сушиться дитячий, трохи вицвілий на сонці одяг, біля дерева — прив’язаний собака. Надвір одразу виходить худа засмагла жінка. Подивитися на гостей вибігли на вулицю й діти з хати. 

«Вітаю, поліцейський офіцер громади Корнієнко. Ми вже з вами знайомилися. Як ваші справи?» 

Поліцейські кажуть, що два тижні тому, коли вони вперше приїхали з соціальною службою до цієї сім’ї, ситуація була гіршою: двір недоглянутий, а жінка — напідпитку. Тоді матір попередили: якщо не почне слідкувати за сім’єю, соціальні служби позбавлять її батьківських прав. Тепер поліцейський офіцер громади час від часу навідується до проблемних сімей та, у разі потреби, допомагає їм або попереджає про можливі штрафи.

«Таких проблемних та багатодітних сімей у нашій громаді більше 30. Ми почали працювати в ОТГ з початку червня й одразу зустрілися з соціальними службами, щоб знати, як ми можемо бути корисні. Почали з соціальними працівниками їздити до родин, які опинилися у складних життєвих умовах», — розповідає поліцейський офіцер громади Андрій Корнієнко.

Поліцейський офіцер громади Андрій Корнієнко (ліворуч) з напарником Миколою Ольховиком, Дніпропетровська область, 19 червня 2019 року
Фото:

Громадське

Пілотний проєкт офіційно запустили 28 травня 2019 року. Для участі у його старті відібрали 34 поліцейських, одним із яких став Андрій Корнієнко. Раніше він був старшим інспектором-черговим у райвідділку П’ятихаток (Дніпропетровська область): працював позмінно та керував нарядами. Коли почув про набір поліцейських на новий проект, одразу погодився взяти у ньому участь.

«Поліцейський офіцер громади працює безпосередньо на території обслуговування, — пояснює Корнієнко. — На відміну від дільничних інспекторів, я та мій напарник Микола Ольховик не їздимо постійно до району, щоб відпрацьовувати там на подіях, конвоювати затриманих чи брати участь у охороні громадського порядку. Наше завдання це постійно комунікувати з мешканцями Саксаганської ОТГ, спілкуватися із ними, планувати спільну роботу та разом працювати над тим, щоб громада вдосконалювалася та ставала безпечнішою. Я тут живу, я тут працюю це наш слоган».

Усі 34 поліцейських офіцерів громади офіційно пройшли посвяту на Софійській площі у Києві. Тоді ж кожен із них отримав службовий автомобіль від Міністерства внутрішніх справ. Окрім цього, вони мають отримати від своїх громад кабінети із комп’ютерами, а також можуть претендувати на безкоштовне житло.

«Свою роботу ми намагаємося планувати на два тижні наперед, — розповідає поліцейський. — Їздимо з візитами до мисливців і дивимося, як вони зберігають зброю. Можемо разом із місцевими патрулювати річку, щоб ловити браконьєрів та запобігати незаконному вилову риби у ставку. Навідуємося до дітей у таборі й розповідаємо їм про безпеку».

Кожне виконане завдання поліцейські відзначають у відповідній онлайн-програмі на планшеті. Кажуть, що, окрім своїх звичайних повноважень, хочуть також займатися благоустроєм. Наприклад, спільно з сільською радою та депутатами обстежують зруйновану ділянку районної дороги, щоб клопотати про її ремонт та притягнення винних до відповідальності.

Поліцейські офіцери громади Андрій Корнієнко та Микола Ольховик на виїзді, Дніпропетровська область, 19 червня 2019 року
Фото:

Громадське

Прогресивна ОТГ

Об’єднана Саксаганська територіальна громада — це понад десяток населених пунктів, найбільші серед яких — Саксагань, Вільне та Грушуватка. Тут мешкають понад вісім тисяч людей, більшість з яких зайняті в сільському господарстві. У громади є 16 великих фермерських угідь, на яких працюють місцеві. Також тут розташована виправна колонія, геріатричний пансіонат, школа-інтернат, дитячий табір та Західно-Дніпровський центр професійно-технічної освіти.

Голова Саксаганської ОТГ Олег Бабець називає свою громаду молодою. Її створили наприкінці 2017 року і вже зараз можуть похвалитися першими результатами реформи: восени тут відкривають власний центр з надання адміністративних послуг, вже зараз будують дороги, ставлять зупинки для громадського транспорту, а також працюють над проектом з переробки твердих відходів. У школах вже поставили сортувальні сміттєві баки, щоб діти привчалися дбати про екологію самі та вчили батьків. Голова ОТГ розповідає, що для нього важливо, щоб молодь не їхала з громади.

«У себе ми створили відділ освіти та забрали в підпорядкування у району п’ять шкіл та три дитячих садки. Тепер з вересня хочемо запустити профільне навчання у нашому професійно-технічному закладі. Навіщо їм їхати вчитися на трактористів, швачок, програмістів та кухарів у П’ятихатки, якщо ми можемо їх ще краще навчити», — пояснює Бабець.

Андрій Корнієнко у поліцейському автомобілі, Дніпропетровська область, 19 червня 2019 року
Фото:

Громадське

У пілотному «поліцейському» проєкті селищна рада вирішила також узяти участь, бо це відкриває нові можливості. Кажуть, що криміналу у них мало: більше сімейних та сусідських непорозумінь. Утім у проєкті “Поліцейський для громади” вбачають не лише елемент безпеки: це шанс розвиватися разом. Тому — забезпечили двох офіцерів усім необхідним: комп’ютером, сейфом, принтером та кабінетом. 

Поліцейські тепер працюють на території громади з усіма видами порушень. За перші два тижні роботи до них надійшло тільки шість викликів. Три з них стосувалися земельної суперечки двох сусідів. «Нам головне, щоб вони не матюкалися й не билися», — каже Андрій Корнієнко.

Останній серйозний інцидент на території теперішньої громади трапився майже десять років тому, коли сусід напідпитку вчинив вбивство, проте зараз таких випадків немає.

«Ми познайомилися з місцевими, і не всі з них нас одразу полюбили. Певно тому, що ми все одно поліцейські й можемо накладати штрафи, — пояснює поліцейський офіцер громади. — Утім з громадою ми домовилися, що перед законом усі рівні. Часто спірні питання селяни віршують мирно: розбираються самі або ж звертаються до виконавчих комітетів у сільській раді».

Поліцейські офіцери громади Андрій Корнієнко та Микола Ольховик на виїзді, Дніпропетровська область, 19 червня 2019 року
Фото:

Громадське

Замість дільничного

Поліцейські офіцери громади не мають обов’язково бути місцевими: у їхньому підпорядкуванні, як у випадку із Андрієм Корнієнком з Саксаганської ОТГ, має бути 5-10 селищ, які вони зможуть об’їжджати щомісяця. Раніше такої змоги у дільничних не було: вони переважно сиділи в одному місці і не могли відвідувати конкретні родини.

«До питання дільничних довгий час не доходили: була атестація, створення патрульної поліції, останній рік навіть почалися експерименти із кримінальним блоком, з’явилися детективи й ухвалили кримінальні поступки, які почнуть діяти з 2020 року. А з дільничними довго не знали, що робити, утім зараз зміни дійшли і сюди», — згадує експерт з реформи органів правопорядку Євген Крапивін.

До нового проєкту в Україні всього працювало близько 1800 дільничних. Вони могли обслуговувати селища на відстані 50-60 кілометрів одне від одного, не мати службового автомобіля, або ж користуватися старим «жигулем», часто-густо не маючи, чим його заправити. Це потрібно було змінювати.

Поліцейські офіцери громади Андрій Корнієнко та Микола Ольховик на виїзді, Дніпропетровська область, 19 червня 2019 року
Фото:

Громадське

«Основна ідея зараз у тому, щоб такого поліцейського офіцера громади ставити у кожен більш-менш невеличкий населений пункт, — розповідає Євген Крапивін. — Тоді їх мало б стати у 2-3 рази більше, ніж дільничних. Реформа тут і в тому, щоб максимально залучити муніципалітети, селищну та міську владу до фінансування цих офіцерів. Зараз уся поліція фінансується з державного бюджету, але вже є відповідні програми для міських та обласних рад: вони допомагають закуповувати обладнання, паливо, форму для їхніх правоохоронців. Це і є децентралізація».

Усього проєкт «Поліцейський офіцер громади» має охопити майже 30 тисяч населених пунктів, де мешкає майже 28 мільйонів українців.

Поділитись: