Жінка з донькою в медичних масках катаються на роликах в парку під час карантину в Києві, 28 березня 2020 року. Уряд озвучив попередні правила того, як після 22 травня працюватимуть дитячі садочки в Україні
Фото:

Чузавков Сергій/УНІАН

Закриті дитячі садочки — одна з головних проблем батьків, які повернулися на роботу після послаблення карантину. Вони, а також працівники садочків вийшли під Кабмін на акцію «Батькам — садочки», щоб уряд дозволив роботу дошкільних навчальних закладів. Тож коли діти повернуться до навчання та як працюватимуть садочки на карантині — розбиралося hromadske.

Саша Дворецька не може ходити на роботу, бо ні з ким залишити сина Нікіту. Він має розлад аутичного спектру, тому навчається у спеціалізованому приватному садочку у Києві. На час карантину садок закрили. «Працювати з дому майже неможливо, бо постійно відволікаєшся. Я майже всю роботу залишаю на 9-10 годину вечора, коли дитина засинає», — розповідає Саша.

У приватному садочку з Нікітою займаються корекційні педагоги, психологи і логопед. Відсутність роботи зі спеціалістами — може призвести до погіршення стану дитини. «Особливість дітей, які ходять до нашого садочку — вони не люблять контактувати з іншими людьми, тому фізична присутність педагога і вихователя їм важлива. Таке навчання — це намагання підтримати хоча б на якомусь рівні, щоб не пішов регрес. Але так не може продовжуватись довго», — каже Саша.

Керівництво і педагоги садочку, де навчається Нікіта, готові повертатися до роботи якнайшвидше. Обіцяють дотримуватися усіх рекомендацій МОЗу, аби діти почали ходити до центру. «У нас маленькі групи до 8 дітей, але зараз ми готові зменшити до 5. Враховуючи нашу специфіку, вони мають багато індивідуальних занять в окремих кабінетах», — каже директорка ГО «Центр АВА-терапії» Олена Цимбаленка.

Не усі приватні садочки зможуть вижити, якщо уряд не дозволить відновити роботу на початку червня. Адже вони мають платити за оренду приміщення та зарплати працівникам. Є ризик, що після карантину батькам нікуди буде вести дитину, бо державні заклади дошкільної освіти, наприклад у Києві, переповнені. 

«Якщо б відкривали дитячі садки у вересні, ми б не вижили. Особливо, це стосується маленьких садочків. У нас навчаються 2 групи по 10 дітей. Нас фінансово підтримували батьки дітей. Звісно, це було добровільно», — каже Олександра Сидоренко, директорка приватного садочку «Сова-Сова».

У державному закладі дошкільної освіти також не знають, коли зможуть повернутися до роботи. Але уже почали підготовку, аби приймати дітей. «Ми прибираємо, готуємось до відкриття. Ми раніше отримали засоби захисту і все необхідне. Щоб почати роботу, до нас має приїхати комісія, яка все перевірить. І десь на початку червня будемо готові приймати дітей», — каже Марія Лесик, завідувачка дитячого садка «Перевесло». Вона передбачає, що влітку буде небагато охочих віддати дітей в дитсадок. За опитуванням батьків до кожної групи готові повернути приблизно 7 дітей із 25. 

У КМДА уже розробили план, як заклади освіти будуть виходити із карантину, коли уряд зніме обмеження. 

1) Після прийнятих документів на рівні міста та району, керівник закладу має створити комісію із вихователя, заступника директора з господарських питань та медика. 

2) Залежно від розміру садочка та кількості дітей, які там навчаються, заклади матимуть на підготовку приміщення від 10 до 14 днів. 

3) Вихователі мають дізнатися про здоров’я дітей та розділити їх на три категорії: хворів, не був у контакті з хворими; перехворів, але зараз не в контакті; перебуває у контакті. 

4) Керівник закладу передає дані районному управлінню освіти: про підготовку приміщення, скільки дітей готові повернутися до навчання, чого не вистачає.

5) Районні управління разом з комісіями у закладі освіти перевіряють готовність і тоді дозволяють садочкам повернути дітей до навчання.

Мами з доньками гуляють у Львові під час карантину, 7 квітня 2020 року. Після відкриття садочків батьки обов'язково мають приводити і забирати дітей в масках або респіраторах
Фото:

Кравс Євгеній/УНІАН

«Якщо школярів ми не встигнемо повернути в готові приміщення, то ми розглядаємо повернення дошкільнят за потреби самих батьків»,сказала Олена Фіданян, директорка Департаменту освіти і науки Києва.

Міністерство охорони здоров’я винесло на громадське обговорення умови відкриття дитячих садків:

— Перед роботою усі працівники зобов’язані міряти температуру. 

— Учням проводити скринінг при вході до садочку і через кожні 4 години.

— Зустрічати дитину будуть вихователі. Батьки мають бути в масках і можуть перебувати на території обмежений час.

— При вході до садочку мають стояти антисептики.

— Заборонено використовувати багаторазові рушники, м’які іграшки, килими з довгим ворсом.

— Організувати приміщення так, щоб була фізична дистанція.

— Обмежити заняття, де персонал фізично контактує з дітьми.

— Працівники мають проводити дезінфекцію поверхонь та вологе прибирання кожні дві години.

— Тимчасово відсторонити від роботи працівників, які входять до групи ризику.

Вчора прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що орієнтовно дитячі садкі відкриють 25 травня: «З 25 числа — ми беремо ще час на технічну підготовку — уряд дозволить роботу дитячих садочків, а також роботу метрополітену в тих містах, де дозволятиме епідеміологічна ситуація. Тут уже будемо працювати з місцевою владою».

Аби відновити роботу дошкільних закладів під КабМіном зібралися батьки дітей, працівники та власники приватних садочків із акцією «Батькам — садочки». Люди обурені, що не можуть достатньо приділяти часу навчанню і вихованню дітей через роботу. І навпаки. Страждають від цього і батьки, і діти.

Андрій Хром’як прийшов на акцію разом з дружиною і сином Михайлом. У руках чоловік триває плакат «Немає садочка — голодні сім’ї» і розповідає: «І мені, і дружині з понеділка потрібно виходити на роботу, бо треба платити за орендовану квартиру і на щось жити. З дитиною треба бути весь час поруч і ним займатися».

Дочці Оксани — 5 років. Вона ходить у приватний садочок, бо у державному не було місця. «Нам пощастило, бо біля дому у нас є територія, де можна гуляти. Але дітям потрібні друзі, колектив, розвиток себе їхніх однолітків. Деякі батьки з нашого відмовились платити за садочок, тому є ризик, що він може закритися», — каже Оксана, яка прийшла з батьками зі свого дитсадка.

До учасників акції вийшов Віктор Ляшко, головний санітарний лікар. «Ми з середи будемо переходити на адаптивний карантин. Якщо в області немає зростання захворювання, то відкриють громадський транспорт і дитячі садочки. Це потрапляє під 2 етап. Ми прив’язали садочки і транспорт, щоб батьки могли працювати. Тому з 25 травня у областях, де буде досягненні ці критерії будуть відкриватися садочки. Наразі Київ сюди входить в перелік показників, які дозволяють переходити у другий етап».

Головний санітарний лікар Віктор Ляшко вийшов до учасників акції, Київ, 19 травня 2020 року
Фото:

Вікторія Слобода/hromadske

Поділитись: