ENRU

Як написати листа Олегу Сенцову, щоб він дійшов — поради правозахисниці

13 липня Олегу Сенцову, українському кінорежисеру, письменнику та сценаристу, незаконно затриманому в анексованому Криму та засудженому за звинуваченнями у тероризмі, виповнилось 40 років. Це вже третій день народження, який він відзначає у неволі. Чи не єдиним зв’язком із навколишнім світом для Олега залишаються листи.

Зараз Олега Сенцова, якому російські суди присудили 20 років позбавлення волі, утримують у колонії поблизу Якутська. Це кілька тисяч кілометрів від рідного йому Криму та України. За словами захиників та рідних, Сенцова не закривають в ізоляторі, як це робили, наприклад, із Генадієм Афанасьєвим. Втім, існує ще й ізоляція не фізична, а інформаційна.

Українські політв’язні часто просто не знають про те, що відбувається на батьківщині. Звільнені з російських тюрем Генадій Афанасьєв та Юрій Солошенко розповідали — їх переконували у тому, що вони нікому не потрібні та забуті Україною. Тож правозахисники радять частіше писати Олегу Сенцову та іншим політв’язням звичайні листи. 

Листи до російської колонії — це ніби лотерея. 

Радио Крым.Реалии | День рождения за решеткой. Когда освободят Олега...

«Олег зараз перебуває в Якутську, в колонії суворого режиму №1. Нічого такого цікавого у його житті не відбувається, будні — один день схожий на інший. Ось так і живе поки що, — розповідає сестра політв’язня Наталя Каплан радіо «Крим.Реалії». — Листи — це як була лотерея, так і залишається лотереєю. До Олега багато чого не доходить, наскільки мені відомо, він дуже мало отримує. Хоча я знаю, що люди пишуть».

Наталя Каплан, сестра Олега Сенцова

Російська Федеральна служба виконання покарань і справді цензурує та завертає значну частину кореспонденції, яку українці надсилають ув’язеним співвітчизникам, зокрема і Олегу Сенцову — про це кажуть правозахисники. І це далеко не єдиний приклад утисків українців. Наприклад, до них не пускають консула.

«Їхня максимальна мета — це створити і у Олега, і у Саші Кольченка уявлення, що Україна про них забула. Що ось, ви там, ніхто вами не цікавиться» — каже Олександра Романцова, координатор проектів моніторингу порушень прав людини у Криму «Центру громадянських свобод». Вона радить робити дуже прості речі — надсилати Сенцову листівки чи листи. І день народження — гарний привід для цього. 

Три правила написання листів Сенцову

Треба лише дотримватись кількох простих правил, аби цензура російської Федеральної служби виконання покарань не забракувала вашу кореспонденцію.

1. Вказати правильну адресу.

«Всі адреси у нас є на сторінці LetMyPeopleGo, ми спеціально оновлюємо їх, перевіряємо, де вони зараз перебувають, ви можете там знайти адресу, на яку написати Олегу.» — каже Романцова. 

2. Писати треба російською. 

«Важливо писати російською мовою. На жаль, все написане будь-якою іншою мовою, буде відмітатись та до Олега не дійде», — підкреслює правозахисниця. 

3. Жодної політики в тексті. 

«В жодном разі не має бути жодних повідомлень на кшталт «Путін має померти» чи якихось політичних тем. Хлопцям дуже важливо давати хоч трішечки інформації про якісь події. Тому що найприкріше те, що вони цілком відірвані від поточної ситуації. Можна розповідати про погоду, про враження, про футбольний матч — все, що завгодно, аби лише дати їм хоча б віртуальну присутність життя у їхньому усамітненні. І просто моральна підтримка — що ми чекаємо, ми боремось» — радить Олександра Романцова. 

І за гратами — є життя 

Попри інформаційну блокаду в ув’язненні, Олег Сенцов, за словами його сестри Наталі Каплан, продовжує займатись творчістю. У колонії він не полишив писати. Останнім часом написав чотири сценарії. Передати їх на волю він може тільки через адвоката, але не поспішає цього робити. Мовляв, «не треба харчуватись напівфабрикатами, чекайте фільм повноцінний».