Як Українському культурному фонду виборюють «достойників» у наглядовій раді

Просто зараз тривають вибори, які можуть вплинути на культурне життя України на найближчі роки. Український культурний фонд — установа, що займається просуванням та розвитком культури, — міняє наглядову раду. Активісти закликають не дати «кишеньковим» організаціям просунути своїх кандидатів та натомість призначити гідних. Що відбувається за лаштунками цих виборів — розбиралося hromadske.
Чим важливе це призначення?
УКФ створили при Мінкультури для сприяння розвитку культури України: збереження надбань, підтримки мистецьких дебютів, стимулювання митців тощо.
Основне завдання УКФ — надавати державну підтримку культурним проєктам із держбюджету. На 2024 рік Українському культурному фонду виділили 215,7 мільйона гривень, більшість яких піде на гранти. УКФ уже запланував дві хвилі короткострокових грантів весною та восени, стипендії, чотири грантові програми тощо.
Наглядова рада — один із двох органів управління УКФ, який контролює його діяльність:
- затверджує пріоритетні напрями діяльності;
- погоджує порядок проведення конкурсного відбору проєктів;
- визначає кандидатури на посаду голови УКФ;
- обирає на конкурсних засадах виконавчого директора УКФ тощо.
Чинний склад ради обрали ще у 2020 році, і його повноваження от-от закінчаться.
Хто може потрапити до наглядової ради?
Наглядова рада УКФ складається з 9 людей. По двоє визначають президент і Мінкульт, двох обирають від представників закладів культури, ще двох — як представників громадських об'єднань. Дев’ятий — це голова фонду, якого обирають інші вісім членів ради.
Закон визначає, що це можуть бути лише «компетентні у сфері культури люди з бездоганною діловою репутацією, високим суспільним авторитетом», що є визнаними фахівцями у сфері своєї професійної діяльності.
Варто зазначити, що члени наглядової ради працюють на громадських засадах, однак УКФ покриває витрати, пов’язані з виконанням їхніх повноважень.

Як потрапити до наглядової ради?
Для обрання складу наглядової ради УКФ проводить рейтингове інтернет-голосування, яке стартує 8 січня. Цьогоріч Мінкульт зареєстрував 31 кандидата: 20 претендентів від закладів культури та 11 — від громадських об’єднань (від одного закладу чи об’єднання можна подати лише одного кандидата).
Хто буде голосувати за кандидатів? Як зазначили в уряді, це 103 уповноважених від громадських об’єднань та 102 — від закладів культури.
Уповноважених реєстрували ще з кінця листопада у 23 областях України та в Києві, але їхні імена не оголошують. З повідомлення Міністерства культури ми знаємо, що 80% залучених закладів культури є комунальними, ще 17% — державними та 4% — приватними.
Що коїться за лаштунками виборів?
Журналіст і засновник проєкту Ukraїner Богдан Логвиненко, який уже вдруге намагається потрапити до наглядової ради УКФ, заявив, що серед голосувальників — 40 громадських організацій пов’язані з чинним членом ради Олександром Сусленським.
«Цього року цей член наглядової ради зі своїм товаріщєм знову в неї подався як кандидат, а також "завів" у голосувальники 40 своїх ГО, зареєстрованих на себе, свого водія, дружину, колишню, друзів і подруг», — пише Логвиненко.
Це ж підтверджує видання LB.ua, яке отримало списки голосувальників від джерел. За його даними, у переліку є ГО, які лише номінально стосуються культури — невідомі в професійних колах, засновані за декілька місяців до голосування, з відсутніми даними про засновників чи взагалі не зареєстровані на платформі YouControl.
«Те, що вони лише кілька місяців тому зареєстровані, що ніхто ніколи не чув про їх діяльність у сфері, не дає підстави Міністерству культури їх відхилити. Тому ці правила потребують змін», — прокоментувала ексзаступниця міністра культури (липень-серпень 2022 року) Галина Григоренко.
Водночас у голосуванні від анонімних представників закладів культури є небезпека можливого впливу міністерства через вертикаль державних закладів. Але її складніше відстежити й довести, зазначає видання.

Це ж було вже
У цьогорічному голосуванні вбачають проблеми виборів ще до минулих наглядових рад. У 2021 році, коли запрацював склад новообраної наглядової ради УКФ, низка культурних проєктів із високими оцінками від експертів почала отримувати відмови у фінансуванні.
Тоді наглядову раду звинуватили в перевищенні повноважень, а самі експерти УКФ написали лист уряду, закликавши розпустити раду та скасувати її рішення. Тогочасний міністр культури Олександр Ткаченко визнав, що в роботі УКФ виникла криза, а деякі експерти можуть мати конфлікт інтересів.
Згадувалися прізвища членів наглядової ради Олександра Сусленського та Ігоря Тулузова — першого заступника гендиректора Харківського національного академічного театру опери та балету імені Миколи Лисенка.
«Виникає дисонанс у тому, що самі ГО голосували за обрання цих двох членів НР. Для мене є дивними ці збіги. А ще дивнішим є аналіз статутів ГО, які голосували за цих кандидатів, проти рішень яких в кінцевому результаті так збурилася культурна спільнота. Їхні статути написані "один в один"», — писав Ткаченко.
Він запропонував Сусленському та Тулузову «проявити мудрість» і подати у відставку. Але обидва — досі в наглядовій раді. Натомість на тлі кризи пішли з посад голова УКФ Лариса Мудрак та інша членкиня ради Катерина Чуєва.
Зазначимо, згідно із законом, повноваження члена ради можуть припинити достроково за його власним бажанням, у разі смерті, через стан здоров’я, вирок за корупцію чи інший злочин, систематичний прогул засідань тощо. Однак для звільнення треба підтримка не менше 6 інших членів ради.

То що робити?
Колишня заступниця міністра культури Григоренко зазначила, що протягом місяців громадські обʼєднання та заклади культури закликали податися в голосувальники та не проґавити можливість демократичної та прозорої процедури виборів.
Як стало відомо, представники близько двох десятків ГО провели зустріч, де вирішили, що готові обʼєднатися довкола «двох консолідованих кандидатів від "демократичних сил"». Ними обрали Богдана Логвиненка та Володимира Воробея — виконавчого директора «Агенції економічного розвитку PPV» та члена наглядової ради «Промприладу». За словами Логвиненка, Воробей був дотичний до модерування стратегії УКФ ще у 2020 році.
«Кожен голос важить проти "кишенькового". І тому зараз маємо ситуацію, коли обирати треба не достойніших серед достойних, а консолідуватись для максимізації голосів на користь двох кандидатів від громадського сектору», — каже Григоренко.
Для контролю прозорості виборів Центр «Інститут законодавчих ідей» створив платформу, де пропонує голосувальникам заповнити анкету з відповідями, за кого вони голосували.
Водночас ексзаступниця міністра культури (2019-2020 роки) Ірина Подоляк наголосила: те, наскільки ефективною буде наглядова рада та наскільки вона зможе повернути довіру до інституції, залежить не від двох її членів, а мінімум від «п'яти достойників», які збиратимуть кворум.
«Тому і Мінкульт, і Офіс президента, і заклади культури просто зобов'язані делегувати доброчесних, професійних, авторитетних людей до складу НР УКФ. Бо ці люди обиратимуть Голову УКФ, Виконавчого директора УКФ і ставитимуть його роботу з голови на ноги», — зазначила Подоляк.
- Поділитися: