Як звичаї мафії Брукліна проникають у політику США щодо України

Громадське вже пропонувало досьє на Андрія Артеменка. Ми спробували з'ясувати, хто такий Фелікс Сатер.

Бізнесмен із кримінальним минулим, зв’язками в Росії, інформатор американських спецслужб, знавець чорних ринків зброї — людина з такою біографією допомагала українському депутату від Радикальної партії Андрію Артеменку передати його так званий «мирний план» для Донбасу в адміністрацію Дональда Трампа, за даними американського видання The New York Times. Ідеться про Фелікса Сатера, або Саттера (в якийсь момент він додав ще одну літеру «т» до свого прізвища).

Громадське вже пропонувало досьє на Андрія Артеменка. Ми спробували з'ясувати, хто такий Фелікс Сатер.  

The New York Times пише про те, що Андрій Артеменко контактував саме із Сатером, а той уже використав свої зв’язки в оточенні Трампа й передав «пропозиції» українського нардепа в закритому конверті особистому адвокату президента Майклу Коену.

«Сатер – один із найяскравіших персонажів із минулого Дональда Трампа. Він не є відомим, але його знають, як того, хто мав справу з інвестиціями у проекти нерухомості Трампа», — розповідає Громадському.Світ Дамір Марусіч, видавець The American Interest Online.

На Трампа Сатер пропрацював щонайменше десяток років, його офіс розташовувався по сусідству з Trump Organization, він обіймав посаду старшого радника майбутнього президента.

За даними The American Interest Online, Сатер народився в Росії в 1966 році. Його батька звати Міхаїл Шеферовський. Родина емігрувала до США в середині 1970-х років.

У 1991 році він уперше був засуджений. 25-річний Фелікс вдарив у обличчя бокалом чоловіка в барі, при цьому важко його поранивши. Тоді молодий бізнесмен отримав недовгий термін позбавлення волі.

У 1998-му він удруге опиняється під слідством, цього разу за махінації з цінними паперами на фондовій біржі. Загалом у цій справі проходило 19 людей, з-поміж них – вихідці з Радянського Союзу з кримінальними зв’язками. Вартість незаконних оборудок оцінювалася в 40 мільйонів доларів. Разом зі своїм давнім товаришем Геннадієм Клоцманом, Фелікс Сатер погодився на співпрацю зі слідством для викриття своїх поплічників, що допомогло йому вийти на волю. Про це стало відомо з прес-реліза, розповсюдженого прокурором Лоретт Лінч.

Фелікс Сатер screenshot з відео

Невдовзі Сатер – знову під слідством. Нью-Йоркська поліція розслідувала його причетність до відмивання коштів і незаконної торгівлі зброєю. За інформацією The American Interest Online, тоді йому довелося втекти до Росії. Але після терористичних атак 11 вересня 2001 Фелікс Сатер став інформатором американських спецслужб: російсько-американський ділок проявив обізнаність щодо тіньової торгівлі деякими видами озброєнь.

Саме цей факт, як припускають американські медіа, пояснює, чому він так і не був покараний за свої фінансові махінації. У жовтні 2009-го суд присудив йому виплатити штраф розміром 25 000 доларів і не застосував інших засобів покарання.

З 2002-го, після карколомних історій, судових процесів, кримінального досвіду, починається новий етап у житті Сатера: він призначений на посаду топ-менеджера — виконавчого директора компанії Bayrock Group LLC. Trump Organization стала міноритарним акціонером цієї компанії і надала право використовувати бренд Трампа при будівництвах готелів та інших об’єктів нерухомості.

«Відомо, що Сатер співпрацював із ЦРУ, інформуючи про чорні ринки ракетно-зенітних установок Stinger. З Дональдом Трампом його пов’язувала компанія Bayrock Group LLC. Сатер допоміг профінансувати будівництво об’єкту в рамках Trump SoHo, готельного комплексу на Мангеттені. Інвестором став фонд з Ісландії FL Group. Він вклав у цей проект 50 мільйонів доларів. Вони виношували план залучення ще двох мільярдів інвестицій, але це так і не було втілене в життя.

До 2008-го Сатер обіймав посаду в Bedrock, після того почав працювати на Трампа напряму. Йому вдавалося залучати гроші в проекти Трампа через загадану ісландську фірму. Але звідки були ці гроші насправді, ми не знаємо», — пояснює Дамір Марусіч.

До 2014-го Bayrock Group LLC припинила своє існування, полишивши по собі лише судові процеси між власниками та інвесторами.

Готельний комплекс на Мангеттені Trump SoHo, будівницство якого Сатер допоміг профінансувати Фото: flickr/Several seconds

Таким чином, з логіки історії «плану примирення» Артеменка випливає, що такі особи, як Фелікс Сатер, нехай опосередковано та побіжно, але таки можуть вбудовуватися в ланцюги кулуарних переговорів щодо стратегічних геополітичних питань, на кшталт врегулювання українсько-російського конфлікту. Хоча поки що не доведено, що це реально на щось впливає.

«Це свідчить про певне аматорство в команді Трампа. Це суміш бізнесу, зовнішньої і урядової політики загалом. Всі вади, від яких хоче відмежуватися Україна, тепер відтворюються в американській політиці. Це така імпровізація. Юрист, який обслуговує компанію Трампа й має зв’язки з людьми, що, своєю чергою, виступали посередниками між російськими бізнесменами та компанією Трампа, передає якісь матеріали без розуміння вагомості гравців, які йому їх запропонували. Це просто ганьбить нову адміністрацію, свідчить про певну слабкість», — каже в коментарі Громадському.Світ старший науковий співробітник Атлантичної ради Адріан Каратницький.

Про Сатера Трампу довелося згадати в 2013-му. Майбутній президент свідчив у суді в рамках справи щодо проекту готельного комплексу Fort Lauderdale в окрузі Бровард у Флориді. Проект був заморожений, кредитори подали в суд. Трампу довелося відповідати на прямі запитання, чи відомо йому було, з ким має справу в особі Сатера?

Так, мільярдера запитали, чи саме Сатер запропонував йому проект Fort Lauderdale. Той відповів: «Це міг бути Сатер, це міг бути хтось інший із Bayrock».

Fort Lauderdale в окрузі Бровард у Флориді Фото: flickr/Dan Eidsmoe

Будівництво Trump International Hotel у Флориді, Fort Lauderdale Фото: flicrk/Mark Susina

Далі, щодо розбою у барі в 1991-му Трамп сказав: «Він просто встряг у бійку в барі. Це багато з ким трапляється. Я не розглядаю Фелікса як члена мафії».

На уточнююче запитання, чи є в нього докази на підкріплення своїх слів про те, що Фелікс Сатер не причетний до організованої злочинності, Дональд Трамп відповів: «Я не маю таких доказів».

Зрештою, він зауважив, що якби опинився в одній кімнаті з Феліксом Сатером, то навряд чи знав би, як той виглядає.

У цій історії найбільше непокоїть те, що припускається сама ймовірність того, що геополітичні питання за нової президентської адміністрації можуть обговорюватися за допомогою контактів і методів, характерних для американсько-російської мафії Брукліна.

Це опустило б планку реальної зовнішньої політики та дипломатії на рівень тіньових оборудок на фондових біржах. Принаймні схоже, що наразі в оточенні Трампа є люди, ладні йти на такі авантюри, не усвідомлюючи можливих наслідків.